Piękne, emocjonujące, historyczne - takie były XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio. Za nami dwa tygodnie wspaniałej rywalizacji sportowej, w której nie brakowało też kontrowersji. Sport.tvn24.pl podsumował najważniejszą imprezę czterolecia w formie alfabetu.
A jak Amerykanie
46 złotych, 37 srebrnych, 38 brązowych, łącznie 121 krążków - amerykańscy sportowcy zdominowali igrzyska w Rio. Najwięcej, bo aż sześć medali (w tym pięć złotych) zgarnął pływak Michael Phelps, który w Brazylii zakończył też karierę.
B jak bańki W Rio nastała moda na bańki. Z tej metody leczniczej korzystało w Brazylii wielu sportowców, w tym multimedalista Phelps. Używali ich dla załagodzenia bólu po startach i przyspieszenia procesu regeneracji organizmu. - To w nich tkwi sekret tego, że przez ostatni rok nie miałem żadnych problemów zdrowotnych - wyjawił gimnastyk Alex Naddour.
C jak centymetry A dokładnie dwa. Tyle zabrakło Marii Andrejczyk do medalu w rzucie oszczepem. 20-latka to bez wątpienia największa i najbardziej przyjemna niespodzianka w naszej ekipie. Kibiców ujęła nie tylko swoją urodą, ale także charakterem - Jest mi przykro, smutno, wiem, że zawiodłam. Żenada, po prostu żenada - powiedziała po finale.
D jak doping Niestety, w Rio go nie zabrakło. Szkoda, że akurat ma to duży związek z polskim sportem. Niechlubnymi bohaterami zostali bracia Tomasz i Adrian Zielińscy, którzy wpadli na stosowaniu nandrolonu. Obaj zostali skreśleni z olimpijskiej kadry, musieli opuścić wioskę i w niesławie wrócili do kraju. Zapowiedzieli kroki prawne i walkę o ochronę swojego dobrego imienia.
E jak epidemia Wielu sportowców nie dotarło na igrzyska z powodu wirusa. Wcześniej straszono nawet jego epidemią. Niektórzy podjęli z ziką walkę, jak np. amerykańska piłkarka Hope Solo. Jej zaangażowanie nie spodobało się Brazylijczykom, którzy już podczas pierwszego meczu gwizdali na Amerykankę, gdy tylko ta była przy piłce. Co więcej, słychać było wtedy z trybun głośne "zika".
F jak fair play IO to nie tylko sportowa rywalizacja. W półfinale biegu na 5000 metrów udowodniły to Amerykanka Abbey D'Agostino i Nowozelandka Nikki Hamblin. Na bieżni nie myślały o wynikach, a o tym, by pomóc rywalce. W efekcie wyróżniono je prestiżowymi nagrodami za zachowanie fair play.
G jak gimnastyk
Aż zęby bolą od patrzenia na tę kontuzję. Doznał jej Samir Ait Said. Francuz mocno się odbił, by w powietrzu wykonać widowiskową ewolucję. Lądowanie zupełnie mu nie wyszło, lewa noga nienaturalnie się wygięła. Doznał podwójnego pęknięcia kości. I doświadczył cudu! Już kilka dni po operacji mógł się poruszać!
H jak historyczne Już przed igrzyskami wiadomo było, że będą one takie dla Rio, w końcu po raz pierwszy w Ameryce Południowej odbywała się najważniejsza impreza czterolecia na świecie. Historyczne były też dla ośmiu krajów. Bahrajn, Fidżi, Kosowo, Portoryko, Singapur, Tadżykistan, Wietnam i Wybrzeże Kości Słoniowej cieszyły się z pierwszych w dziejach złotych medali olimpijskich.
I jak idol
Niecodziennie wygrywa się ze swoim idolem z dzieciństwa. Singapurczyk Joseph Schooling pokazał, że można. Pokonał samego Phelpsa! Co ciekawe, obaj spotkali się w 2008 roku. 13-letni wtedy chłopiec sfotografował się ze swoim idolem. Osiem lat później pokonał go w finale 100 metrów stylem motylkowym.
J jak jedzenie - Jak poszłam na obiad i po raz kolejny zobaczyłam kurczaka i stek to już mnie dreszcze przechodziły. Jest monotonia. Poza tym jest zimne - ta wypowiedź Anity Włodarczyk mówi wszystko o menu w Brazylii. Ponadto sportowcy narzekali na brud w wiosce olimpijskiej i brak ciepłej wody pod prysznicem.
K jak kolor wody Na basenie, w którym o medale rywalizowali skoczkowie, woda w czasie kilku godzin zmieniła kolor - piękny błękit przeobraził się w zgniłą zieleń. Zagadka szybko została rozwiązana - za zieleń odpowiedzialne były glony, które pojawiły się w wodzie przez wysoką temperaturę panująca w obiekcie i brak przewiewu.
