Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24: Komorowski prezydentem w pierwszej turze

12.01.2015 | Pierwszy prezydencki sondaż dla Faktów. Bronisław Komorowski bezkonkurencyjny
12.01.2015 | Pierwszy prezydencki sondaż dla Faktów. Bronisław Komorowski bezkonkurencyjny
Fakty TVN
Fakty TVNWedług sondażu Bronisław Komorowski wygrałby wybory w pierwszej turze

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, prezydentem zostałby znów Bronisław Komorowski - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24. 65-procentowym poparciem już w pierwszej turze wyeliminowałby konkurentów - między innymi kandydata Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Dudę, który w sondażu uzyskał wynik 21 proc.

Bronisław Komorowski uzyskał w sondażu najwyższe, bo 65-procentowe poparcie. Taki wynik - jeśli powtórzy się w maju podczas wyborów - oznacza, że obecny prezydent będzie głową państwa kolejną kadencję.

Duda na drugim miejscu

W sondażu zdecydowanie gorszy wynik uzyskał kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda. 21 proc. ankietowanych zadeklarowało, że podczas majowych wyborów na karcie do głosowania postawi krzyżyk przy nazwisku właśnie tego polityka.

Według sondażu na trzecim miejscu uplasowałaby się kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej Magdalena Ogórek. Na nią zdecydowałoby się zagłosować 6 proc. ankietowanych osób.

Czwarte miejsce należy do Janusza Korwin-Mikkego. Były już szef Nowej Prawicy dostał w sondażu 3 proc. poparcia.

Najgorzej ze wszystkich kandydatów wypadł w badaniu Janusz Palikot. Szef Twojego Ruchu - gdyby wybory odbywały się dzisiaj - otrzymałby zaledwie 1 proc. głosów.

Optymistyczny Komorowski

Badani odpowiadali jednak nie tylko na pytanie "na kogo oddałbyś głos, gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory prezydenckie?", ale również "kto wygra wybory prezydenckie, które zostaną przeprowadzone w maju?".

Przy tak zadanym pytaniu obecny prezydent wypada jeszcze lepiej - 73 proc. ankietowanych uważa, że to Bronisław Komorowski zostanie wybrany na powtórną kadencję. 8 proc. twierdzi, że wygra Andrzej Duda, 3 proc. - Magdalena Ogórek, a 2 proc. - Janusz Palikot. W zwycięstwo Janusza Korwin-Mikkego nie wierzył nikt z ankietowanych.

Ankietowani są podzieleni co do tego czy wybory w maju rozstrzygną się w jednej turze czy jednak będzie dogrywka między kandydatami. 47 proc. uważa, że nie dojdzie do powtórnego oddawania głosów, 42 proc. - że żeby rozstrzygnąć kto zostanie prezydentem potrzebna będzie druga tura wyborów.

Po równo

Badani odpowiedzieli również na pytanie na którą partie zagłosowaliby, gdyby w niedzielę odbyły się wybory parlamentarne. Tyle samo - bo po 34 proc. głosów - otrzymały od ankietowanych Platforma Obywatelska oraz połączone siły Prawa i Sprawiedliwości z Polską Razem Jarosława Gowina oraz Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Na trzecim miejscu znalazłby się Sojusz Lewicy Demokratycznej z 9 proc. głosów, Polskie Stronnictwo Ludowe z 6 proc., oraz Nową Prawicą - 3 proc. Według badania 0 proc. głosów otrzymałby Twój Ruch oraz Ruch Narodowy.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Millward Brown w dniu 12 stycznia br. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie pełnoletnich osób.

Autor: bieru/kka/kwoj / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości