Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.
Zespół naukowców z angielskiego Uniwersytetu w Newcastle, przebywając w 2023 rok Papui Nowej Gwinei, przez pięć miesięcy badał 134 błazenki plamiste (Amphiprion ocellaris). W czasie, gdy ryby znajdowały się na tapecie badaczy, trwała morska fala upałów. Morska fala upałów jest utrzymującym się przez dłuższy czas ekstremalnym wzrostem temperatury oceanu, który potrafi zaszkodzić ekosystemowi.
"Byłam bardzo zaskoczona"
Kierująca zespołem doktorantka Melissa Versteeg co 4-6 dni sprawdzała temperaturę wody i co miesiąc mierzyła wszystkie osobniki. W tym czasie odkryła, że na skutek wzrostu temperatury aż 100 ryb się skróciło.
- Byłam bardzo zaskoczona wynikami - powiedziała Versteeg w rozmowie z CNN. - Widzimy, że błazenki plamiste mają ogromną zdolność do reagowania na wyzwania, jakie stawia przed nimi środowisko - zaznaczyła.
Jak poinformowali badacze, skrócenie się zwiększyło szanse na przetrwanie stresu cieplnego nawet o 78 procent.
Jest i ciemna strona
Należąca do zespołu badawczego Theresa Rueger, ekolożka morska, powiedziała CNN, że skracanie się błazenków plamistych, choć pokazuje ich niezwykłą zdolność do adaptacji, nie jest wyłącznie dobrą informacją. Mniejsze ryby mniej się rozmnażają, co może zaszkodzić ich populacji.
Błazenki plamiste nie są jedynymi zwierzętami morskimi, które kurczą się w odpowiedzi na zagrożenia środowiskowe. Taką zdolność posiadają też legwany morskie, gady żyjące wyłącznie na Wsypach Galapagos. Żeby przetrwać, wchłaniają swój materiał kostny.
Potrzeba więcej badań
Kolejnym zadaniem, jakie stoi przed badaczami z Newcastle, jest dokładne przyjrzenie się mechanizmowi, który odpowiada za kurczenie się błazenków plamistych na skutek stresu cieplnego. Naukowcy chcieliby także sprawdzić, czy inne gatunki ryb wykazują podobne zdolności. Jeśli taka reakcja jest powszechna, mogłaby dostarczyć odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego wiele gatunków ryb maleje.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock