Zanim oddasz głos. Wszystko, co warto wiedzieć o europarlamencie

[object Object]
Parlament Europejski. Wybory w Polsce 26 majatvn24
wideo 2/35

Pod koniec maja obywatele krajów unijnych wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja. Jak działa europarlament i co warto o nim wiedzieć, zanim pójdziemy do urn? Oto najważniejsze informacje.

Parlament Europejski to ustawodawczy organ Unii Europejskiej. Jako jedyna unijna instytucja jest wybierany bezpośrednio przez obywateli krajów członkowskich. Kadencja europosłów trwa pięć lat.

Oficjalna siedziba Parlamentu Europejskiego znajduje się w Strasburgu we Francji. Tam też odbywa się każdego roku 12 głównych posiedzeń plenarnych parlamentu.

W Brukseli mają miejsce posiedzenia komisji i grup politycznych oraz tak zwane minisesje Parlamentu Europejskiego.

Trzecia siedziba mieści się w Luksemburgu, gdzie funkcjonuje niezbędna do działania Unii administracja.

Wybory do europarlamentu. Ilu europosłów wybieramy w Polsce

Obecnie w skład Parlamentu Europejskiego wchodzi 751 posłów ze wszystkich 28 państw członkowskich. Liczba mandatów przypadających na każdy kraj jest w przybliżeniu proporcjonalna do jego ludności, przy czym żaden kraj nie może mieć mniej niż 6, a więcej niż 96 europosłów.

Polskę w obecnej kadencji reprezentuje 51 deputowanych. Członkowie parlamentu co dwa i pół roku wybierają spośród siebie przewodniczącego. Obecnie jest nim Antonio Tajani.

Dopóki Wielka Brytania pozostaje w UE, liczba mandatów w nadchodzącej kadencji (2019-2024) nie ulegnie żadnym zmianom.

Wybory do europarlamentu a brexit

Przygotowując się do wyjścia Brytyjczyków z UE, państwa unijne dokonały zmian w rozkładzie mandatów. Założenie było takie, by żadne z państw nie straciło miejsc w PE. Niektóre na nowym podziale zyskały - od 1 do nawet 5 miejsc.

Ale Wielka Brytania nadal nie wyszła z UE (co planowano na marzec tego roku), a "datę rozwodu" opóźniono. Krańcowy termin został ustalony na 31 października, ale jest on "elastyczny", co oznacza, że Brytyjczycy mogą opuścić Wspólnotę wcześniej.

Z tego względu nadchodząca kadencja Parlamentu Europejskiego jest pełna znaków zapytania. Wiadomo już, że do wyborów na Wyspach na pewno dojdzie, ale nie ma pewności, jak długo Brytyjczycy - pod warunkiem, że w ogóle zostaną zaprzysiężeni - będą zasiadać w ławach europarlamentu.

Dodatkowe mandaty w europarlamencie po wyjściu Wielkiej Brytanii z UEtvn24.pl

Grupy polityczne w europarlamencie

Po zdobyciu mandatów, europosłowie zrzeszają się w grupach, zgodnie ze swoją przynależnością polityczną, a nie narodowością. Niektórzy posłowie nie należą do żadnej z frakcji - są niezrzeszeni. Aby utworzyć grupę polityczną potrzeba 25 posłów, którzy reprezentują co najmniej 1/4 państw członkowskich.

Obecnie w PE funkcjonuje osiem grup politycznych:

- Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPP) – 217 posłów. To największa frakcja w europarlamencie, zrzesza deputowanych z chadeckich ugrupowań. Przewodniczącym jest Manfred Webber. Z Europejskiej Partii Ludowej wywodzi się też obecny przewodniczący PE Antonio Tajani.

Jest w niej 18 europosłów z Platformy Obywatelskiej i 4 Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D) – 186 posłów. Druga pod względem liczebności grupa polityczna w PE, wraz z EPL tworząca tak zwaną wielką koalicję.

Do frakcji socjaldemokratów należy czterech europosłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej i jeden europoseł Unii Pracy.

- Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) – 76 posłów. Konserwatywna frakcja, w której skład wchodzi 19 europosłów Prawa i Sprawiedliwości. Współprzewodniczącym jest Ryszard Legutko.

- Grupa Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) – 68 posłów. Czwarta pod względem liczby członków frakcja. Grupuje posłów o liberalnych poglądach.

- Zieloni/Wolny Sojusz Europejski (Greens/EFA) - 52 posłów. Frakcja składa się z reprezentantów dwóch europejskich partii politycznych – Europejskiej Partii Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego

- Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) - 52 posłów. Skrajnie lewicowe ugrupowanie zrzeszające deputowanych o poglądach socjalistycznych i komunistycznych.

- Grupa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD) – 41 posłów. To eurosceptyczne ugrupowanie, którego liderem jest Brytyjczyk Nigel Farage. Do EFDD dołączył jeden polski eurodeputowany - Robert Iwaszkiewicz z partii Wolność.

- Grupa Europa Narodów i Wolności (ENF) - 37 posłów. Skrajnie prawicowa frakcja powstała już w czasie trwania obecnej kadencji parlamentu. W jego skład weszło dwóch Polaków - Michał Marusik i Stanisław Żółtek z Kongresu Nowej Prawicy.

21 europosłów jest niezrzeszonych, wśród nich trzech Polaków: Jacek Saryusz-Wolski i Kazimierz Ujazdowski (bezpartyjni) oraz Dobromir Sośnierz (Wolność).

Grupy polityczne w Parlamencie Europejskim (stan na kwiecień 2019)Parlament Europejski

Jak będzie wyglądał skład nowego europarlamentu?

Wiele zależy od brexitu. Wydział monitorowania opinii Parlamentu Europejskiego cyklicznie publikuje prognozy rozkładu miejsc w kolejnej kadencji europarlamentu. Są one oparte na wynikach osobnych sondaży przeprowadzanych niezależnie od PE w krajach członkowskich.

Prognozy publikowane do 29 marca (czyli do pierwotnej daty brexitu) nie uwzględniały brytyjskich europosłów i prezentowały kształt parlamentu z 705 członkami. W kolejnej (i ostatniej, z 18 kwietnia) przyjęto, że Brytyjczycy jednak zasiądą w europarlamencie, co znacznie zmienia prognozowany podział na grupy.

W sondażowych przewidywaniach uwagę zwraca przede wszystkim znaczny spadek liczby mandatów tak zwanej wielkiej koalicji - EPP i S&D - która obsadzała większość miejsc w parlamencie we wszystkich dotychczasowych kadencjach. W takiej sytuacji do zdobycia większości w PE potrzebny może być trzeci prounijny koalicjant - prawdopodobnie liberalne ALDE lub grupa Zielonych, którzy jednak mają znacznie odmienne postulaty.

Mniej miejsc mogą też obsadzić konserwatyści z EKR i skrajni lewicowcy z GUE/NGL

Według ostatnich prognoz zyskują z kolei ugrupowania prawicowe, eurosceptyczne, a także ALDE i Zieloni.

Duża część mandatów - ponad 60 - trafiła do kategorii "inne". Są to miejsca, które według sondaży zajmą nowopowstałe formacje polityczne, których nie sposób w tej chwili przypisać do istniejących frakcji PE.

Prognozowany podział mandatów w PE według grup politycznych (z 18.04.19)Parlament Europejski

Czym zajmuje się europarlament?

Zakres działań Parlamentu Europejskiego można podzielić na trzy funkcje:

Ustawodawczą

Podstawową rolą Parlamentu Europejskiego jest uchwalanie przepisów prawnych na podstawie wniosków ustawodawczych przesyłanych przez Komisję Europejską. Przyjęty przez PE akt trafia do Rady Unii Europejskiej, która musi go zatwierdzić.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA PROCEDURA USTAWODAWCZA PE (GRAFIKA)>

Budżetową

Europarlament wspólnie z Radą Unii Europejskiej zatwierdza roczny budżet Wspólnoty i przyjmuje wieloletnie ramy finansowe obowiązujące przez siedem lat.

Nadzorczą

Parlament monitoruje wykorzystywanie środków finansowych przez unijne instytucje i co roku zatwierdza wykonanie budżetu udzielając absolutorium. Rozpatruje również petycje składane przez obywateli.

PE odgrywa też kluczową rolę w wyborze przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zatwierdza kandydata, którego wyłania Rada Europejska, biorąc pod uwagę wyniki wyborów do europarlamentu. Kandydat ten przedstawia komisarzy, a parlament decyduje o poparciu składu Komisji. Ostatecznie, kwalifikowaną większością głosów, skład KE zatwierdza Rada Europejska. Parlament może też w głosowaniu zmusić Komisję do ustąpienia.

Od ostatnich wyborów w 2014 roku funkcjonuje procedura tak zwanych głównych kandydatów (niem. Spitzenkandidaten), która daje obywatelom Unii wpływ na wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej. Polityczne ugrupowania wchodzące w skład PE wyłaniają ze swoich szeregów kandydatów na przewodniczącego Komisji. Jedna z tych osób, z uwzględnieniem wyników wyborów, zostanie wybrana na stanowisko szefa KE.

Główni kandydaci i wybór Komisji EuropejskiejParlament Europejski

Jak pracują europosłowie?

Prace Parlamentu Europejskiego dzielą się na dwa etapy.

Akty prawne trafiają najpierw do komisji parlamentarnych. Istnieje 20 komisji i dwie podkomisje – każda z nich specjalizuje się w konkretnych obszarach działalności Unii. Posłowie wchodzący w skład komisji analizują wnioski ustawodawcze, które napływają z KE. Mogą wprowadzać do nich poprawki lub je odrzucić.

Drugi etap to sesje plenarne parlamentu, podczas których eurodeputowani zbierają się w sali obrad i głosują nad proponowanymi przepisami.

Wszyscy europosłowie, bez względu na narodowość, mają takie samo wynagrodzenie. Zgodnie z danymi z lipca 2018 roku, wynosi ono 8757,70 euro przed opodatkowaniem.

Autor: ads/ja

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

Źródło:
PAP

Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Źródło:
Berliner Morgenpost, Deutsche Welle, PAP, tvn24.pl

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl