Uroczystości w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej. "Zginęli ludzie oddani sprawie polskiej. Do dzisiaj pozostaje wielki żal"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Prezydent o ofiarach katastrofy smoleńskiej: do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła
Prezydent o ofiarach katastrofy smoleńskiej: do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dziełaTVN24
wideo 2/7
Prezydent o ofiarach katastrofy smoleńskiej: do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dziełaTVN24

W poniedziałek 10 kwietnia przypada 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda na Wawelu wspomniał tragicznie zmarłych. - To byli ludzie zasłużeni dla Polski, którzy wiele dla niej zrobili. Do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła - powiedział. Prezydent wziął udział także w uroczystościach w Warszawie. Na Jasnej Górze odbyła się msza, z udziałem między innymi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na miejscu katastrofy pojawiła się dziś delegacja polskiej ambasady w Moskwie, w tym ambasador Krzysztof Krajewski.

13 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się polski rządowy tupolew. Zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym para prezydencka, Lech i Maria Kaczyńscy, politycy, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek rano na Wawel, by oddać hołd spoczywającej w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu parze prezydenckiej. W krypcie znajduje się tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają).

13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Andrzej Duda złożył wieniec na Wawelu

Prezydentowi podczas uroczystości o charakterze prywatnym towarzyszyli zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik i sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski. W katedrze odprawiona została msza, po której prezydent złożył wieniec przed sarkofagiem pary prezydenckiej.

Prezydent w krótkiej wypowiedzi dla mediów wspomniał, że pod Smoleńskiem zginęli ludzie "oddani Rzeczpospolitej, oddani sprawie polskiej, którzy pojechali, aby oddać hołd naszym oficerom pomordowanym przez Sowietów w Katyniu".

- To byli ludzie zasłużeni dla Polski, którzy wiele dla niej zrobili. Do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła, nie mogli dla Polski dalej pracować, ale robimy co w swojej mocy, żeby prowadzić dalej te sprawy, mam nadzieję, tak, jak sobie oni wyobrażali - mówił. 

Andrzej Duda na WaweluTVN24

Prezydent złożył także wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na krakowskim Cmentarzu Rakowickim oraz cmentarzu parafialnym na warszawskich Bielanach.

Po południu prezydent złożył kwiaty w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy grobach księdza Józefa Jońca, księdza Zdzisława Króla i księdza Andrzeja Kwaśnika oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

Prezydent w Świątyni Opatrzności Bożej złożył wieńce przy grobach ofiary katastrofy smoleńskiejPrzemysław Keler/KPRP

Następnie Andrzej Duda udał się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie złożył wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej.

Prezydent złożył wieńce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Prezydent złożył wieńce na Cmentarzu Wojskowym na PowązkachTVN24

Prezydent następnie złożył wieniec przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, która znajduje się przed Pałacem Prezydenckim, a następnie kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej i pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które znajdują się na placu Piłsudskiego.

Andrzej Duda złożył wieniec przed Pałacem Prezydenckim
Andrzej Duda złożył wieniec przed Pałacem PrezydenckimTVN24

>> "W milczeniu". 10 kwietnia oczami rodzin 96 ofiar katastrofy smoleńskiej

Ofiary wspomniano na Powązkach

Uroczystości rocznicowe zorganizowały także władze stolicy. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczęły się one od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar i odmówiono modlitwę ekumeniczną. Na zakończenie bliscy ofiar, a także przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych złożyli wieńce i znicze pod pomnikiem.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odczytano nazwiska osób, które zginęły pod Smoleńskiem
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odczytano nazwiska osób, które zginęły pod SmoleńskiemTVN24

Wśród delegacji oprócz rodzin ofiar byli między innymi szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z posłanką Barbarą Nowacką, córką Izabeli Jarugi-Nowackiej, oraz wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Wieńce złożyli także posłowie KO, były minister obrony Tomasz Siemoniak i były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek.

Ceremonię składania wieńców przerwano o godzinie 8.41, by w godzinę katastrofy uczcić pamięć ofiar minutą ciszy.

Ofiary katastrofy smoleńskiej uczcili też prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Lider Prawa i Sprawiedliwości oraz szef rządu złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Towarzyszyli im szef MON Mariusz Błaszczak i poseł PiS Antoni Macierewicz.

Msza na Jasnej Górze z udziałem między innymi Jarosława Kaczyńskiego

Kaczyński i Błaszczak uczestniczyli także w mszy na Jasnej Górze, przewodniczył jej metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo.

Po mszy, z uroczystym wojskowym ceremoniałem złożono wieńce przy Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze, na wprost wyjścia z Kaplicy Matki Bożej. To blisko czterometrowa płaskorzeźba, upamiętniająca ofiary katastrofy. Jej częścią jest oryginalna tablica, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w przeddzień pierwszej rocznicy tego wydarzenia. Modlitwę przy epitafium odmówił metropolita częstochowski.

Witając uczestników poniedziałkowej mszy, przeor Jasnej Góry ojciec Samuel Pacholski podkreślił, że 10 kwietnia to ważna dla Polaków data jednego z najbardziej bolesnych wydarzeń w historii Polski.

- 13 lat temu samolot prezydencki wraz z 96 osobami na pokładzie nie wylądował. Wszyscy, którzy zginęli, udawali się na 70. rocznicę mordu katyńskiego. Dzisiaj wspominamy ich, a także tych, którzy zginęli w Katyniu. Modlimy się za nich, bo wiemy, że złożyli największą ofiarę na ołtarzu ojczyzny - mówił ojciec przeor.

W homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo ocenił, że "dziś jesteśmy świadkami kolejnej próby wiary, związanej z dramatem wojny za wschodnią granicą, wciąż trwającej pandemii i przebiegłego ataku na Kościół i osobę świętego Jana Pawła II".

Szczerski: wzywam Rosję do oddania wraku prezydenckiego samolotu

Stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski wezwał Rosję na forum Rady Bezpieczeństwa, by oddała wrak prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem oraz zaapelował, by w pełni współpracowała z polskim śledztwem.

Szczerski mówił też, że Polska jest zdeterminowana, by bronić suwerenności państw regionu, podobnie jak robił to prezydent Lech Kaczyński.

- Misja prezydenta Kaczyńskiego, by bronić suwerenności krajów naszego regionu trwała do ostatniego dnia jego prezydentury. Została brutalnie przerwana przez katastrofę samolotu dokładnie 13 lat temu - powiedział Szczerski. Wezwał przy tym Rosję do zwrócenia kluczowych dowodów w sprawie i do pełnej współpracy z polskim śledztwem, by "wyjaśnić wszystkie okoliczności katastrofy tak charakterystycznej dla tragicznej historii naszego regionu".

Dyplomata przypomniał też, że prezydent Kaczyński zginął w drodze do Smoleńska, gdzie miał upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej. Dodał, że właśnie chęć uniknięcia powtórki zdarzeń takich jak w Katyniu stanowiła motywację dla słynnego wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi oraz dla polskiej polityki zagranicznej.

- Każdego roku na początku kwietnia wspominamy jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w najnowszej historii Polski - masakrę w Katyniu. W 1940 roku, na tajny rozkaz Józefa Stalina, NKWD (...) dokonała serii masowych egzekucji prawie 22 tysięcy polskich oficerów i wziętych do niewoli członków inteligencji. Stało się to miesiące po tym, jak Armia Czerwona Stalina dołączyła do Wehrmachtu Hitlera w wojskowej inwazji Polski, która rozpoczęła II wojnę światową - mówił Szczerski. - Polscy jeńcy, ze związanymi rękami, zostali zastrzeleni w tył głowy i wrzuceni do nieoznaczonych masowych grobów. Jeden po drugim, dwadzieścia dwa tysiące razy. Niech nikt się nie zdziwi wobec tego, że obrazy z wydarzeń z Buczy i Irpienia w ubiegłym roku przyniosły nam te okropne wspomnienia z naszej przeszłości - dodał.

Część obchodów rocznicy przesunięta

Główne uroczystości wraz z wystąpieniem prezesa PiS zostały przesunięte na niedzielę 16 kwietnia. - W tym roku 10 kwietnia przypada na drugi dzień Świąt Wielkanocnych, z tego względu zdecydowaliśmy się na przeniesienie tegorocznych obchodów na niedzielę 16 kwietnia - wyjaśnił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Mateusz Morawiecki wcześniej w mediach społecznościowych pisał, że "w tym roku Poniedziałek Wielkanocny ma dla Polaków szczególny wymiar", bo w tym dniu "przypada 83. rocznica Mordu Katyńskiego i 13. rocznica Katastrofy Smoleńskiej". "Dziś, oddajemy hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkim, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej" - przekazał szef rządu. Ich działania na rzecz wolności i suwerenności Polski, jak zaznaczył, "są i pozostaną dla nas na zawsze nieocenionym dziedzictwem".

Rocznicę katastrofy odnotował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. "Łączymy się w smutku z Narodem Polskim i oddajemy hołd pamięci Prezydentowi RP śp. Lechowi Kaczyńskiemu, Jego Małżonce i wszystkim, którzy zginęli w imię służby Ojczyźnie" - napisał.

Delegacja z polskiej ambasady w Moskwie, na czele z ambasadorem Krzysztofem Krajewskim, złożyła dziś kwiaty w miejscu katastrofy smoleńskiej.

Katastrofa pod Smoleńskiem

Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych, a także środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej zrzeszonych w Federacji Rodzin Katyńskich, zmierzali 10 kwietnia 2010 roku na uroczystości w Lesie Katyńskim. W samolocie było 96 osób - 89 członków delegacji do Katynia i 7 osób załogi.

Kaczyński Lech, Prezydent RP Kaczyńska Maria, Małżonka Prezydenta RP Kaczorowski Ryszard, b. Prezydent RP na uchodźstwie Agacka-Indecka Joanna, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Bąkowska Ewa, wnuczka Gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego Błasik Andrzej ,Dowódca Sił Powietrznych RP Bochenek Krystyna, wicemarszałek Senatu RP Borowska Anna Maria, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Borowski Bartosz, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Buk Tadeusz, Dowódca Wojsk Lądowych RP Chodakowski Miron, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego Cywiński Czesław, Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK Deptuła Leszek, przedstawiciel Parlamentu RP Dębski Zbigniew, osoba towarzysząca Dolniak Grzegorz, przedstawiciel Parlamentu RP Doraczyńska Katarzyna, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Duchnowski Edward, Sekretarz Generalny Związku Sybiraków Fedorowicz Aleksander, tłumacz języka rosyjskiego Fetlińska Janina, senator RP Florczak Jarosław, funkcjonariusz BOR Francuz Artur, funkcjonariusz BOR Gągor Franciszek, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Gęsicka Grażyna, przedstawiciel Parlamentu RP Gilarski Kazimierz, Dowódca Garnizonu Warszawa Gosiewski Przemysław, przedstawiciel Parlamentu RP Gostomski Bronisław, ks. prałat Handzlik Mariusz ,Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Indrzejczyk Roman ,Kapelan Prezydenta RP Janeczek Paweł, funkcjonariusz BOR Jankowski Dariusz, Biuro Obsługi Kancelarii Prezydenta RP Jaruga-Nowacka Izabela, przedstawiciel Parlamentu RP Joniec Józef, Prezes Stowarzyszenia Parafiada Karpiniuk Sebastian, przedstawiciel Parlamentu RP Karweta Andrzej, Dowódca Marynarki Wojennej RP Kazana Mariusz, Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ Kochanowski Janusz, Rzecznik Praw Obywatelskich Komornicki Stanisław, Przedstawiciel Kapituły Orderu Virtutti Militari Komorowski Stanisław, Jerzy Podsekretarz Stanu w MON Krajewski Paweł, funkcjonariusz BOR Kremer Andrzej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Król Zdzisław, Kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej 1987-2007 Krupski Janusz, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Kurtyka Janusz, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Kwaśnik Andrzej, Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich Kwiatkowski Bronisław, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP Lubiński Wojciech, lekarz prezydenta RP Lutoborski Tadeusz, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Mamińska Barbara, Dyrektor w Kancelarii Prezydenta RP Mamontowicz-Łojek Zenona, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Melak Stefan, Prezes Komitetu Katyńskiego Merta Tomasz, Podsekretarz Stanu w MKiDN Mikke Stanisław, Wiceprzewodniczący ROPWiM Natalli-Świat Aleksandra, przedstawiciel Parlamentu RP Natusiewicz-Mirer Janina, osoba towarzysząca Nosek Piotr, funkcjonariusz BOR Nurowski Piotr, szef PKOL Orawiec-Löffler Bronisława, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Osiński Jan, Ordynariat Polowy Wojska Polskiego Pilch Adam, Ewangelickie Duszpasterstwo Polowe Piskorska Katarzyna ,przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Płażyński Maciej, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Płoski Tadeusz, Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego Potasiński Włodzimierz, Dowódca Wojsk Specjalnych RP Przewoźnik Andrzej, Sekretarz ROPWiM Putra Krzysztof, wicemarszałek Sejmu RP Rumianek Ryszard, Rektor UKSW Rybicki Arkadiusz, przedstawiciel Parlamentu RP Sariusz-Skąpski Andrzej, Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Seweryn Wojciech, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Skrzypek Sławomir, Prezes Narodowego Banku Polskiego Solski Leszek, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Stasiak Władysław, szef Kancelarii Prezydenta RP Surówka Jacek, funkcjonariusz BOR Szczygło Aleksander, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Szmajdziński Jerzy, wicemarszałek Sejmu RP Szymanek-Deresz Jolanta, przedstawiciel Parlamentu RP Tomaszewska Izabela, Dyrektor w Kancelarii Prezydenta RP Uleryk Marek, funkcjonariusz BOR Walentynowicz Anna, założycielka Wolnych Zwiazków Zawodowych Walewska-Przyjałkowska Teresa, Fundacja „Golgota Wschodu” Wasserman Zbigniew, przedstawiciel Parlamentu RP Woda Wiesław, przedstawiciel Parlamentu RP Wojtas Edward, przedstawiciel Parlamentu RP Wypych Paweł, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Zając Stanisław, senator RP Zakrzeński Janusz, wybitny polski aktor Zych Gabriela, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Michałowski Dariusz, funkcjonariusz BOR Pogródka-Węcławek Agnieszka, funkcjonariusz BOR Protasiuk Arkadiusz, Kapitan Grzywna Robert, członek załogi Michalak Andrzej, członek załogi Ziętek Artur, członek załogi Maciejczyk Barbara, stewardessa Januszko Natalia, stewardessa Moniuszko Justyna, stewardessa

Pełna lista ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Pełna lista ofiar katastrofy pod SmoleńskiemTVN24

Badanie katastrofy w Polsce przeprowadziła Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Jej raport został opublikowany w lipcu 2011 roku. Nie wskazano jednej konkretnej przyczyny ani nazwisk winnych.

We wnioskach końcowych raportu eksperci wskazali, że przyczyną wypadku było "zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg. Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią".

Autorka/Autor:akw//now, adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Przemysław Keler/KPRP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Donald Trump podpisał rozkaz wysłania 1500 żołnierzy na granicę z Meksykiem, by przeciwdziałać "inwazji". Tym samym ich liczba już w najbliższych dniach wzrośnie tam do około 2200. Są wśród nich marines. Pentagon poinformował, że wojsko wyśle samoloty i śmigłowce, by wesprzeć deportacje imigrantów. Władze Meksyku, by przygotować się na napływ migrantów wydalanych z USA, rozpoczęły stawianie olbrzymich obozów namiotowych w mieście Ciudad Juarez - podał Reuters. Władze Meksyku twierdzą, że są przygotowane na możliwość masowej deportacji, ale niezależni komentatorzy mają co do tego wątpliwości.

"Bezprecedensowe" prace przy granicy z USA

"Bezprecedensowe" prace przy granicy z USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN

Kalifornijscy strażacy rozpoczęli walkę z nowym pożarem w hrabstwie Los Angeles. Żywioł, nazwany Hughes Fire, wybuchł niedaleko zbiornika zaporowego Castaic Lake i w kilkanaście godzin zdążył zająć około 3750 hektarów terenu. Nakazy ewakuacji wydano dla co najmniej 31 tysięcy mieszkańców.

Kolejny pożar trawi część Kalifornii. Ponad 30 tysięcy ewakuowanych

Kolejny pożar trawi część Kalifornii. Ponad 30 tysięcy ewakuowanych

Źródło:
CNN, PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że prezydent USA Donald Trump zawiesił pracowników biur programów różnorodności, równości i integracji (DEI) w rządzie federalnym i wysłał ich na płatne urlopy.

Wszyscy federalni pracownicy biur równości i różnorodności wysłani do domów

Wszyscy federalni pracownicy biur równości i różnorodności wysłani do domów

Źródło:
PAP

Prezydent Panamy zapewnia, że nie obawia się inwazji wojsk amerykańskich. Jose Raul Mulino podkreślił, że przekazanie kontroli nad kanałem "nie było ustępstwem ani prezentem od Stanów Zjednoczonych" i zapewnił, że kanał "należy i będzie należał do Panamy".

"Bądźmy poważni". Prezydent Panamy nie obawia się inwazji USA

"Bądźmy poważni". Prezydent Panamy nie obawia się inwazji USA

Źródło:
PAP

1064 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Około tysiąca żołnierzy z Korei Północnej zginęło już w walkach z siłami ukraińskimi w obwodzie kurskim Rosji – poinformowała BBC, powołując się na zachodnich urzędników, którzy zastrzegli sobie anonimowość. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Żołnierze Kim Dzong Una masakrowani w walkach

Żołnierze Kim Dzong Una masakrowani w walkach

Źródło:
PAP

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Prokuratura prowadzi dwa postępowania w sprawie rozbiórki XIX-wiecznego dworku na warszawskich Wyczółkach. Pierwsze dotyczy zniszczenia zabytku, a drugie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w związku z decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z XIX-wiecznego dworku zostały tylko fundamenty. Sprawie przygląda się prokuratura

Z XIX-wiecznego dworku zostały tylko fundamenty. Sprawie przygląda się prokuratura

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Donald Trump zagroził wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski udowadnia, że za salę dla "kandydata obywatelskiego" płaci biuro poselskie PiS. Z kolei Iga Świątek zagra dziś o finał Australian Open. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 23 stycznia.

Trump grozi Rosji, walka o finał Australian Open, faktura Nawrockiego

Trump grozi Rosji, walka o finał Australian Open, faktura Nawrockiego

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Był szefem sieci fast food, teraz będzie zajmował się Unią Europejską. Donald Trump nominował w środę Andrew Puzdera, na nowego ambasadora USA przy Wspólnocie. Prezydent chwali umiejętności Puzdera, który, jak mówi "wykona świetną robotę, reprezentując interesy naszego narodu w tym ważnym regionie". Trump wskazał też, kto pokieruje Secret Service

Kierował siecią fast foodów, teraz zajmie się relacjami z Unią Europejską. Nowi nominaci Trumpa

Kierował siecią fast foodów, teraz zajmie się relacjami z Unią Europejską. Nowi nominaci Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Brytyjski resort obrony informuje o wytropieniu przez marynarkę wojenną rosyjskiego okrętu szpiegowskiego w kanale La Manche. Minister obrony John Healey zapewnił, że Wielka Brytania będzie nadal eksponować szkodliwą działalność Putina i zwalczać rosyjską "flotę cieni", by zapobiec finansowaniu nielegalnej napaści na Ukrainę.

Wytropili rosyjski okręt szpiegowski w kanale La Manche

Wytropili rosyjski okręt szpiegowski w kanale La Manche

Źródło:
PAP

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców z warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "kocha Rosjan" i ma "dobre stosunki z prezydentem Putinem" i dlatego zamierza zrobić Rosji "wielką przysługę". "Dojdźmy do porozumienia teraz i zatrzymajmy tę absurdalną wojnę" - zaapelował Trump. Zagroził też wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie.

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dziewięć godzin trwała walka strażaków z pożarem składowiska odpadów w Płoszowie niedaleko Radomska (woj. łódzkie). W akcji brało udział 63 strażaków. - Działania się zakończyły. Strażacy będą jednak dozorować pogorzelisko, bo trudno powiedzieć, jak te substancje będą się zachowywać - przekazał oficer PSP w Radomsku.

Pożar niebezpiecznych odpadów. Akcja trwała dziewięć godzin

Pożar niebezpiecznych odpadów. Akcja trwała dziewięć godzin

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartek rano w centralnych i południowych regionach Polski zalega gęsta mgła. Miejscami widzialność wynosi poniżej 200 metrów. Obowiązują żółte alarmy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Sprawdź szczegóły.

Siedem województw z ostrzeżeniami IMGW

Siedem województw z ostrzeżeniami IMGW

Źródło:
IMGW

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przez prawie 200 dni miał zajmować luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym oddalonym o pięć kilometrów od jego domu. Według posła PiS Kazimierza Smolińskiego jego pobyt mógł być spowodowany utrudnioną komunikacją po mieście. - W Gdańsku pięć kilometrów to podobnie jak w Warszawie, jest duży ruch przecież - powiedział w "Kropce nad i". - Nigdy bym nie wpadł na to, żeby wynająć hotel pięć kilometrów od swojego miejsca zamieszkania i żeby Sejm za ten hotel zapłacił - mówił z kolei Tomasz Trela (Nowa Lewica).

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Źródło:
TVN24

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski pokazał na spotkaniu z wyborcami w Szczecinie fakturę za wynajęcie sali na spotkanie z Karolem Nawrockim, którą uregulowało biuro poselskie Czesława Hoca (PiS). - Oni się niczego nie nauczyli. Dlatego musimy zamknąć sprawę rozliczeń jak najszybciej - mówił Trzaskowski. Powiedział też, co zrobi pierwszego dnia prezydentury, gdy wygra wybory.

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Źródło:
TVN24, PAP

Na spotkaniu wyborczym w Nowym Sączu z kandydatem PiS na prezydenta RP Karolem Nawrockim sympatycy prawicy znów skandowali okrzyki wymierzone w premiera. - Nie boimy się Tuska, a jak ktoś ma problemy ze słuchem, to do laryngologa - stwierdził prezes IPN, reagując na hasło wykrzykiwane przez publiczność.

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula, odnosząc się publikacji portalu Strefa edukacji na temat kontrowersji wokół jej wykształcenia, oświadczyła, że ma wykształcenie wyższe licencjackie. - Nie jestem magistrem i nigdy nie ubiegałam się o stanowiska tego wymagające - podkreśliła.

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Źródło:
PAP

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

Kto i po co osłupkowuje gotowe miejsca parkingowe? Takie pytanie zadała lokalnej grupie w mediach społecznościowych mieszkanka Saskiej Kępy. Za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu stoją stołeczni drogowcy, którzy wyjaśnili, jaki jest ich powód.

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Iraku przegłosowano zmiany w prawie, które zalegalizowały małżeństwa nawet 9-letnich dziewczynek. O aprobowaniu takich ślubów będą teraz decydować duchowni poszczególnych odłamów islamu. - Dotarliśmy do końca praw kobiet i końca praw dzieci w Iraku - skomentował prawnik Mohammed Juma, jeden z głównych przeciwników zmian.

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Do największej ilości turbulencji w Europie dochodzi podczas lotów, których trasy rozpoczynają się lub kończą w Szwajcarii, wynika z danych portalu Turbli. Najbardziej obfitująca w turbulencje okazuje się trasa z Nicei do Genewy. Przyczyną są okoliczne alpejskie szczyty.

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę, 26 stycznia, zagra już po raz 33. Na błoniach Narodowego stanęła scena, miasteczko i główne studio. Dzień wcześniej, w sobotę, wystartują stamtąd uczestnicy Biegu "Policz się z cukrzycą". Organizacja Finału WOŚP i towarzyszących wydarzeń spowoduje zmiany w ruchu i parkowaniu.

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę, 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę, wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W najbliższą niedzielę mamy największe wydarzenie filantropijne w Polsce, czyli finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To ogromna, ogólnonarodowa, znana dzisiaj na całym świecie akcja, którą produkujemy i relacjonujemy na żywo, dzięki czemu pomagamy w zbiórce pieniędzy - powiedziała Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN w trakcie dyskusji o dobroczynności w biznesie w ramach Polish Business Hub w Davos.

Kasia Kieli o dobroczynności: chodziło o to, by mieć wpływ na to, co się dzieje i pomagać

Kasia Kieli o dobroczynności: chodziło o to, by mieć wpływ na to, co się dzieje i pomagać

Źródło:
tvn24.pl