Witold K., który ma korupcyjne zarzuty i bliskie powiązania z białoruskim oligarchą, co najmniej 50 razy przyjmowany był przez wysokich urzędników, w tym ministrów obecnego i poprzedniego rządu - wynika z dokumentów, do których dotarli reporterzy "Czarno na białym" TVN24. Według naszych informacji w działania na rzecz realizacji wielomilionowej umowy z Kenią, o którą walczy Witold K., zaangażowali się zarówno były premier Mateusz Morawiecki, jak i szef MSZ Radosław Sikorski.
- Witold K., biznesmen z Podlasia i wiceprezes jednej z największych organizacji gospodarczych, w 2019 roku usłyszał zarzut oferowania 25 mln dolarów łapówki kenijskiemu ministrowi.
- Od 2018 roku objęty był śledztwem prowadzonym przez ABW, a dotyczącym domniemanego szpiegostwa, które w listopadzie 2024 roku zostało umorzone.
- Od 2015 roku Witold K. co najmniej 50 razy odwiedził resorty rolnictwa, spraw zagranicznych i finansów, walcząc o kontrakty swojej firmy.
- Na spotkanie z szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych Pawłem Kowalem (KO) biznesmen wszedł do Sejmu na zaproszenie posła tej partii Krzysztofa Truskolaskiego.
- Jak to możliwe, że Witold K. spotykał się z wiceministrami i ministrami, którzy przyznają w rozmowie z nami, że nie byli ostrzegani przez służby?
Chcieliśmy zapytać o to koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka podczas pracy nad reportażem, ale wtedy powiedział nam jedynie, że "takich spraw są dziesiątki" i obiecał dłuższą rozmowę, do której nie doszło. Po emisji reportażu, oświadczył podczas konferencji, że sytuacja jest "absolutnie bulwersująca", a "Agencja pracuje nad informacją dla mnie".
Głos zabierają za eksperci, którzy mówią, że sprawa Witolda K. "pokazuje, że jesteśmy państwem silosowym, w którym zamiast przepływu informacji mamy osobne ogniwa tego samego łańcucha", a "cały proces związany z opisywanym przez nas kredytem powinien być objęty tarczą antykorupcyjną". I jeszcze: "Osoba, co do której pozostają wątpliwości co do jej lojalności wobec państwa i jej ewentualnych związków z obcymi państwami, nie powinna w ogóle znajdować się w kręgu decydentów państwa".
***
Luty 2024. Warszawa, Centrum Olimpijskie PKOl. Trwa coroczne "Dyplomatyczne otwarcie roku", organizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG), jedną z największych organizacji biznesowych w Polsce.
Czytaj dalej po zalogowaniu
Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam