- Wyobraź sobie, że nie możesz iść do szkoły, nie możesz pracować, nie możesz iść do parku, na zakupy, nie możesz sama wybrać się w podróż, jesteś zamknięta w czterech ścianach i nie masz żadnych praw, nie możesz decydować o swojej przyszłości, bo tej przyszłości nie ma - mówi jedna z trzech Afganek, które udzieliły mi wywiadu, opisując, jak teraz wygląda bycie kobietą w Afganistanie, w ocenie ONZ jednym z najgorszych miejsc do życia dla kobiet na świecie.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Od sierpnia 2021 roku, kiedy talibowie przejęli władzę w Afganistanie, sytuacja kobiet i dziewcząt pogarszała się z miesiąca na miesiąc. Stopniowe wprowadzanie zakazów i ograniczeń doprowadziło w tym kraju według Human Rights Watch do najpoważniejszego na świecie kryzysu praw kobiet. Organizacja informowała o tym w lipcu 2023 roku.
Pomimo początkowych zapewnień, że tym razem kobiety zachowają swoje prawa, talibowie stopniowo wprowadzali zakazy ograniczające ich udział w życiu publicznym.
Zaczęli od zakazu edukacji powyżej szóstej klasy, zakazu samodzielnych podróży po kraju, przez zakaz udziału w życiu politycznym, zakaz pracy w większości zawodów, aż po zakaz korzystania z parków i zamknięcie salonów piękności.
Po kilku miesiącach, jeszcze w 2021 roku, sytuacja w Afganistanie zniknęła z czołówek serwisów informacyjnych, pojawiły się inne konflikty i kryzysy na świecie, a głos afgańskich kobiet stawał się coraz słabiej słyszalny.
Czytaj dalej po zalogowaniu
Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam