Zdjeli flagę, wcześniej wyjechał konsul i sprzęt. Wielka wyprowadzka Rosjan z Poznania

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Poznań. Trwa wyprowadzka dyplomatów z Konsulatu Generalnego Rosji
Poznań. Trwa wyprowadzka dyplomatów z Konsulatu Generalnego RosjiTVN24
wideo 2/3
Poznań. Trwa wyprowadzka dyplomatów z Konsulatu Generalnego RosjiTVN24

Z Poznania znika Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej. Dyplomaci mają czas na opuszczenie placówki do końca listopada. W środę wyjechał z niej konsul, a wraz z nim ciężarówka pełna wyposażenia. Nie ma już rosyjskiej flagi.

W środę po południu rozpoczęła się wyprowadzka Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Przed budynek placówki podjechała ciężarówka z rejestracją korpusu dyplomatycznego, do której pakowano meble i część wyposażenia budynku.

Z konsulatu wyjechała ciężarówka z meblami i wyposażeniemPAP/Jakub Kaczmarczyk

Z konsulatu wyjechał też konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Iwan Kosonogow.

Konsul wsiada do autaPAP/Jakub Kaczmarczyk

Wsiadł do swojego mercedesa na rosyjskich tablicach konsularnych i wyjechał w kierunku lotniska Ławica (w inną stronę nie mógłby wyjechać zgodnie z przepisami).

Chwilę później teren konsulatu opuściła ciężarówka z wyposażeniem.

Konsul pożegnał się z osobami, z którymi współpracowałPAP/Jakub Kaczmarczyk
Konsul wyjechał w stronę lotniska na ŁawicyPAP/Jakub Kaczmarczyk
Ciężarówka wyjeżdżająca z konsulatuPAP/Jakub Kaczmarczyk

Jak podało Radio Poznań, wcześniej pożegnał się za pomocą komunikatora z wieloletnim dziekanem korpusu konsularnego w Poznaniu i byłym konsulem honorowym Wielkiej Brytanii Włodzimierzem Walkowiakiem. - Dostałem od niego wiadomość dzisiaj, że dziękuje za lata współpracy, że kończy urzędowanie w Poznaniu - przekazał rozgłośni, dodając, że od inwazji Rosji na Ukrainę nie utrzymywali kontaktu.

W czwartek prace są kontynuowane. Z obiektu zdjęto już m.in. tablice informacyjne oraz zdemontowano domofon. Wynoszone są kartony, sprzęt AGD i RTV. Na teren konsulatu wjechał autobus na dyplomatycznych tablicach rejestracyjnych, do którego zapakowano kolejne kartony i sprzęt. Po godzinie 14 jeden z pracowników ściągnął z masztu wiszącą nad nieruchomością flagę Federacji Rosyjskiej.

Zdejmowanie flagi na terenie konsulatu Rosji
Zdejmowanie flagi na terenie konsulatu Rosji28.11.TVN24

CZYTAJ TEŻ: Szczelina jak w banku i lustro weneckie. A w nim tylko ty i funkcjonariusz z bronią

Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział, że funkcjonariusze, zgodnie z umową zawartą z MSZ, będą ochraniać budynek przy ul. Bukowskiej do poniedziałku. - Skoro konsulat z dniem 30 listopada przestanie działać, to od 1 grudnia umowa wygasa. Do poniedziałku będziemy jednak tam obecni, będziemy także zabezpieczać pikiety zaplanowane przed budynkiem - zapowiedział.

Pakowanie rzeczy do ciężarówkiPAP/Jakub Kaczmarczyk

Rosyjski konsulat w Poznaniu powstał w 1946 r. na mocy porozumienia między ambasadą Związku Radzieckiego a ministerstwem spraw zagranicznych PRL. Konsulat zawiesił działalność w 1948 r. i został ponownie otwarty w 1960 r. Po 11 latach został przekształcony w konsulat generalny.

Ukraińcy chcą przejąć budynek

Na razie nie zapadły żadne decyzje, co stanie się z budynkiem po opuszczeniu przez Rosjan.

Podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy w województwie wielkopolskim 16 listopada szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że jeśli Ukraina złoży wniosek o wykorzystanie nieruchomości w Poznaniu opuszczonych przez Rosję i otwarcie własnego urzędu konsularnego w tym mieście, to rząd podejdzie do takiej prośby "z najwyższą sympatią".

Po tych słowach Ukraina zwróciła się do Polski o przekazanie jej budynku. - Jestem wdzięczny mojemu polskiemu koledze za tę sugestię. Wysłaliśmy już do strony polskiej oficjalną notę z odpowiednim wnioskiem i czekamy na szczegóły - powiedział Andrij Sybiha, minister spraw zagranicznych Ukrainy, w rozmowie z państwową agencją informacyjną Ukrinform.

W konsulacie trwa wielka wyprowadzkaPAP/Jakub Kaczmarczyk

Były konsul honorowy Ukrainy: nie powinien być "biurem zamiejscowym"

Były konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu Witold Horowski uważa, że taka placówka jest w stolicy Wielkopolski potrzebna. Stwierdził, że kwestia ewentualnego przekazania stronie ukraińskiej budynku przy ul. Bukowskiej w Poznaniu, w którym dotychczas mieścił się rosyjski konsulat, ma dwa aspekty. - Pierwszy z tych kontekstów to symboliczno-polityczny - i tu pewnie znajdą się lepsze osoby, żeby tę kwestię skomentować. Ja należę do tych, którzy uważają, że taka zmiana - w ujęciu polityczno-symbolicznym - jest jak najbardziej pożądana - powiedział Horowski. Zastrzegł jednocześnie, że zmiana ta byłaby "wątpliwa, gdyby nie miała ona podstaw o charakterze ściśle merytorycznym". - I to jest właśnie ta druga perspektywa - powiedział.

Budynek konsulatuTVN24

Horowski ocenił, że obecnie w Poznaniu i makroregionie skupionym wokół stolicy Wielkopolski mieszka około 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Wcześniej Urząd Miasta Poznania podawał, że pod koniec 2022 roku mieszkało ich około 70 tysięcy - o połowę więcej niż przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie.

- To jest społeczność, która wymaga wsparcia – zaznaczył Horowski. - To wsparcie jest dzisiaj trochę limitowane dostępnością załogi Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu. Dobrze by było, żeby ta dostępność załogi konsularnej była w Poznaniu większa - i to spowodować może to symboliczne przekazanie budynku przy ulicy Bukowskiej stronie ukraińskiej – powiedział.

Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w PoznaniuPAP

Zaznaczył jednak, że ewentualne przekazanie stronie ukraińskiej budynku nie powinno być jedynie symboliczną decyzją polskiego MSZ. - Jeśli mógłbym mieć jakąś sugestię dla strony przekazującej, mam na myśli polskie MSZ, to zadbałbym o gwarancje ze strony ukraińskiej wypełnienia jakichś konkretnych oczekiwań związanych na przykład z taką, a nie inną obsadą. Przekazanie budynku to jest jedno, ale uczynienie z niego miejsca dyżuru raz w tygodniu dla na przykład konsula z Wrocławia – to zupełnie inna sytuacja. To też – w mojej opinii - rozmijałoby się z oczekiwaniami strony polskiej – zaznaczył Horowski.

Dodał, że utworzenie konsulatu Ukrainy w Poznaniu rozważane jest od kilku lat. - Prezydent Ukrainy zdecydował się jednak postawić na Wrocław i na utworzenie tam konsulatu generalnego. Powodów było wiele, bardzo różnych (…) Obecnie służba konsularna Ukrainy z Wrocławia wspiera Poznań jako miasto, organizuje tutaj dyżury. Był czas, kiedy te dyżury były dość częste, obecnie jest ich trochę mniej – mówił.

Brama do konsulatuTVN24

- Teraz, w sytuacji, w której strona ukraińska zwraca się o przekazanie tego obiektu, wydaje mi się, że słuszna byłaby zgoda Polski na tego rodzaju zapotrzebowanie. Natomiast - co podkreślam jeszcze raz - dobrze by było, żeby za tą decyzją poszły jakieś bardzo konkretne deklaracje strony ukraińskiej co do obsady czy też terminu obsady tego konsulatu, tak żebyśmy mogli wiedzieć, na co się decydujemy. Chodzi o to, by mówić tu o realnym wsparciu – a nie, żeby stało się to "biurem zamiejscowym" konsulatu Ukrainy we Wrocławiu – zaznaczył Horowski. Konsulat honorowy Ukrainy w Poznaniu powstał w 2007 roku. Witold Horowski pełnił funkcję honorowego konsula Ukrainy w latach 2012-2019.

Autorka/Autor:FC/tok

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pozostałe wiadomości

Z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za ubiegły rok pozytywnie ocenia połowa badanych. Tylko niewiele ponad jedna trzecia respondentów była przeciwnego zdania (35 procent). Decyzja PKW oznacza możliwość utraty prawa do subwencji na trzy lata, a chodzi o ponad 75 milionów złotych. Wcześniej PKW odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego partii.

Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS-u? Są wyniki sondażu

Jak Polacy oceniają decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS-u? Są wyniki sondażu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Gruzja zawiesza do 2028 roku rozmowy z Unią Europejską o członkostwie w tej organizacji - poinformował gruziński premier Irakli Kobachidze. Ogłosił też, że rząd rezygnuje z unijnych grantów budżetowych do tego czasu. Parlament Europejski przyjął w czwartek niewiążącą rezolucję, w której wezwał do nałożenia sankcji przez Unię Europejską między innymi na gruzińskiego szefa rządu.

Premier Gruzji: zawieszamy rozmowy o członkostwie w UE

Premier Gruzji: zawieszamy rozmowy o członkostwie w UE

Źródło:
PAP, Reuters

W 2025 roku minimalna emerytura może wzrosnąć o 94 złote miesięcznie "na rękę" - wynika z wyliczeń głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego dla redakcji biznesowej tvn24.pl. Prognozowana przez eksperta waloryzacja świadczeń może wynieść 5,83 procent. Ostateczne wskaźniki poznamy jednak dopiero na początku przyszłego roku.

O tyle mogą wzrosnąć emerytury. Wyliczenia i kwoty

O tyle mogą wzrosnąć emerytury. Wyliczenia i kwoty

Źródło:
tvn24.pl

Z powodu opadów śniegu przejście graniczne Jakuszyce-Harrachow zostało zamknięte dla pojazdów ciężarowych - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Utrudnienia dla kierowców mogą potrwać nawet 30 godzin.

Pada śnieg, zamknięto przejście graniczne

Pada śnieg, zamknięto przejście graniczne

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

57-latka zaginęła w lesie. Dzięki pomysłowi jednego z policjantów udało się ją szybko odnaleźć. Była już nieprzytomna, ratownicy zabrali ją do szpitala.

Wpadł na pomysł, jak szybko odnaleźć zaginioną. Była nieprzytomna, gdy do niej dotarli

Wpadł na pomysł, jak szybko odnaleźć zaginioną. Była nieprzytomna, gdy do niej dotarli

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna wyskoczył z jadącej kolejki górskiej w parku rozrywki w stanie Arizona. Jak twierdzi zrobił to, gdy rozpięło się zabezpieczenie trzymające go na miejscu. - Miałem zaledwie sekundy na działanie, czy zostaję, czy wyskakuję - powiedział lokalnym mediom, które opublikowały także nagranie ze zdarzenia.

Wyskoczył z jadącej kolejki górskiej. "Miałem sekundy na decyzję"

Wyskoczył z jadącej kolejki górskiej. "Miałem sekundy na decyzję"

Źródło:
CNN, NBC News

3,5 promila alkoholu w organizmie miał 35-letni policjant, który w miejscowości Wąsosz na Dolnym Śląsku nie potrafił poprawnie zaparkować radiowozu. Jeden z mieszkańców zaalarmował służby, że funkcjonariusz może być pijany.

Przyjechał radiowozem i nie potrafił go zaparkować. Pijany policjant na służbie

Przyjechał radiowozem i nie potrafił go zaparkować. Pijany policjant na służbie

Źródło:
tvn24.pl

Gwałtowne powodzie wywołane ulewami spowodowały, że prawie 40 tysięcy mieszkańców północnej Malezji musiało się ewakuować. W stanie Kelantan, który został najbardziej dotknięty przez żywioł, w wyniku porażenia prądem zmarły dwie osoby. Pod wodą znalazły się też południowe prowincje Tajlandii.

"Miasto jest całkowicie sparaliżowane"

"Miasto jest całkowicie sparaliżowane"

Źródło:
Bangkok Post, The South China Morning Post, AFP

Jerzy S. jest oskarżony o doprowadzenie w sierpniu 2020 roku do wypadku na drodze krajowej numer 88. Po zderzeniu z autokarem zginęło wówczas dziewięć osób, które jechały busem. Prokuratura chce dla S. czterech lat pozbawienia wolności. Obrona domaga się uniewinnienia.

Zginęło dziewięć osób. Prokuratura chce dla kierowcy czterech lat więzienia

Zginęło dziewięć osób. Prokuratura chce dla kierowcy czterech lat więzienia

Źródło:
PAP

Książę i księżna Walii zamieścili w mediach społecznościowych wpis w hołdzie Liz Hatton. Dzień wcześniej poinformowano o śmierci chorującej na rzadki nowotwór 17-letniej fotografki. Rodzinę królewską poznała w październiku, w ramach przygotowanej przez siebie "listy marzeń".  

Księżna Kate i książę William żegnają nastoletnią fotografkę. "To był zaszczyt" 

Księżna Kate i książę William żegnają nastoletnią fotografkę. "To był zaszczyt" 

Źródło:
Sky News, tvn24.pl

Sąd Najwyższy Rumunii jednogłośnie zdecydował, że powinno dojść do powtórnego przeliczenia głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich - podał Reuters. W niej odpadł przy stracie zaledwie trzech tysięcy głosów do drugiego miejsca socjalista Marcel Ciolacu, premier, i - jak uważało wielu - faworyt w wyścigu po prezydenturę.

Szok w I turze wyborów prezydenckich. Rumuński Sąd Konstytucyjny decyduje o ponownym liczeniu głosów

Szok w I turze wyborów prezydenckich. Rumuński Sąd Konstytucyjny decyduje o ponownym liczeniu głosów

Źródło:
Reuters, PAP

Doktor kontra magister? Czy może dwóch kandydatów ze stopniem doktora? Wraz z prezentacją kolejnych kandydatów na urząd prezydenta RP pojawia się publiczne zainteresowanie, kto jakie szkoły kończył. Informacje o związkach Szymona Hołowni z Collegium Humanum podgrzewają jeszcze ten temat w trwającej już prekampanii.

"Wykształcenie prezydenckie". Jakie szkoły pokończyli kandydaci do pałacu

"Wykształcenie prezydenckie". Jakie szkoły pokończyli kandydaci do pałacu

Źródło:
Konkret24

Jeden bał się wrócić do domu z powodu nieobecności na kilku lekcjach. Drugi, "w trosce" o kolegę, postanowił mu towarzyszyć. Chłopcy nie wrócili do swoich domów. Po szeroko zakrojonej akcji odnaleziono ich w Katowicach.

Dwaj chłopcy nie wrócili ze szkoły, szukali ich policjanci z dwóch województw

Dwaj chłopcy nie wrócili ze szkoły, szukali ich policjanci z dwóch województw

Źródło:
tvn24.pl

14-letnia Natalia z Andrychowa przez wiele godzin siedziała przed jednym z marketów. Nikt nie zainteresował się marznącym dzieckiem. Dziewczynka zmarła w szpitalu. Jej ojciec zarzuca policjantom, że zaniedbali poszukiwania. W krakowskiej prokuraturze od roku toczy się postępowanie w tej sprawie.

Rok po tragedii 14-letniej Natalii śledztwo wciąż trwa. Nikomu nie postawiono zarzutów

Rok po tragedii 14-letniej Natalii śledztwo wciąż trwa. Nikomu nie postawiono zarzutów

Źródło:
PAP

Beata Kozidrak odwołała dwa najbliższe występy informując o złym stanie zdrowia. Nie wskazała, co konkretnie jej dolega, przyznała jednak, że to pierwszy raz, kiedy choroba dopadła ją z "tak wielką siłą".

Beata Kozidrak odwołuje występy. "Po raz pierwszy z tak wielką siłą dopadła mnie choroba" 

Beata Kozidrak odwołuje występy. "Po raz pierwszy z tak wielką siłą dopadła mnie choroba" 

Źródło:
tvn24.pl

Szymon Hołownia odrzuca doniesienia "Newsweeka", jakoby miał studiować na Collegium Humanum. - Nie jestem absolwentem tej uczelni - oświadczył. Ocenił, że jeśli za rozpowszechnianiem takich doniesień stoją służby, to może to doprowadzić do "poważnego kryzysu zaufania w koalicji rządzącej". Przyznał, że rozważa podjęcie kroków prawnych wobec Collegium Humanum.

Szymon Hołownia i studia w Collegium Humanum. "Nie podjąłem, nie zapłaciłem, nie byłem"

Szymon Hołownia i studia w Collegium Humanum. "Nie podjąłem, nie zapłaciłem, nie byłem"

Aktualizacja:
Źródło:
Newsweek, TVN24

- Przez dwa lata rozmawiałam z kilkudziesięcioma osobami, z których większość pracowała w najbliższym otoczeniu byłego rektora Collegium Humanum i nazwisko Szymona Hołowni pojawiało się w każdej rozmowie - mówiła na antenie TVN24 Renata Kim, dziennikarka "Newsweeka". Marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta zaprzecza, jakoby miał studiować na Collegium Humanum i podkreśla, że nie ma dyplomu tej uczelni.

"Wszyscy moi informatorzy mówili, że Szymon Hołownia jest tak zwaną martwą duszą"

"Wszyscy moi informatorzy mówili, że Szymon Hołownia jest tak zwaną martwą duszą"

Źródło:
TVN24, Newsweek

Kot, którym opiekował się pan Maciej, miał zostać postrzelony z wiatrówki przez jego sąsiada. Zwierzę nie przeżyło.

Kot zastrzelony z wiatrówki, "bo zjadał gołębie"

Kot zastrzelony z wiatrówki, "bo zjadał gołębie"

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

Niemcy zaoferowały po raz kolejny rozmieszczenie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot w Polsce na początku przyszłego roku - poinformowało niemieckie ministerstwo obrony. Minister obrony narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że Polska "z zadowoleniem" przyjmuje tę decyzję.

Propozycja z Niemiec. Kosiniak-Kamysz: przyjmujemy z zadowoleniem

Propozycja z Niemiec. Kosiniak-Kamysz: przyjmujemy z zadowoleniem

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Mitologia Wołynia. Skąd bierze się problem z ekshumacjami szczątków ofiar?

Mitologia Wołynia. Skąd bierze się problem z ekshumacjami szczątków ofiar?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sześćdziesięciojednoletnia kobieta z Macedonii Północnej urodziła dziecko, stając się najstarszą kobietą, która została matką w tym kraju. Dyrektorka kliniki, w której noworodek przyszedł na świat, podkreśliła, że spełniło się "największe marzenie" jego rodziców.

61-latka urodziła pierwsze dziecko. Oboje "cieszą się dobrym zdrowiem"

61-latka urodziła pierwsze dziecko. Oboje "cieszą się dobrym zdrowiem"

Źródło:
ENEX, tvn24.pl

Karol Nawrocki wezwał główną księgową, położył na stole zdjęcia z nielegalnej inwigilacji i zmusił ją do odejścia. Były to absolutnie bezprawne działania i nie wahał się przed takimi metodami - mówił współzałożyciel i pierwszy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej profesor Paweł Machcewicz. Opowiedział też o innych metodach, które stosował Nawrocki w IPN i w czasie, gdy był dyrektorem muzeum w Gdańsku.

"Najbardziej drastyczna historia". Profesor Machcewicz o działaniach Nawrockiego

"Najbardziej drastyczna historia". Profesor Machcewicz o działaniach Nawrockiego

Źródło:
TVN24

Dwudziestoletni Sam Benastick zaginął w październiku w Kolumbii Brytyjskiej po tym, jak wybrał się na górską wyprawę. Poszukiwania turysty przerwano miesiąc temu, gdy temperatury w regionie spadły do blisko -20 stopni Celsjusza. Wczoraj kanadyjskie władze poinformowały o odnalezieniu Benasticka.

Zaginął w górach, odwołano poszukiwania. Niespodziewany finał

Zaginął w górach, odwołano poszukiwania. Niespodziewany finał

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Dawną tajną bazę amerykańskiej armii znaleźli naukowcy NASA podczas badań radarowych lodowca na Grenlandii. Odkrycia dokonano przypadkowo, podczas testowania możliwości nowej technologii przy badaniu wnętrza lodowców. Istnienie tej zimnowojennej bazy, znanej jako Camp Century, nie było już tajemnicą, jednak nowa technologia po raz pierwszy ukazała jej konstrukcję.

Szukali dna lodowca, znaleźli dawną tajną bazę

Szukali dna lodowca, znaleźli dawną tajną bazę

Źródło:
NASA, tvn24.pl

W niemieckiej Brandenburgii ukończono budowę wiaduktu nad torami kolejowymi, jednak okoliczni mieszkańcy wciąż stoją w korkach na pobliskim przejeździe. Wszystko dlatego, że nie zbudowano ramp ani drogi dojazdowej do nowej konstrukcji. - To absolutne szaleństwo - stwierdził jeden z miejscowych polityków, wskazując, że za niecodzienną sytuację odpowiada biurokracja.

Zbudowali wiadukt za 17 mln euro. Bez drogi dojazdowej

Zbudowali wiadukt za 17 mln euro. Bez drogi dojazdowej

Źródło:
ENEX, Berliner Zeitung

Prokuratura sformułowała zarzuty wobec byłego już europosła Ryszarda Czarneckiego związane z 243 wnioskami o zwrot kosztów podróży. W sumie chodzi o kwotę przekraczającą 200 tysięcy euro (ponad 860 tysięcy złotych). W odpowiedzi na pytania redakcji "Czarno na białym" prokuratura udostępniła pełną listę przejazdów kwestionowanych przez śledczych.

Tak jakby pięć razy objechał Ziemię. Lista podróży Czarneckiego

Tak jakby pięć razy objechał Ziemię. Lista podróży Czarneckiego

Źródło:
"Czarno na białym", tvn24.pl

Tomasz Jakubiak mówi o "światełku w tunelu". W przyszłym tygodniu juror "MasterChef" ma rozpocząć leczenie w Izraelu. 40-latek od kilku miesięcy walczy z nowotworem. 

Tomasz Jakubiak: jadę w środek wojny walczyć o życie

Tomasz Jakubiak: jadę w środek wojny walczyć o życie

Źródło:
tvn24.pl
Nawrocki jak Duda w 2015? "Obaj są tworzeni od początku do końca przez spin doktorów"

Nawrocki jak Duda w 2015? "Obaj są tworzeni od początku do końca przez spin doktorów"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Co Polacy sądzą o prezydenturze Andrzeja Dudy? Niemal tyle samo badanych ocenia ją dobrze, co źle - wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24.

Jak Polacy oceniają prezydenturę Andrzeja Dudy? Najnowszy sondaż

Jak Polacy oceniają prezydenturę Andrzeja Dudy? Najnowszy sondaż

Źródło:
TVN24

Projekt ustawy o związkach partnerskich osób tej samej lub różnej płci popiera połowa ankietowanych - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. 39 procent badanych odpowiedziało, że nie byłoby za wprowadzeniem takiej regulacji, a 11 procent nie ma zdania w tej sprawie.

Poparcie dla związków partnerskich. Sondaż

Poparcie dla związków partnerskich. Sondaż

Źródło:
TVN24

Bodzentyn w województwie świętokrzyskim stoi nad finansową przepaścią - w kasie miasta są pustki, wypłat nie dostają nauczyciele i pracownicy lokalnego przedsiębiorstwa usług komunalnych. Władze tłumaczą, że radni nie przychodzili na sesje, więc od dwóch miesięcy nie uchwalili programu naprawczego. Z tego powodu wkrótce premier ma odwołać burmistrza i radę, powołując w ich miejsce komisarza.

Miasto upada, nauczyciele i urzędnicy bez wypłat. Premier ma zawiesić burmistrza i radę

Miasto upada, nauczyciele i urzędnicy bez wypłat. Premier ma zawiesić burmistrza i radę

Źródło:
tvn24.pl

Na seulskim Uniwersytecie Dongduk trwa protest studentek oburzonych planem przyjmowania mężczyzn do tej tradycyjnie kobiecej uczelni. - Jednostronna decyzja uniwersytetu, podjęta bez żadnego udziału studentek, które tu studiują i mieszkają, nie pozostawiła nam innego wyboru, jak tylko zabrać głos - mówi jedna z protestujących, cytowana przez brytyjski "Guardian".

Studentki nie chcą mężczyzn na uczelni. "Wolimy zginąć niż otworzyć drzwi"

Studentki nie chcą mężczyzn na uczelni. "Wolimy zginąć niż otworzyć drzwi"

Źródło:
The Guardian, PAP, tvn24.pl

Orki żyjące w wodach północno-zachodniego Pacyfiku znowu zaczęły nosić "kapelusze" z martwych łososi. Jak donoszą naukowcy, ten makabryczny trend wrócił po 37 latach.

Po prawie 40 latach powróciła makabryczna moda

Po prawie 40 latach powróciła makabryczna moda

Źródło:
livescience.com

Wolnej Wigilii w tym roku nie będzie, ale ma być od 2025 roku. Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy znowu wzbudził dyskusję o tym, czy Polacy mają takich dni więcej czy mniej niż obywatele innych krajów Europy. Jak sprawdziliśmy, do czołówki nam niedaleko, a wolna Wigilia zbliży do podium.

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Źródło:
Konkret24