Z okazji 33. rocznicy niepodległości Ukrainy w polskich miastach odbywają się uroczystości z nią związane. We Wrocławiu odśpiewano hymn obu państw i rozłożono ukraińską flagę. W Poznaniu przeszedł marsz, którego zakończeniem był przyjacielski piknik nad Wartą. W Gdańsku odbyło się nabożeństwo z modlitwą o pokój i zwycięstwo Ukrainy nad agresorem.
Dzień Niepodległości Ukrainy został ustanowiony 24 sierpnia 1991 roku przez Radę Najwyższą Ukrainy. To symboliczna data przywrócenia temu krajowi suwerenności i rocznica uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Jest obchodzony od 1992 roku.
Na wrocławskim ryku w sobotnie południe z tej okazji odśpiewano hymny Ukrainy oraz Polski. Ukraińcy uczcili 33. rocznicę niepodległości Ukrainy rozkładając długą flagę swojego kraju. Rano odbyła się liturgia w katedrze grecko-katolickiej, skąd wyszedł się marsz solidarności, który dotarł na Rynek Główny.
Poznański marsz i piknik przyjacielski
W sobotę ulicami Poznania przeszedł marsz, który uczcił jedność narodu ukraińskiego, jego uczestniczyli chcieli tym także okazać wdzięczność polskim przyjaciołom za wsparcie i solidarność.
Reporter Aleksander Przybylski powiedział na antenie TVN24, że w marszu, wzięli udział także Polacy, którzy w pierwszych dniach i miesiącach rosyjskiej agresji, pomagali Ukraińcom i robią to cały czas. - Nie są to jedyne obchody dzisiejszego święta, w Centrum Kultury "Zamek" odbędzie się koncert, a przy moście Świętego Rocha będzie można wziąć udział w przyjacielskim pikniku - dodał.
- Jednoczy nas wiara w to, że wygramy. Marzę o tym, żeby każdy Ukrainiec zrozumiał, że musi coś zrobić, brać udział w tego typu inicjatywach czy wspierać państwo finansowo - powiedziała Julia, uczestniczka marszu.
Sofija, która wzięła udział w marszu, dodała, że trzeba pamiętać o tym, że wojna nadal trwa, ludzie cały czas giną. - Jesteśmy wdzięczni Polakom za możliwość organizacji celebrowania naszego święta, ale także w codziennej pomocy, której nam udzielają - dodała.
Wśród atrakcji przyjacielskiego pikniku nad Wartą znajdują się m.in. tradycyjne dania ukraińskie, muzyka na żywo w wykonaniu ukraińskich artystów czy możliwość wyrażania swoich myśli i uczuć za pośrednictwem anonimowych skrzynek.
Gdańskie nabożeństwo z modlitwą o pokój i zwycięstwo
Ukraińcy mieszkający w Trójmieście wzięli udział w obchodach 33. rocznicy odzyskania niepodległości, które odbyły się na skwerze Chrztu Rusi-Ukrainy w Gdańsku. Biskup greckokatolickiej diecezji olsztyńsko-gdańskiej Arkadiusz Trochanowski odprawił nabożeństwo z modlitwą o pokój i zwycięstwo Ukrainy nad agresorem. Podczas uroczystości podkreślono, że Dzień Niepodległości jest ważny dla każdego Ukraińca i dlatego chcą go spędzić razem, oddając hołd poległym bohaterom i wszystkim ofiarom wojny.
Konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodysty podkreślił, że Ukraińcy chcieliby obchodzić 33. rocznicę Niepodległości Ukrainy "wesoło i świątecznie", jednak - jak przypomniał - od ponad dwóch lat trwa wojna. Zaznaczył, że Ukraina w ostatnich latach wydoroślała, a jej obywatele "stali się mądrzejsi i dojrzalsi". Podziękował ukraińskiej armii, a także obywatelom, którzy wspierają Ukrainę oraz Polakom. - Na Ukrainie mówimy o tym, że ciemna noc jest przed świtem. Ta noc jeszcze trwa i musimy ją przeżyć. Wzywam was do cierpliwości. Pomagajmy sobie wzajemnie. Ukraina zwycięży - dodał.
CZYTAJ TEŻ: "Tak brzmi niepodległość"
Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy odbędą się również w niedzielę. O godz. 10 w konkatedrze św. Bartłomieja i Opieki NMP w Gdańsku bp Arkadiusz Trochanowski odprawi Pontyfikalną Boską Liturgię w intencji zwycięstwa i pokoju na Ukrainie. W południe w Europejskim Centrum Solidarności rozpocznie się drugi dzień Międzykulturowego Festynu Rodzinnego. Chętni będą mogli wziąć także udział w koncercie "Światło w walce".
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24