13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Polscy dyplomaci i Polonia w Rosji złożyli kwiaty w miejscu katastrofy 

Źródło:
PAP
Uroczystość na Powązkach upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem
Uroczystość na Powązkach upamiętniająca ofiary katastrofy pod SmoleńskiemTVN24
wideo 2/4
Uroczystość na Powązkach upamiętniająca ofiary katastrofy pod SmoleńskiemTVN24

W związku z przypadającą w poniedziałek 13. rocznicą katastrofy pod Smoleńskiem delegacja z ambasady RP w Moskwie złożyła kwiaty w miejscu katastrofy. "Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z rodziną, Pracownikami Ambasady RP w Moskwie, Konsulem RP w Smoleńsku, funkcjonariuszami SOP, duchowieństwem i Polonią uczcił pamięć elity Państwa Polskiego, która zginęła w katastrofie lotniczej polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem" - napisano na profilu na Twitterze ambasady. Delegacja złożyła także kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.

13 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się polski rządowy tupolew. Zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym para prezydencka, Lech i Maria Kaczyńscy, politycy, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

>> "Zginęli ludzie oddani sprawie polskiej. Do dzisiaj pozostaje wielki żal"

"Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z rodziną, Pracownikami Ambasady RP w Moskwie, Konsulem RP w Smoleńsku, funkcjonariuszami SOP, duchowieństwem i Polonią uczcił pamięć elity Państwa Polskiego, która zginęła w katastrofie lotniczej polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem" - napisano w poniedziałek na profilu na Twitterze polskiej ambasady w Moskwie, publikując też zdjęcia ze złożenia kwiatów.

Pełna lista ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Pełna lista ofiar katastrofy pod SmoleńskiemTVN24

>> "W milczeniu". 10 kwietnia oczami rodzin 96 ofiar katastrofy smoleńskiej

Ambasador RP: słowa o zwycięstwie prawdy brzmią dziś znacząco

- "Prawda, ta ostateczna broń przeciw przemocy – zwycięży". Te słowa pochodzą z przemówienia, które 10 kwietnia 2010 roku, podczas uroczystości upamiętniających 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, miał wygłosić prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Słów tych nie usłyszeliśmy. Nie pozwoliła na to katastrofa samolotu, którym z polską delegacją udawał się na uroczystości prezydent Rzeczypospolitej. Jakże znacząco i symbolicznie brzmią one dziś w kolejną rocznicę tej tragicznej katastrofy, i w tych geopolitycznych realiach, w których przyszło nam żyć. Słyszymy te słowa teraz i tu je wyraźnie powtarzamy - Prawda, ta ostateczna broń przeciw przemocy – zwycięży - powiedział ambasador RP podczas uroczystości. Dodał następnie: - Zwycięża i zwycięży też prawda, kto dzisiaj jest agresorem, a kto ofiarą. My tę prawdę znamy.

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu

Delegacja po obchodach w Smoleńsku udała się na Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, gdzie spoczywają polscy oficerowie zgładzeni wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD. Również w tym miejscu złożono kwiaty i zapalono znicze. W Katyniu odbyła się msza polowa.

Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu zajmuje obszar 1,4 hektara. Pochowanych jest tam 4421 oficerów i podchorążych Wojska Polskiego - jeńców obozu NKWD w Kozielsku. Nekropolię tworzy sześć dużych grobów zbiorowych i dwie mogiły generałów. Groby Polaków różnych wyznań są usytuowane po dwóch stronach alei, wiodącej do zespołu ołtarzowego z podziemnym dzwonem. Wokół cmentarza biegnie aleja, wzdłuż której umieszczono tabliczki z nazwiskami pomordowanych.

Autorka/Autor:mjz/adso,kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@PLinRussia

Tagi:
Raporty: