- Wykształceni Włosi są bardzo świadomi tego, że w małych, codziennych czynnościach, jak segregacja śmieci, mogą się przyczynić do tego, że zanieczyszczenie będzie zmniejszone - mówiła w programie "Tu Europa" Dorota Kozakiewicz, redaktor naczelna "Gazzetta Italia".
Włochy są jednym z krajów Unii Europejskiej, które na dużą skalę zmagają się z zanieczyszczeniem środowiska. Władze Rzymu próbują wcielać w życie kolejne scenariusze, mające ograniczyć liczbę samochodów w mieście. Niestety, nie zawsze skutecznie.
Świadomi Włosi
Ale jak mówiła Dorota Kozakiewicz, redaktor naczelna "Gazzetta Italia" w programie "Tu Europa" w TVN24 włoskie społeczeństwo jest świadome tego, że problemy ekologiczne istnieją i że należy im zapobiegać. - Wykształceni Włosi są bardzo świadomi tego, że w takich małych codziennych czynnościach jak segregacja śmieci mogą się przyczynić do tego, że zanieczyszczenie będzie zmniejszone - przekonywała.
Jak pomaga Watykan?
Kozakiewicz zwracała również uwagę, że Włosi mają problem z poprawnym wykorzystaniem funduszy unijnych w programach regionalnych. Wykorzystują ich tylko 50 proc.
- Natomiast są nieźli jeśli chodzi o bezpośrednie fundusze, które nie przechodzą przez biurokrację wewnętrzną włoską, a są wykorzystywane bezpośrednio - wyjaśniła. Mówiąc o roli Watykanu we włoskiej gospodarce oceniła, że przede wszystkim napędza turystykę Rzymu. - Jeżeli chodzi o gospodarkę całościowo kraju to ciężko brać to pod uwagę - powiedziała.
Cały program "Tu Europa" o walce Włochów o środowisko:
Autor: nsz//kdj / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu