Rozmowy polsko-niepolskie

Rozmowy polsko-niepolskie

Żeby doprowadzić do głębokich podziałów, nienawiści i tragedii, nie trzeba mieć od razu milionów odbiorców. Zaczyna się od małych grup, które nasiąkają nienawiścią, stają się bardziej aktywne, zaangażowane i skore do wrogości i przemocy - mówi o Radiu Maryja Thomas Lukaszuk, były wicepremier kanadyjskiej prowincji Alberta w cyklu "Rozmowy polsko-niepolskie" Jacka Tacika.

Trudno sobie wyobrazić, żeby Donald Tusk - w 2015 roku - zdecydował się na powrót do Polski i zmianę konstytucji, tylko po to, żeby nie dopuścić Kaczyńskiego do przejęcia władzy. A Piłsudski tak by zrobił - mówi Brian Porter-Szűcs, amerykański historyk, autor książki o Polsce "Całkiem zwyczajny kraj" w cyklu "Rozmowy polsko-niepolskie" Jacka Tacika.

- PiS odzyskało władzę, przywracając partyjną ideologię, dowartościowując kwestie tożsamościowe, stygmatyzując jako zdrajców ludzi o innych poglądach czy "podejrzanych" obyczajach - mówi Piotr Smolar, dziennikarz francuskiej gazety "Le Monde", autor książki "Zły Żyd" i syn Aleksandra Smolara, działacza politycznego i wieloletniego szefa Fundacji im. Stefana Batorego.

Stalin zdecydował, że Polska będzie krajem monoetnicznym, sztucznym tworem politycznym, w którym Polak to człowiek, który mówi po polsku i jest katolikiem – przekonuje profesor Norman Davies w cyklu "Rozmowy polsko-niepolskie" Jacka Tacika.

Gdyby nie wojna, gdyby nie Holocaust, Polska byłaby europejskim mocarstwem. I współpraca polsko-żydowska byłaby tu kluczowa. No bo w końcu Żydzi mają smykałkę do fizyki i matematyki – mówi Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce w cyklu "Rozmowy polsko-niepolskie" Jacka Tacika.