Wings For Life: widoki tylko dla najlepszych

W trakcie biegu zobaczyć można zabytki i podziwiać przyrodę
W trakcie biegu zobaczyć można zabytki i podziwiać przyrodę
Źródło: tvnwarszawa.pl
Co kryje trasa biegu Wings For Life World Run? Za Poznaniem uczestnicy zawodów kierować się będą w stronę Ostrowa Lednickiego - kolebki polskiej państwowości. Na trasie jest sporo ciekawostek, ale zobaczą je tylko najlepsi zawodnicy. Większość odpadnie jeszcze w mieście.

Po około 15-kilometrowym biegu przez miasto, zawodnicy opuszcza Poznań. Stamtąd trasa wiedzie starą drogą krajową nr 5 do Lednogóry. Po obiegnięciu jeziora Lednickiego, przez Sławno, Kiszkowo i Wronczyn prowadzi z powrotem do Kobylnicy i Poznania.

W sumie wytyczono około 100-kilometrową trasę, jednak z góry można założyć, że pełnej pętli nie przebiegnie żaden z zawodników. Trasa w dużej mierze prowadzi Szlakiem Piastowskim.

Trasa biegu w Wielkopolsce
Trasa biegu w Wielkopolsce
Źródło: Wings for Life World Run

Koło lotniska

Za Poznaniem zawodnicy wbiegną do Bogucina - sypialni Poznania, która niemal całkowicie zatraciła już wiejski charakter. Na spotkanie ze zwierzętami hodowlanymi raczej nie mamy co liczyć - ponoć już tylko jedna z rodzin zajmuje się profesjonalnie hodowlą kur.

Dalej trasa biegnie przez Janikowo, po drodze mijając po prawej stronie lotnisko Aeroklubu Poznańskiego w Ligowcu. Ciekawostką obiektu, wybudowanego jeszcze przez Niemców, jest płyta przygotowana dla sekcji modelarzy, którzy co roku spotykają się tu na zawodach zdalnie sterowanych modeli samolotów.

Przy nagiej plaży

Po minięciu Kobylnicy i Bugaja, kolejnymi miejscowościami są Biskupice i Jerzykowo. Co ciekawe, biegacze najpierw wbiegną do tej pierwszej, by po chwili po lewej stronie drogi zobaczyć tablice "Jerzykowo". Granica obu miejscowości przebiega bowiem środkiem drogi.

Biskupice to średniowieczna osada, w której zachowało się wiele śladów po obozowiskach ludzkich z epoki kamienia. Obecnie, podobnie jak Jerzykowo, staje się sypialnią Poznania. Pod Jerzykowem, nad jeziorem Kowalskim, znajduje się popularna w Wielkopolsce plaża naturystów.

Wielkopolska w miniaturze

Dalej trasa biegnie przez miejscowość Promno-stacja do Pobiedzisk. W miejscowości założonej przez Kazimierza Odnowiciela, warto zwrócić uwagę na znajdujący się przy drodze Skansen Miniatur. Znajduje się w nim 35 budowli z terenu Wielkopolski i Szlaku Piastowskiego wykonane w skali 1:20, wśród nich poznański Stary Rynek, pałac w Rogalinie, ruiny zamku w Wenecji czy iglicę z poznańskich targów. Obok w zrekonstruowanym piastowskim grodzie zobaczyć można wystawę machin oblężniczych.

Pobiedziska

W Moraczewie za Pobiedziskami, już na terenie powiatu gnieźnieńskiego, znajduje się natomiast wzgórze z trzema drewnianymi wiatrakami.

Wiatraki w Moraczewie
Wiatraki w Moraczewie
Źródło: Starostwo Powiatowe w Gnieźnie

Tuż za nimi zaczyna się Lednogóra, gdzie trasa biegu odbija w lewo. We wsi warto zwrócić uwagę na neogotycki kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Kościół w Lednogórze
Kościół w Lednogórze
Źródło: Przemysław Jahr | Wikipedia

Śladami Mieszka I

Trasa biegnie teraz wzdłuż malowniczego jeziora Lednickiego na którym znajduje się 5 wysp. Największa z nich - Ostrów Lednicki - to prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Zachowały się tu relikty z czasów Mieszka I: ruiny grodu, pałacu, kaplicy czy kościoła. Zawodnicy przebiegną natomiast przez Dziekanowice, w których znajduje się siedziba Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Ostrów Lednicki
Ostrów Lednicki
Źródło: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Po drugiej stronie jeziora zauważyć można natomiast słynną "rybę" czyli Bramę II Tysiąclecia, gdzie rokrocznie odbywają się spotkania młodych Lednica 2000.

Brama Ryba
Brama Ryba
Źródło: Kwolana | Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Pałac, dwory i karczma

Jednym z kolejnych punktów wartych uwagi na trasie są Krześlice, w których znajduje się urokliwy pałac z malowniczym parkiem. Obecnie mieści się w nim hotel i restauracja. We Wronczynie z kolei po drodze miniemy dwór wzniesiony na przełomie XVIII/XIX wieku.

Pałac w Krześlicach
Pałac w Krześlicach
Źródło: UG Pobiedziska

Na końcu trasy warta uwagi jest Wierzenica - miejscowość, w której zobaczyć można zabytkową karczmę, drewniany kościół św. Mikołaja i dawny dwór Augusta Cieszkowskiego.

Zabytkowa karczma w Wierzenicy
Zabytkowa karczma w Wierzenicy
Źródło: Kindokzs | Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Bieg już 4 maja

Wings for Life to ogólnoświatowa impreza, która odbędzie się 4 maja w 34 miejscach na całym świecie. O tej samej godzinie (10 czasu UTC) na sześciu kontynentach biegacze wystartują w biegu, którego celem będzie jak najdłużej uciekać... mecie.

Jest to bowiem pierwszy bieg, w którym meta nie będzie czekać na biegacza, tylko go gonić. Pół godziny po starcie, w ślad za uczestnikami wyruszy samochód, wyposażony w czujniki, które pozwolą zidentyfikować każdego miniętego biegacza. Gdy zawodnik zostanie przez samochód wyprzedzony, kończy udział w imprezie i jest odwożony na start, gdzie czeka z innymi na zwycięzcę. Najlepsi mogą przebiec nawet 75 km. Samochód co godzinę będzie też nieznacznie zwiększał prędkość, aby w końcu dogonić wszystkich biegaczy.

W ten sposób spośród 35 biegów na świecie wyłoniony zostanie mistrz i mistrzyni Wings for Life World Run.

Relacja z biegu na antenie TVN24 i w tvn24.pl.

A już teraz czytaj blog naszej redakcyjnej koleżanki, która przygotowuje się do startu w Wings for life.

Wielkie odliczanie do "Wings for Life World Run"

Wielkie odliczanie do "Wings for Life World Run"

Autor: FC/b / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: