Premium

Poznaliśmy już język Boga. Teraz odkryliśmy narzędzie, żeby go zmienić

Zdjęcie: Gorodenkoff/Shutterstock

Możemy pewne rzeczy ulepszać, ale możemy też pewne rzeczy "psuć" - mówi dr Krzysztof Chyliński, biolog molekularny, członek zespołu odkrywców narzędzia do edycji genów CRISPR/Cas9, za które Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 2020 roku.

Nagrodę otrzymały Francuzka Emmanuelle Charpentier i Amerykanka Jennifer A. Doudna dokładnie za opracowanie metody edycji genomu. Pozwala ona m.in. tworzyć nowe modyfikacje genetyczne roślin uprawnych oraz nowe metody leczenia raka i chorób wrodzonych. Chyliński był doktorantem u Charpentier na Uniwersytecie Wiedeńskim i jednym z czterech naukowców, który od samego początku pracował przy przełomowym odkryciu. Walter Isaacson w książce "Kod życia" o Jennifer Doudnie, która ukazała się w Polsce, wiele uwagi i stron poświęcił dr. Chylińskiemu.

Chyliński - w "Rozmowach polsko-niepolskich" Jacka Tacika - mówi nie tylko o drodze do Nobla, ale także o tym, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Czy już - jako ludzkość - potrafimy "zaprogramować człowieka"? Czy możemy wybrać mu kolor oczu, włosów i skóry? Czy możemy manipulować przy jego inteligencji?

"ROZMOWY POLSKO-NIEPOLSKIE" JACKA TACIKA - CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Jacek Tacik: Gdy odkryto metodę sekwencjonowania DNA, Bill Clinton - wtedy prezydent USA - powiedział, że "poznajemy język, którym posługiwał się Bóg, stwarzając życie". Co udało się poznać po odkryciu zespołu naukowego, którego pan był częścią?

Dr Krzysztof Chyliński: Zrobiliśmy kolejny ważny krok na długiej drodze, w której nauka odkryła, w jaki sposób możemy manipulować materiałem genetycznym, jak możemy robić pewne modyfikacje genetyczne.

Przy DNA "poznaliśmy język Boga", a przy waszym odkryciu nauczyliśmy się zmieniać ten język?

Dostaliśmy nowe narzędzie, dzięki któremu możemy to robić. Tak naprawdę już wcześniej mieliśmy spore możliwości. Nasza technologia nie jest pierwszą pozwalającą na efektywną i specyficzną modyfikację materiału genetycznego. To jest kolejny krok. Ulepszone narzędzie. Natomiast nie jest ono pierwszym pozwalającym na dokonywanie precyzyjnych modyfikacji.

I ono pozwala "poprawiać błędy Boga"?

Możemy pewne rzeczy ulepszać, ale możemy też pewne rzeczy "psuć". Możemy tworzyć modele chorób, możemy tworzyć narzędzia, żeby choroby leczyć. Mamy możliwość manipulowania tym językiem.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam