Malta to malowniczy wyspiarski kraj, który razem z Polską przystąpił 10 lat temu do Unii Europejskiej. Dołączenie do wspólnoty było wielką szansą, ale okazało się też wielkim wyzwaniem. Największym problemem, ignorowanym póki co przez Brukselę, jest dla Malty nielegalna imigracja z Afryki.
Akcesja do Unii Europejskiej pozwoliła Malcie na gigantyczny skok modernizacyjny. Dzięki środkom unijnym Valetta - stolica, która jest jedną z najmłodszych w Europie - pięknieje z dnia na dzień. Europejskie fundusze pozwalają też Maltańczykom na rozwiązywanie jednego z poważniejszych problemów - wysychania wód gruntowych. Stacje odsalania powstające na wyspie dzięki wsparciu UE umożliwiają korzystanie z wód morskich, których jest w bród.
Wielki problem malutkiego kraju
Innym wielkim wyzwaniem dla maltańskich władz jest fala imigrantów, która zalewa kraj. Rocznie jest to około 2 tysięcy osób. Dla tak małego kraju to tak, jakby do Francji przybywało rocznie milion imigrantów - twierdzą Maltańczycy.
- Malta robi wszystko, żeby im pomóc - twierdzą władze. Mieszkańcy są jednak zaniepokojeni liczbą imigrantów. - Wydajemy na nich za dużo pieniędzy - mówią mieszkańcy o obozach dla uchodźców z Afryki, w których zapewniane jest imigrantom utrzymanie oraz szkolenia. - Europa musi nam pomóc - twierdzą Maltańczycy.
Paszporty na sprzedaż
Kontrowersje w całej Unii wywołała propozycja Maltańczyków, którzy chcą umożliwić bogatym biznesmenom zakup maltańskiego paszportu za 650 tys. euro. Najwięcej emocji wśród unijnych urzędników wzbudził fakt, że Maltańczycy wydają dokument każdemu, kto zapłaci.
Po ingerencji Komisji Europejskiej wprowadzono jednak przepis, który wymaga od nowych obywateli mieszkania na Malcie przez co najmniej rok. - To będzie najbardziej restrykcyjna procedura w całej Europie. Nie dopuścimy do tego, żeby na Malcie osiedlili się ludzie z kryminalną przeszłością - zapewnia szef maltańskiego MSW.
Dodatkowo nowi mieszkańcy będą zobligowani do inwestycji na wyspie. Może to przynieść maltańskiej gospodarce, według szacunków rządowych, nawet miliard euro.
Program "Tu Europa" można oglądać w TVN24 co sobotę, o godz. 17.
OBEJRZYJ CAŁY ODCINEK Z 15 LUTEGO:
Autor: dln//gak / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24