Tu Europa

Tu Europa

"Prewencja, promocja i ochrona". Cele nowego komisarza UE ds. zdrowia

Swoją kadencję chcę oprzeć na rozwoju trzech filarów: prewencji, promocji i ochrony zdrowia - powiedział w rozmowie z "Tu Europa" Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. - Nie jestem tutaj, żeby powiedzieć, by ludzie nie pili, ani nie palili. Jestem po to, by powiedzieć, o ile życie może być lepsze bez palenia i bez nadużywania alkoholu - wyjaśnił komisarz. Dodał, że podstawą jego pracy jest "sprawiedliwość i solidarność". - Zdrowie dla wszystkich i wszystko dla zdrowia - podkreślił.

Izrael członkiem UE? "Nigdy ze swojej suwerenności ani na trochę nie zrezygnuje"

Czy Izrael, państwo stowarzyszone z Unią Europejską, byłby gotowy poświęcić część suwerenności i wstąpić do UE? Choć taki scenariusz ma wielu entuzjastów w samym Izraelu, to zdaniem dr Patrycji Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych jest nierealny. - Izrael jest jednym z niewielu na świecie w pełni suwerennych państw - powiedziała w programie "Tu Europa", dodając, że Izraelczycy nigdy nie zrezygnują z idei leżących u fundamentów ich państwa.

25 lat od upadku Muru Berlińskiego. "Proces jednoczenia Europy jeszcze się nie zakończył"

- Upadek Muru Berlińskiego to wydarzenie, które zasadniczo zmieniło sposób funkcjonowania Europy - podkreślił w programie "Tu Europa" dr Marek Cichocki z Centrum Europejskiego Natolin. Zaznaczył, że choć zjednoczenie Niemiec miało ogromną wagę dla procesu integracji europejskiej, proces jednoczenia Europy nie jest jeszcze zakończony. - Pewne podziały na starych członków NATO czy UE wciąż istnieją.

Wciąż daleko od Unii. Turcja puka do brukselskich bram

Turcja jest od lat kandydatem do Unii Europejskiej, jednak jak dotąd rokowania w sprawie jej członkostwa toczą się bardzo powoli. W najnowszym odcinku programu "Tu Europa" analizujemy szanse tego kraju na wejście do UE i zastanawiamy się, jakie znaczenie ma partnerstwo UE-Turcja.

"Fascynujący kraj z, niestety, tragiczną historią"

- Serbia to piękny, fascynujący kraj z, niestety, tragiczną historią - powiedział w "Tu Europa" z Tomasz Żornaczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Tylko w ciągu ostatniego 20-lecia krajem wstrząsnęła wojna, potem sprawa Kosowa. Teraz Serbia stara się o członkostwo w Unii Europejskiej, ale - jak podkreślają eksperci - nie jest łatwym negocjatorem. Równocześnie rząd umacnia wzajemne stosunki z Federacją Rosyjską, co już nie podoba się w Brukseli.

"Największy projekt gospodarczy w historii". Rodzina w Europie zyska średnio 545 euro rocznie

Umowa handlowa między Unią Europejską i USA, jeśli zostanie zawarta, połączy dwie największe gospodarki świata. Chodzi o stworzenie rynku transatlantyckiego, czyli o zniesienie prawie wszystkich barier handlowych i inwestycyjnych. - Ta umowa ułatwi np. kupowanie gazu z łupków, co zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne - wyjaśnia Ignacy Niemczycki z Polityka Insight. O umowie rozmawiano w najnowszym odcinku programu "Tu Europa".

Muzułmański problem Szwecji. Płonące przedmieścia Sztokholmu

W połowie września lewicowa opozycja zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w Szwecji i po ośmiu latach odsunęła od władzy premiera Fredrika Reinfeldta. Największym zaskoczeniem był jednak nadzwyczaj dobry wynik antyimigranckiego ugrupowania Szwedzcy Demokraci, bojkotowanego przez pozostałe partie. Skąd taki sukces? Powodem jest wyraźnie wzrastająca liczba obcokrajowców w Szwecji. Na przedmieściach Sztokholmu rosną muzułmańskie dzielnice, gdzie coraz częściej dochodzi do starć z policją.

Różne drogi Polski i Czech. Eurosceptyczne rozterki nad Wełtawą

W odcinku tym prezentujemy Czechy, kraj, który wstąpił do UE razem z Polską w 2004 roku. Statystycznie, Czechy stały się krajem bogatszym od niektórych państw „starej” Unii Europejskiej. Dzięki obecności w Unii wyraźnie poprawiła się sytuacja czeskiej gospodarki, ale jak pokazują ostatnie badania większość Czechów wciąż jest raczej eurosceptyczna.

Poprzednik Tuska dla TVN24: nie zazdroszczę mu, nie będzie miał łatwego życia

- Najważniejszym zadaniem przewodniczącego jest poszukiwanie konsensusu. Jestem przekonany, że Donald Tusk posiada wszelkie możliwości, by osiągać porozumienie - powiedział w programie "Tu Europa" w TVN24 jego poprzednik na stanowisku szefa Rady Europejskiej, Herman Van Rompuy. Rozmówca Jacka Pałasińskiego przyznał, że przed ustepującym polskim premierem stoi wiele wyzwań. - Nie zazdroszczę mu. Ja nie miałem łatwego życia i Donald Tusk też go mieć nie będzie - stwierdził polityk. Zauważył, że "w kwestii Ukrainy dawny premier Polski jest osobą, która może dawać rady swoim zachodnim kolegom".

Po "straconej dekadzie" Rumunia wraca na drogę rozwoju

W latach 90. wydawało się, że rumuńska rewolucja roku 89. zostanie zmarnowana, że jej rozmach skończył się wraz ze śmiercią Nicolae i Eleny Ceausescu. Wielu Rumunów mówi o straconej dekadzie - relacjonował z Bukaresztu w programie "Tu Europa" Jacek Pałasiński.

Holendrzy: Polacy powinni się z nami integrować

Trzeba się integrować, a nie tylko pracować - takie oczekiwania mają w stosunku do pracujących w Holandii Polaków, tamtejsze władze. Jak zatem integrują się nasi rodacy w kraju tulipanów? O tym w programie "Tu Europa".

Unijne prawo ponad krajowym?

Jakie gwarancje daje nam unijne prawo? Czy stoi ponad prawem krajowym? - na te pytania w programie "Tu Europa" odpowiadał Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE.