- Austriacy ciągle cierpią na takie fantomowe bóle po obciętych kończynach. To napędza skrajne postawy - powiedział w programie "Tu Europa" Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".
Austria to drugie po Luksemburgu najbogatsze państwo Unii Europejskiej i czternaste najbogatsze państwo świata. Kraj postrzegany jako bastion stabilności ekonomicznej i politycznej, ale ma też swoje problemy, szczególnie związane z imigracją i nazistowską przeszłością.
Mentalna przepaść
Chociaż czasy świetności austriackiej prawicy skończyły się wraz ze śmiercią lidera konserwatywno-liberalnej Partii Wolnościowej Joerga Haidera, to sentyment do niego trwa nadal, natomiast dysproporcja pomiędzy nowoczesnym, wielokulturowym Wiedniem, a prowincją jest wielka. - Dzieli je przepaść mentalna - powiedział Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".
Jako przykład podał miasto, z którego wywodzi się Haider. - Mieszkańcy Klagenfurtu są zupełnie rożni od Wiedeńczyków. Nie zanoszą obcych i szeroko pojętej lewicy. Bardzo mocno podkreślają swój austriacki patriotyzm - stwierdził gość programu "Tu Europa".
Fantomowe bóle Austrii
Wieliński przypomniał, że Austria była przed I wojną światową mocarstwem, później "okrojonym do kadłubka". - Austriacy ciągle cierpią na takie fantomowe bóle po obciętych kończynach. I to napędza skrajne postawy - skwitował dziennikarz.
Austriacki patriotyzm był wielokrotnie poddany próbie. Pierwszą z nich był moment kiedy do międzynarodowej opinii publicznej dotarła informacja o niechlubnej przeszłości prezydenta Kurta Waldheima.
Austriacki trup w szafie
- Austriacy podobnie jak Niemcy jeszcze nie przepracowali przeszłości nazistowskiej. Skonfrontowali się z tym problemem, kiedy okazało się, że ich prezydent, Kurt Waldheim, był współwinny Holokaustu - powiedział Bartosz Wieliński.
Kurt Waldheim w 1986 roku został wybrany prezydentem Republiki Austriackiej. Gdy był u szczytu swej kariery politycznej, świat przypomniał sobie zaszłości wojenne z jego życiorysu. Ujawniono, że w czasie II wojny światowej pełnił służbę w niemieckim Wehrmachcie, w formacji, która dopuściła się zbrodni wojennych na Bałkanach.
- Okazało się wtedy, że Austria ma potwornego trupa w szafie. I to był szok dla całego świata - dodał.
Autor: jl\mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock