Rozmowy polsko-niepolskie

Rozmowy polsko-niepolskie

Część Chorwatów twierdzi, że straciliśmy trochę suwerenności. Inna część - ta większa - że Chorwacja będzie silniejszym krajem - mówi w "Rozmowach polsko-niepolskich" Leon Grubišić, ichtiolog, badacz i nauczyciel akademicki ze Splitu. Podkreśla, że nowa waluta to żadna rewolucja. - Kupując auto, mieszkanie czy nawet negocjując warunki pensji w nowej pracy, posługiwano się euro. Nie kunami.

Zawsze gdy Kościół wiąże się z państwem, to znaczy, że jest słaby. Bo jeżeli Kościół ma mocne fundamenty, może liczyć na wiernych, to nie potrzebuje poparcia finansowego i politycznego ze strony rządu - mówi Brian Porter-Szűcs, amerykański historyk z polskimi korzeniami, autor książki "Wiara i ojczyzna" w "Rozmowach polsko-niepolskich" Jacka Tacika.

Potencjalnie - 270 miliardów złotych. Już sam fakt uruchomienia tej gigantycznej kasy doprowadziłby do umocnienia złotego i ograniczenia galopującej, szkodliwej drożyzny - przekonuje Jacek Rostowski, były minister finansów, w "Rozmowach polsko-niepolskich". 

Jeszcze przed ujawnieniem tragedii w Odrze mogło się wydawać, że relacje polsko-niemieckie są złe na poziomie wielkiej polityki, między rządami w Warszawie i Berlinie - ocenia Bartosz Dudek, szef redakcji polskiej Deutsche Welle w "Rozmowach polsko-niepolskich" Jacka Tacika. I stawia mocną tezę: - Ta propaganda antyniemiecka, którą sączy PiS, zatruwa relacje także na niższym, lokalnym szczeblu.

Przez pierwsze dwa miesiące wojny każdej nocy śniła mi się ciągle ta sama scena: że rosyjski żołnierz mierzy do mnie z karabinu i pociąga za spust - Daria Korsak, Ukrainka, mieszkanka Odessy, studentka UMCS w Lublinie, nie kryje emocji, gdy opowiada o skutkach wojny w swoim kraju.

Polska się cofa, robi się coraz bardziej pryncypialna. Towarzyszy temu totalna hipokryzja i podwójny standard. Jeszcze do niedawna żyliśmy historią gorącego romansu członków świętoszkowatego Ordo Iuris, którzy – sami będąc w związkach małżeńskich - nawoływali do delegalizacji rozwodów - mówi w "Rozmowach polsko-niepolskich” Katarzyna Tubylewicz, pisarka, dziennikarka mieszkająca od dwudziestu lat w Szwecji.

Moim zdaniem miałby ciężko, żeby wygrać. Jego notowania konsekwentnie spadały - mówi o Wołodymyrze Zełenskim Ołeh Biłecki, dziennikarz telewizji Ukraina24 w "Rozmowach polsko-niepolskich". - Ale rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ona wszystko zmieniła - dodaje.

Bez Putina do tej wojny by nie doszło. I z tego powodu jest to jego wojna - tłumaczy prof. Marci Shore, wykładowczyni na Uniwersytecie Yale, autorka książek historycznych, żona profesora Timothy’ego Snydera w "Rozmowach polsko-niepolskich". Dodaje jednak, że to także wojna zwykłych Rosjan: - To nie Putin zabija Ukraińców. To nie on do nich strzela. To nie on maszeruje ulicami rosyjskich miast i wspiera bombardowania Ukrainy. To robią zwykli Rosjanie.

Ci, którzy tu się urodzili i nie znali wojny Hitlera, nie potrafili i nie chcieli słuchać opowieści tych, którzy przeszli przez piekło Auschwitz i innych obozów koncentracyjnych. Może z poczucia winy? - zastanawia się pisarka i ilustratorka książek polsko-żydowskiego pochodzenia Alona Frankel w "Rozmowach polsko-niepolskich" Jacka Tacika.