L jak linia mety Czego się nie robi dla zwycięstwa. Shaunae Miller po złoto na 400 m sięgnęła rzutem na taśmę. I to dosłownie. To był najbardziej spektakularny i zarazem skuteczny finisz w Rio.
Ł jak łzy Tych w Rio nie brakowało. Były zarówno po zwycięstwach, jak i porażkach. Aż chwytało za serce, kiedy patrzyło się na zdjęcia naszych piłkarzy ręcznych, zwłaszcza Karola Bieleckiego po przegranym półfinale z Danią. Te pojawiły się też u naszych siatkarzy, po ćwierćfinałowej porażce z Amerykanami. Szlochał, może najwięcej, i Paweł Fajdek. On nie awansował do finału rzutu młotem.
M jak Majki
Polskie medale w Rio zaczęły się od Rafała Majki i brązu na piekielnie trudnej kolarskiej trasie, a skończyły na srebrze Mai Włoszczowskiego w kolarstwie górskim. Po raz pierwszy w XXI wieku Polacy zakończyli igrzyska z większą liczbą medali niż 10.
N jak najstarszy
58 lat - tyle wiosen liczył sobie Brytyjczyk Nick Shelton, najstarszy złoty medalista w Rio, który dokonał tego nie lada wyczynu w indywidualnym konkursie skoków przez przeszkody. I to mimo kontuzji pleców oraz endoprotezy stawu biodrowego.
O jak oblegany Na ceremonii otwarcia zabrakło jednej z największych gwiazd - Usaina Bolta. Jednym z powodów absencji Jamajczyka miało być ponoć nadmierne zainteresowanie jego osobą w wiosce olimpijskiej. Ciągle proszono go o autografy i zdjęcia. Wyciszenie Jamajczykowi pomogło - zdobył trzy złote krążki.
P jak Pita 20-letni Pita Taufatofua nie spodziewał się, że rola chorążego reprezentacji Tonga podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Rio przyniesie mu tak dużą popularność. Rywalizujący w taekwondo zawodnik w ciągu 48 godzin otrzymał wiele ofert pracy od agencji modeli i producentów filmowych. Były też propozycję małżeństwa. Wszystko przez strój. 32-latek wystąpił w narodowym stroju (ta'ovala), bez koszulki i nasmarowany olejem kokosowym.
R jak Rosjanie
Najpierw mieli być wszyscy, potem żadnego, ostatecznie MKOL zatwierdził start 271 rosyjskich sportowców w Rio. To 70 procent reprezentacji Sbornej, która pierwotnie miała wystąpić w tej imprezie - przed nałożeniem kary za skandal dopingowy. Efekt? Czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Sborna zgromadziła w sumie 56 medali, w tym 19 złotych.
S jak sędziowie Przyczynili się, że medalu w keirinie nie zdobył Damian Zieliński. Dwukrotnie przerywali rywalizację, ponieważ kolarze minimalnie wyprzedzali rozpędzającą ich dernę (motorower), zanim ta opuściła welodrom. Po długich analizach i mimo jasnej wykładni regulaminowej nie zdecydowali się jednak na dyskwalifikację - w pierwszym przypadku Brytyjczyka Jasona Kenny'ego lub Malezyjczyka Azizulhasniego Awanga, a w drugim - Niemca Joachima Eilersa.
T jak testosteron Złoty medal Caster Semenyi to jedna z największych kontrowersji igrzysk w Rio. Zawodniczka z RPA w rywalizacji na 800 metrów swoje konkurentki wręcz zdeklasowała. Wraz z sukcesem znów zaczęły powracać pytania na temat poziomu testosteronu w jej organizmie. Ten przez wiele lat był tak wysoki, że Semenyę można było porównać do jej kolegów z reprezentacji.
U jak upadek Holenderka Annemiek van Vleuten jeszcze na dziesięć kilometrów przed metą kolarskiego wyścigu ze startu wspólnego pewnie prowadziła ze sporą przewagą nad rywalkami. Niestety, na jednym ze zjazdów wypadła z trasy i mogła zapomnieć o medalu.
W jak Włodarczyk
Mistrzyni i rekordzistka. Po raz pierwszy w historii rzutu młotem na igrzyskach złota medalistka uzyskała lepszy wynik od złotego medalisty. Anita sięgnęła po rekord świata - odległość 82,29 m. Zwycięzca u panów - Dilszod Nazarow z Tadżykistanu - zaliczył 78,68 m.
Z jak zapomnieć
Do Brazylii udała się rekordowa, 20-osobowa kadra Polski w pływaniu, ale nikt nie zdołał nawet awansować do finału. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce 40 lat temu w Montrealu. Wpadki organizacyjnej również nie zabrakło. Z powodu niedopatrzenia trenerów na 100 m stylem dowolnym, choć wypełnił minimum, nie mógł wystartować Konrad Czerniak, bo... ktoś ze związku zapomniał go zgłosić.
Autor: Łukasz Lasia / Źródło: sport.tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA