Sezon na utonięcia. Kto najczęściej nie wychodzi z wody?

Źródło:
tvn24.pl
Czarna seria utonięć w całej Polsce. Im cieplej, tym gorzej
Czarna seria utonięć w całej Polsce. Im cieplej, tym gorzejMarzanna Zielińska/Fakty TVN
wideo 2/5
Czarna seria utonięć w całej Polsce. Im cieplej, tym gorzejMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Wejść z dzieckiem na ostrogi brzegowe, zrelaksować się na plaży z jakimś napojem wyskokowym, a potem tylko na chwilę wskoczyć do wody i zażyć kąpieli. Nic się przecież nie stanie. A może wypłynąć rowerkiem na środek jeziora i dla ochłody wskoczyć do wody? Co w tym złego? Wypoczywający latem nad wodą mają wiele na sumieniu. Jednym udaje się wyjść z tego obronną ręką, inni kończą tragicznie. Co roku w Polsce tonie od 450 do 500 osób. 

Jezioro Białe, Okuninka (woj. lubuskie). 16-latek wchodzi do jeziora i znika. Mimo reanimacji nie udaje się go uratować.

Jezioro Węgorzyno, Sulęczyn (woj. pomorskie). 21-latek najpierw oddala się od brzegu na rowerku wodnym, a potem wchodzi do jeziora, żeby popływać. Znika pod taflą wody.

Jezioro Niedzięgiel, Skorzęcin (woj. wielkopolskie). Nastolatka pływa po akwenie rowerkiem wodnym. Nagle wskakuje do wody bez kapoka. Ratownicy wyciągają nieprzytomną dziewczynę na brzeg, mimo reanimacji nie udaje się jej uratować.

Kilka autokarów z turystami pod wodą

W Polsce tylko od początku kwietnia w wodzie straciło życie ponad 150 osób, z czego 17 to dzieci. Od początku czerwca do połowy lipca było tylko pięć dni, gdy nie odnotowano żadnego utonięcia. Ile takich czarnych scenariuszy jeszcze nas czeka? Jeśli spojrzeć na statystyki publikowane przez Komendę Główną Policji, to w Polsce w ciągu roku tonie od 450 do 500 osób. Z roku na rok ofiar jest coraz więcej. To tak, jakby życie stracili pasażerowie około ośmiu autokarów wycieczkowych.

Kogo najczęściej ciągnie na dno? Według statystyk za 2023 rok: mężczyzn. Kobiety to 10 procent ofiar. I to wcale nie jest tak, że wyobraźni nad wodą brakuje nastolatkom. Policyjne dane wskazują, że najczęściej toną mężczyźni w sile wieku, z grupy 50 plus. Konkrety: w 2023 roku utonęło 450 osób, w tym 50 kobiet. W grupie wiekowej 50 plus były 224 osoby, a w przedziale 30-50 zanotowano 140 ofiar. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież, to w wieku 15-18 lat zginęło siedem, a w grupie 8-14 lat dziewięć osób. (W policyjnych statystykach nie ujęto wieku kilku ofiar - przyp. red.).

Gdzie rozgrywają się te dramaty? Nad rzeką, w jeziorze, w stawie, zalewie i w morzu - kolejność nie jest przypadkowa. I choć najgłośniejsze medialnie i najbardziej spektakularne są akcje ratunkowe nad Bałtykiem, to - jak widać - wcale nie on pochłania najwięcej ofiar.

W swoich statystykach policjanci określają też "okoliczności zdarzenia". W ubiegłym roku najwięcej wypadków wydarzyło się w miejscach "niestrzeżonych niezabronionych" (54) oraz "niestrzeżonych zabronionych" (33). Do 28 zdarzeń doszło na skutek "nieostrożności podczas przebywania nad wodą", a przyczyną kolejnych 21 wypadków była "nieostrożność w czasie łowienia ryb". w poprzednich latach trend był podobny.

Niestety lista "grzechów" podczas wypoczynku nad wodą jest długa. Zapytaliśmy eksperta o najbardziej niebezpieczne zachowania nad wodą.

Ratownik swoje, Kowalski wie lepiej

Kacper Treder jest ratownikiem wodnym od 20 lat. Szczególnie bliskie są mu kąpieliska morskie. Można go spotkać w Łebie, gdzie jest koordynatorem. Jak mówi, ratownicy obserwują pewien schemat. Z roku na rok wypoczywający nad wodą coraz mniejszą wagę przywiązują do swojego bezpieczeństwa. Oczywiście jest spora grupa osób, która ufa ratownikom i stosuje się do ich zaleceń. Ale nie brakuje tych, którzy wiedzą lepiej.

Kacper Treder: Większość osób uważa, że te fale, które właśnie widzą w morzu, są idealne do zabawy i są dla nich bezpieczne, bo oni przecież potrafią pływać albo wejdą tylko odrobinę do wody. Zaraz tu obok, wcale nie gdzieś daleko. A to złudne podejście. Każdego roku jest określona liczba osób, które na widok czerwonej flagi stwierdzą, że ratownicy coś sobie wymyślają albo z nudów robią im na złość. Więc dla "świętego spokoju" wybierają plażę niestrzeżoną, gdzie my niestety nie mamy możliwości w żaden sposób tej kąpieli zabronić, gdy wymaga tego sytuacja. Możemy tylko poinformować, poprosić, a cała reszta już zostaje w gestii korzystających.

Większość niebezpiecznych sytuacji wydarza się właśnie tam

Ostrogi, czyli drewniane pale wbite w morskie dno, spełniają bardzo konkretną rolę: rozbijają potężne fale i zabezpieczają plaże przed wymywaniem. Najwyraźniej są też jak magnes dla plażowiczów. Mimo że chodzenie po falochronach jest surowo zabronione, a zbliżanie się do nich to narażanie się na niebezpieczeństwo, to nie brakuje osób, które właśnie tam próbują zażywać morskich kąpieli. "To jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w Bałtyku" - pisał w mediach społecznościowych Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR).

Kacper Treder: Na plaży w Łebie 90 procent niebezpiecznych sytuacji w wodzie wydarza się właśnie w pobliżu drewnianych ostróg brzegowych. Każda budowla hydrotechniczna jest ingerencją w środowisko. Woda zachowuje się przy tych obiektach inaczej. Powstają tam zupełnie inne prądy. Bardzo często zaledwie dwa, trzy metry od ostróg mamy wody do kolan, a kawałek dalej wpadamy w dziurę o głębokości kilku metrów. To bardzo niebezpieczne, bo nagle znajdujemy się w sytuacji, w której tracimy grunt pod nogami. A do tego fale wpychają nas na ostrogi, które pokryte są okrzemkami, czyli takimi małymi muszelkami, które osadzają się na tej konstrukcji. Rany, które powstają na skutego "bliskiego" kontaktu z nimi, są bolesne i paskudnie się goją.

Żeby unaocznić, jak bardzo jest to niebezpieczna sytuacja, dyrektor SAR opublikowała eksperyment, który przygotował wspólnie z ratownikami z Łeby. Na nagraniu widać, jak ratownik wyposażony w bojkę wchodzi do morza w pobliżu ostrogi brzegowej i powoli zbliża się do niej. Na początku ma wody ledwie do kolan, ale przy samej ostrodze znika pod wodą. Ratownik, który brał udział w tym eksperymencie, był asekurowany i wrócił na brzeg cały i zdrowy. "Większość plażowiczów bez naszej pomocy stamtąd nie wychodzi" - komentują twórcy nagrania.

To właśnie przy falochronach najczęściej tworzą się też niebezpieczne prądy wsteczne. W takiej sytuacji największe szanse na uratowanie ma osoba, która potrafi pływać i będzie w stanie zapanować nad emocjami.

Kacper Treder: Najważniejsze to zachować spokój i nie panikować. Wiele wypadków w wodzie jest związane nie tyle z brakiem umiejętności pływania, co właśnie z wpadnięciem w panikę i zachowaniami mało racjonalnymi, które pogarszają naszą sytuację. Jeśli znaleźliśmy się w obszarze działania prądu wstecznego, czyli prądu, który wciąga nas w głąb morza, to przede wszystkim musimy się uspokoić i ocenić, co się z nami dzieje. Kluczowe to nie próbować za wszelką cenę płynąć najkrótszą trasą do brzegu. Dlaczego? Bo wtedy płyniemy pod prąd, który jest olbrzymią siłą. Taka osoba traci wtedy dużo siły i zmniejsza swoje szanse na ratunek. Najlepiej płynąć wzdłuż brzegu tak długo, aż opuścimy strefę działania prądu wstecznego. Wówczas możemy zacząć kierować się do brzegu. 

Groźne prądy przybrzeżne na Bałtyku - prąd strugowy, prądy wstecznePAP

Masz dzieci? Musisz mieć oczy dookoła głowy

Już kilka dni po rozpoczęciu wakacji świnoujscy ratownicy i władze miasta apelowali do rodziców, którzy wypoczywają nad morzem wraz z dziećmi, by nie pozostawiali swoich pociech bez opieki nawet na moment. Sezon dopiero się rozpoczął, a ratownicy już odbierali pierwsze zgłoszenia o zaginięciach dzieci. Podobnie jest w Łebie. Jak mówi Kacper Treder, tylko podczas dwóch miesięcy ratownicy prowadzą poszukiwania kilkudziesięciu dzieci. Każda taka akcja trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. 

Przykłady? W poniedziałek (15 lipca) właśnie na plaży w Łebie kobieta poinformowała ratowników, że zniknęła jej 12-letnia córka. Ratownicy przy pomocy plażowiczów zorganizowali łańcuch życia. Cel: przeczesanie 400 metrów akwenu. Równolegle o zdarzeniu poinformowano też Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa. W działania włączyła się też policja i straż pożarna. Godzinę później okazało się, że dziewczynka cała i zdrowa czekała na mamę w hotelu.

Plażowicze utworzyli "łańcuch życia"
Plażowicze utworzyli "łańcuch życia"Miejski Reporter/Facebook

Kacper Treder: Na plażach bardzo często już kilkuletnie dzieci same bawią się w wodzie. Wchodzą, wychodzą, aż w pewnym momencie nie są w stanie znaleźć rodziców. Z kolei gdy opiekunowie zauważają brak dziecka, często nie potrafią już określić, gdzie je widzieli po raz ostatni. Za każdym razem słyszymy ten sam tekst: odwróciliśmy się tylko na chwilę. Gdy maluch już się odnajdzie, standardem jest tekst: "przecież prosiliśmy, żebyś się nie oddalał" albo "miałeś się bawić tylko w tym miejscu". Nie przerzucajmy odpowiedzialność na dzieci. I weźmy pod uwagę, że one patrzą na plażę z zupełnie innej perspektywy. Widzą inne elementy krajobrazu niż dorośli. Niestety, takie zdarzenia to dla nas dość frustrująca codzienność.

I to nie dlatego, że ratownicy nie mają ochoty pomóc plażowiczom w takiej kryzysowej sytuacji. Po prostu liczba tych przypadków i czas trwania takich poszukiwań gra na niekorzyść tych, którzy naprawdę mogą potrzebować specjalistycznej pomocy w wodzie. Co jeszcze można zrobić, żeby wypoczynek z najmłodszymi był bezpieczny?

Kacper Treder: Przede wszystkim wybierać kąpieliska strzeżone, takie, gdzie są wyznaczone strefy dla umiejących i nieumiejących pływać. Jeżeli dziecko znajduje się w wodzie, to rodzic powinien przebywać z nim. W przypadku najmłodszych idealnie jest, gdy opiekun znajduje się w wodzie, a dziecko jest miedzy nim a linią brzegową. Ta pozycja pozwala mieć dziecko w zasięgu wzroku i rąk. Choć wiadomo, że nie jest to takie łatwe przy ruchliwych maluchach.

Nie dla bezmyślności

Żeby bezpiecznie odpoczywać nad wodą, warto wcześniej przemyśleć swój pobyt. Najlepiej wybrać akwen, na którym jest strzeżone kąpielisko. I nie zapomnieć, że nawet w wakacje pewnych elementów rutyny należy przestrzegać.

Kacper Treder: Niektórzy zapominają, że cierpią na choroby przewlekłe i w ferworze przygotowań nie pakują leków, które są im niezbędne. Potem wybierają się na plaże, jest gorąco, pojawiają się różne emocje, czasem też alkohol i nagle ktoś zaczyna się źle czuć. O ile to dzieje się wciąż na lądzie, to udzielenie pomocy na czas jest łatwiejsze. Gorzej, gdy do takiej sytuacji dochodzi w wodzie.

Tym, co znacznie wpływa na postrzeganie rzeczywistości i ocenę ryzyka, jest alkohol. Jak podaje policja, spośród wszystkich ofiar utonięć 82 osoby wcześniej spożywały alkohol.

Kacper Treder: Alkohol zaburza nasze postrzeganie rzeczywistości. Zmniejsza też zdolności motoryczne, koordynację i równowagę. Niestety "dodaje też odwagi", co doprowadza do bardziej ryzykownych zachowań. W Polsce jakoś tak jest, że kultura wypoczynku jest silnie powiązana ze spożywaniem alkoholu. I nie ma w tym nic złego, dopóki będąc pod wpływem alkoholu, nie zamierzamy zażywać kąpieli. Przede wszystkim jadąc na urlop nad wodę, należy ze sobą zabrać zdrowy rozsądek.

Policja apeluje: przestrzegaj zasad bezpieczeństwa nad wodą
Policja apeluje: przestrzegaj zasad bezpieczeństwa nad wodąPolska Policja

Autorka/Autor:Aleksandra Arendt-Czekała

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk przed obradami rządu we wtorek odniósł się do zaprzysiężenia prezydenta Donalda Trumpa. Zwrócił uwagę przede wszystkim na wątek deportacji i sytuacji Polaków w Stanach Zjednoczonych. - Zwróciłem się do ministra spraw zagranicznych, aby przygotować nasze konsulaty i placówki, służby działające na terenie Stanów Zjednoczonych tak, by były przygotowane do ewentualnych konsekwencji tych decyzji - powiedział.

Donald Trump o deportacjach z USA. Tusk: zwróciłem się, aby przygotować polskie placówki

Donald Trump o deportacjach z USA. Tusk: zwróciłem się, aby przygotować polskie placówki

Źródło:
TVN24

Donald Trump w poniedziałek podjął decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego. Zrobił to już po raz drugi w ciągu ostatnich pięciu lat. Co to za porozumienie i dlaczego Trump ponownie od niego odszedł?

Miało ocalić milion ludzi rocznie. Trump drugi raz odrzucił porozumienie

Miało ocalić milion ludzi rocznie. Trump drugi raz odrzucił porozumienie

Źródło:
tvn24.pl, CNN

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Miliarder Elon Musk podczas jednego z wydarzeń, które towarzyszyło inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, powiedział do zebranych, że dzięki nim przyszłość cywilizacji jest zapewniona. Podczas krótkiego przemówienia wykonał gest przypominający salut rzymski. Do swojego zachowania odniósł się na platformie X.

Powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest. Teraz komentuje

Powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest. Teraz komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział po objęciu urzędu, że spotka się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem i powtórzył, że zamierza zakończyć wojnę w Ukrainie jak najszybciej. O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN24 Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy.

Niepewność w Kijowie po zaprzysiężeniu Trumpa. Zełenski gratuluje i apeluje o współpracę

Niepewność w Kijowie po zaprzysiężeniu Trumpa. Zełenski gratuluje i apeluje o współpracę

Źródło:
PAP, TVN24

10 osób zginęło, a 32 zostały ranne w pożarze, który wybuchł we wtorek w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, 10 osób nie żyje

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, 10 osób nie żyje

Źródło:
PAP, ABC News

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze prowadzi śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych składanych przez posła Łukasza Mejzę. Jak ustalił dziennikarz tvn24.pl, poseł PiS, który zrzekł się immunitetu, ma się stawić w prokuraturze jeszcze w styczniu. Łukaszowi Mejzie zarzuca się 11 przestępstw. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.  

Łukasz Mejza wezwany w "charakterze podejrzanego"? Prokuratura komentuje

Łukasz Mejza wezwany w "charakterze podejrzanego"? Prokuratura komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Jedna osoba zginęła, a jedna jest ranna po eksplozji łatwopalnej substancji w Porcie w Barcelonie. Na miejsce wysłano kilkanaście zespołów ratunkowych. Stan rannego - jak informują służby - jest krytyczny.

Eksplozja w porcie. Nie żyje jedna osoba

Eksplozja w porcie. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
Reuters

Do trzeciej w nocy nurkowie z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP przeczesywali zbiornik Błaskowiec w rejonie Czechowic-Dziedzic w poszukiwaniu zaginionej Karoliny Wróbel. Kobieta na początku stycznia wyszła z domu, mówiąc, że idzie po chleb, i do tej pory nie wróciła. W związku z jej zaginięciem prokuratura zatrzymała jedną osobę.

Tajny sprzęt, niejawne zarzuty i lód, który utrudnia pracę nurków

Tajny sprzęt, niejawne zarzuty i lód, który utrudnia pracę nurków

Źródło:
tvn24.pl / Uwaga! TVN

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał zaraz po przysiężeniu kilkadziesiąt rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku. Przedstawiamy najważniejsze decyzje Trumpa podjęte w pierwszym dniu prezydentury.

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NYT

Prokuratora Okręgowa we Wrocławiu prowadzi postępowanie dotyczące ratowników medycznych w zakresie udzielania pomocy pacjentkom. Mieli oni przeprowadzić badanie ginekologiczne. Zawiadomienie złożyła dyrekcja pogotowia po interwencji pacjentki.

Ratownicy medyczni mieli przeprowadzić badanie ginekologiczne. Śledztwo prokuratury

Ratownicy medyczni mieli przeprowadzić badanie ginekologiczne. Śledztwo prokuratury

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Polacy przebywający w USA w większości zachowują spokój w związku z zapowiedzią prezydenta Donalda Trumpa o masowych deportacjach. - W zdecydowanej większości Polacy mają uregulowany status imigracyjny - powiedział konsul generalny RP w Nowym Jorku Mateusz Sakowicz.

Polonia nie boi się deportacji. "Nowa administracja nie ma w tym żadnego interesu"

Polonia nie boi się deportacji. "Nowa administracja nie ma w tym żadnego interesu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Wyrok, który usłyszał ojciec 10-letniej Sary, jest "zbyt łagodny" - uznała zastępczyni prokuratora generalnego Anglii i Walii i skierowała sprawę do sądu apelacyjnego. Za zabójstwo swojej córki mężczyzna został skazany na dożywocie, jednak po 40 latach może ubiegać się o zwolnienie warunkowe, przypomina BBC.

Zwrot w sprawie zabójstwa 10-letniej Sary. Wyrok "zbyt łagodny"

Zwrot w sprawie zabójstwa 10-letniej Sary. Wyrok "zbyt łagodny"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Fundacja Rozwoju Edukacji dla Przemysłu wraz z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie po raz pierwszy opublikowały zebrane listy Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina. Korespondencja dwojga wybitnych naukowców pochodzi z lat 1911-1932.

Co łączyło Skłodowską-Curie i Einsteina? Pisali do siebie przez 20 lat

Co łączyło Skłodowską-Curie i Einsteina? Pisali do siebie przez 20 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Donald Trump w trakcie uroczystości zaprzysiężenia na 47. prezydenta USA próbował pocałować swoją żonę w policzek. Uniemożliwił to kapelusz z dużym rondem, który Melania Trump włożyła na inaugurację. Stylowy dodatek sprowokował lawinę żartów w internecie.

Kapelusz Melanii. Problem z pocałunkiem i lawina żartów w internecie

Kapelusz Melanii. Problem z pocałunkiem i lawina żartów w internecie

Źródło:
The Independent, tvn24.pl

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

"Minister chyba dba o bujne fryzury swoich pracowników. Koszt jedyne 24 000 złotych" - napisała przewodnicząca upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka, informując o wydatkach Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort odniósł się do tych informacji. "Nie dajmy się zwariować. Badania profilaktyczne fundowane przez pracodawcę, także w sektorze publicznym, to dziś standard i element konkurowania o pracownika na trudnym rynku" - czytamy w oświadczeniu.

"Obrazowanie skóry głowy i cebulek włosa" w fakturach Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pan Minister nie skorzystał z tego badania"

"Obrazowanie skóry głowy i cebulek włosa" w fakturach Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pan Minister nie skorzystał z tego badania"

Źródło:
tvn24.pl
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Są zarzuty dla żołnierza, który miał spowodować wypadek karetki pogotowia w Siwkowie (woj. zachodniopomorskie) oraz pasażera, który nie udzielił pomocy poszkodowanym. Oboje nie przyznają się do zarzucanych im czynów. Pierwszy odmówił składania wyjaśnień, drugi przekonuje, że nie widział wypadku.

Jeden nie chce mówić, drugi patrzył w telefon. Zarzuty dla żołnierzy za wypadek z udziałem karetki

Jeden nie chce mówić, drugi patrzył w telefon. Zarzuty dla żołnierzy za wypadek z udziałem karetki

Źródło:
tvn24.pl

Mróz i obfite opady śniegu przetaczają się nad Stanami Zjednoczonymi. Zawieje i zamiecie spodziewane są w pasie od Teksasu po południowo-wschodnie wybrzeże kraju, także w miejscach, gdzie są one rzadkością. Mieszkańcy północnych regionów mierzą się natomiast z przenikającym do kości zimnem.

Nadchodzą historyczne opady śniegu. Władze ogłaszają stan wyjątkowy

Nadchodzą historyczne opady śniegu. Władze ogłaszają stan wyjątkowy

Źródło:
CNN, NWS

W 2024 roku sieci handlowe urządziły średnio o 12,5 procent mniej promocji na masło niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu UCE Research. W opinii ekspertów trend ograniczania promocji ma się utrzymać w kolejnych miesiącach, co skutkować może dalszym wzrostem cen. Masło jest najczęściej poszukiwanym przez konsumentów produktem promocyjnym.

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

Źródło:
PAP

Siatka maskująca, gałęzie, prowizoryczne okienko. Tak wyglądał szałas, który w lesie na terenie Białej Podlaskiej stworzył sobie 38-latek. Policja znalazła w środku amfetaminę, która wystarczyłaby do sporządzenia ponad 300 porcji dilerskich. W namiocie ukrywała się też poszukiwana 29-latka.

Zbudował szałas, w którym miał narkotyki. Ukrywała się tam też poszukiwana 29-latka

Zbudował szałas, w którym miał narkotyki. Ukrywała się tam też poszukiwana 29-latka

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel skrytykował decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o przywróceniu tego karaibskiego kraju na listę państw sponsorujących terroryzm. "Jego celem jest dalsze zaostrzanie okrutnej wojny gospodarczej przeciwko Kubie w celu zdobycia dominacji" - napisał na platformie X.

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Donald i Melania Trumpowie są już w Białym Domu. Media przyglądają się założonej przez małżonkę 47. prezydenta USA kreacji i zwracają uwagę na jej znaczenie. To, podobnie jak w przypadku poprzednich pierwszych dam, nie jest przypadkowe. Co kryje się za strojem Melanii?

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Źródło:
Vogue, CNN, Women's Wear Daily, tvn24.pl

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Nie żyje brytyjski gitarzysta rockowy John Sykes - podaje BBC. Muzyk, znany z występów z zespołami Thin Lizzy czy Whitesnake, miał 65 lat.

Nie żyje były gitarzysta Whitesnake i Thin Lizzy. John Sykes miał 65 lat

Nie żyje były gitarzysta Whitesnake i Thin Lizzy. John Sykes miał 65 lat

Źródło:
BBC, tvn24.pl