Wybory prezydenckie 2015

Wybory prezydenckie 2015

- Konstytucja państwa polskiego jest jednoznaczna: małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Wydaje mi się, że większości do zmiany konstytucji w tym względzie nie będzie - odpowiedział Bronisław Komorowski zapytany o ustawę o związkach partnerskich. W drugiej części programu "Debata. Czas decyzji" prezydent zmierzył się z pytaniami dotyczącymi polityki społecznej.

Ostatnia prosta kampanii wyborczej. Bronisław Komorowski podsumował w czwartek kampanię na konwencji w Sopocie, a Andrzej Duda w Warszawie. Pawel Kukiz zawiesił kampanię z powodu choroby ojca. Pozostali kandydaci wciąż agitują w terenie. Wieczorem Andrzej Duda pojawi się w studiu TVN24, by o 19.25 odpowiedzieć m.in. na pytania widzów stacji i czytelników portalu tvn24.pl w programie "Debata. Czas decyzji".

Kończąca się kampania wyborcza była tak samo "miałka" jak wszystkie inne w ostatnich latach i bez "powrotu wiary w ambitną państwową politykę", Polska będzie skazana na powtarzające się, "permanentnie przesadzone namiętnościami" wystąpienia polityków - uznał komentujący poczynania kandydatów na prezydenta i ich sztabów wyborczych Jan Rokita w "Faktach po Faktach".

Ponad 50 tys. osób chce zaangażować Prawo i Sprawiedliwość do tego, by sprawdzały, czy wybory prezydenckie przebiegają prawidłowo. - Mamy prawo do kontroli, a po doświadczeniach z wyborami samorządowymi takie działania są uzasadnione - tłumaczą politycy partii.

Przez 11 lat Polska potrafiła mądrze wykorzystać członkostwo w Unii Europejskiej, łącząc unijne środki z polską pracą, wysiłkiem, kreatywnością i entuzjazmem - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas Pikniku Europejskiego w 11. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii.

- To nie jest kwestia wiary, ale dowodów i opinii ekspertów - stwierdził w "Faktach po Faktach" kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda, zapytany czy wierzy, że na pokładzie prezydenckiego tupolewa doszło do wybuchów. Stwierdził, że warunkiem niezbędnym do ustalenia przyczyn katastrofy jest odzyskanie wraku Tu-154M oraz czarnych skrzynek, które znajdują się w Rosji.

Wybór francuskich śmigłowców to z punktu wiedzenia polskich interesów decyzja zadziwiająca - oświadczył kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda na konferencji prasowej w Mielcu. Zdaniem Dudy jest niemal pewne, że śmigłowce dostarczone przez Airbus Helicopters nie zostaną skonstruowane w Polsce.

Kandydaci na prezydenta Janusz Korwin-Mikke i Paweł Kukiz to przejaw nowego typu populizmu, który może sprzyjać przeformowaniu całej prawicy - stwierdził w "Faktach po Faktach prof. Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. Z kolei zdaniem socjolog prof. Jadwigi Staniszkis, Kukiz jest "czymś na prawdę pozytywnym" na polskiej scenie politycznej. - Korwin-Mikke jest ekscentrycznym, beznadziejnym staruszkiem – oceniła.

63 proc. Polaków dobrze ocenia kończącą się kadencję Bronisława Komorowskiego – wynika z sondażu Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24. Źle urzędującego prezydenta oceniło 35 proc. ankietowanych. Ten sam sondaż daje Komorowskiemu 45 proc. poparcia w zbliżających się wyborach prezydenckich, podczas gdy jego główny rywal – kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda – może liczyć na 28 proc. głosów.

Polska wymaga dobrej zmiany na urzędzie prezydenta, najlepszym scenariuszem jest zwycięstwo w wyborach prezydenckich Andrzeja Dudy - przekonywał lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. W sobotę rada główna SP podjęła uchwałę ws. poparcia Dudy w wyścigu o fotel prezydenta.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, prezydentem zostałby znów Bronisław Komorowski - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24. 65-procentowym poparciem już w pierwszej turze wyeliminowałby konkurentów - między innymi kandydata Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Dudę, który w sondażu uzyskał wynik 21 proc.