Premium

"Heartstopper". Jak Alice Oseman skradła serca nastolatków?

Zdjęcie: Wydawnictwo Jaguar

Żeby przeczytać najnowszą książkę Alice Oseman, 12-letnia Julia będzie musiała trochę poczekać, bo w bibliotecznej kolejce jest do niej dopiero 72. A chciałaby czytać już, natychmiast! Bo o "Heartstopperze" i "Loveless" rozmawiają dziś niemal wszyscy jej rówieśnicy - na żywo, na Instagramie, Tik-Toku. Nawet ci, którzy czytać nie lubią. Jak do tego doszło?

- Puchatku?

- Tak Prosiaczku?

- Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Pewnie znacie ten dialog z "Kubusia Puchatka" Alana Alexandra Milne'a, historii, która ukazała się niemal sto lat temu. Nadal wpisuje się go jako dedykację do książek, kilka słów w pamiętniku, a wraz z rozwojem mediów społecznościowych coraz więcej osób wysyła obrazki z tym cytatem przyjaciołom. Sieć jest ich pełna.

Te słowa są ciepłe, otulają jak pluszowy koc, uśmiechamy się do nich mimowolnie. Podobny efekt wywołują krótkie rozmowy między rysunkowymi Charliem i Nickiem z komiksu "Heartstopper" Alice Oseman, którymi dziś (niekiedy zamiast własnych słów) wymieniają się nastolatki z całego świata, by opowiadać sobie o przyjaźni, miłości i innych uczuciach.

Fragment komiksu "Heartstopper"Alice Oseman / Wydawnictwo Jaguar

Czy za sto lat te słodkie obrazki będą równie kultowe co teksty z "Kubusia Puchatka"? Tego nie wiadomo. Pewne jest za to, że dziś są globalnym fenomenem.

Potrzebujecie kilku liczb na potwierdzenie? Proszę, bardzo.

367 tysięcy - tyle ocen otrzymał pierwszy tom "Heartstoppera" w portalu Goodreads, gdzie książki oceniają czytelnicy i czytelniczki z całego świata. Jego średnia ocena to dziś 4,55 w pięciostopniowej skali.

15 milionów - tyle wzmianek poświęcono "Heartstopperowi" tylko na TikToku.

Ponad 300 tysięcy - tyle egzemplarzy książek Alice Oseman sprzedano w Polsce w ciągu kilku miesięcy. Tak, w tej samej Polsce, gdzie status bestsellera osiąga się po przekroczeniu 10 tysięcy sprzedanych egzemplarzy i gdzie ponad 60 procent obywateli nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki.

Jak do tego doszło?

Najpewniej z miłości. To uczucie, które Oseman nie tylko przepięknie - nieśpiesznie i z wrażliwością - opisuje, ale które przede wszystkim wzbudza u swoich - szczególnie młodych - czytelników i czytelniczek.

Gdzie tkwi jej sekret?

Miała 17 lat, gdy usłyszał o niej świat

Alice Oseman, Brytyjka, rocznik 1994. Urodziła się w Chatham w hrabstwie Kent i ze swoim młodszym bratem Williamem dorastała w wiosce niedaleko Rochesteru. W 2016 roku ukończyła studia licencjackie z literatury angielskiej na Uniwersytecie Durham. Ale jeszcze zanim to zrobiła, została znaną pisarką! Prawdziwym objawieniem świata literatury, a dokładnie gatunku "young adult", bo pod taką nazwą promuje się za granicą książki skierowane do młodzieży.

Dla wielu nastoletnich czytelniczek i czytelników jej życiorys brzmi jak spełnienie marzeń, bo kontrakt na opublikowanie debiutanckiej powieści podpisała, mając zaledwie 17 lat. I to nie z byle kim, bo z gigantem, jakim jest HarperCollins. To działające od ponad 200 lat wydawnictwo jest dziś jednym z największych na świecie i wydaje m.in. bestsellerowych twórców, takich jak C. S. Lewis, Agatha Christie czy J.R.R. Tolkien.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam