W piątek w krypcie przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie pochowano serce ks. prałata Sylwestra Zawadzkiego, pomysłodawcy i budowniczego pomnika. W ten sposób spełniono wolę zmarłego przed miesiącem kapłana. Jednak, jak podaje "Gazeta Świebodzińska", pochówek odbył się wbrew prawu i bez zgody sanepidu.
Zgodnie z ustawą o cmentarzach "groby ziemne, groby murowane i kolumbaria przeznaczone na składanie zwłok i szczątków ludzkich mogą znajdować się tylko na cmentarzach".
- Ustawodawca nie przewiduje wydania zgody, chyba, że są to krypty w kościołach utworzone kiedyś zwyczajowo - powiedziała "Gazecie Świebodzińskiej" Arleta Miśkiewicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie. Jak dodała, nikt nie wystąpił o zgodę na ewentualny pochówek serca poza cmentarzem.
Prokuratura przekazuje sprawę
Zaskoczona zaistniałą sytuacją jest także Prokuratura Rejonowa w Świebodzinie.
- Wczoraj wpłynęła do nas taka informacja. Sprawę przekażemy policji. Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, jedynym miejscem na chowanie zmarłych jest cmentarz. Sprawa na razie jest traktowana jako wykroczenie, prokuratura nie prowadzi postępowania wykonawczego - powiedziała tvn24.pl prokurator Ewa Grześkowiak z Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie.
Osoba, która wyraziła zgodę na złożenie serca pod pomnikiem, może teraz odpowiadać za złamanie przepisów ustawy.
- Za takie wykroczenie grozi kara grzywny lub aresztu - dodaje Grześkowiak.
Policja więcej szczegółów dotyczących sprawy ma podać po południu.
Wola księdza
Serce ks. Sylwestra Zawadzkiego na wniosek rodziny oddzielono od reszty narządów podczas sekcji zwłok. O jego umieszczenie w tym miejscu prosił w swoim testamencie sam prałat: "chciałbym, aby moje serce spoczywało pod figurą, obok XIV stacji drogi krzyżowej" - miał napisać kapłan.
Zmarł przed miesiącem
Ks. Zawadzki zmarł 14 kwietnia. Był proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie od 1981 r. Jest budowniczym miejscowego kościoła. To zadanie polecił mu w 1987 r. ks. bp dr Józef Michalik. Świątynia powstała 9 lat później. W 2008 r. konsekrowano w tym miejscu sanktuarium. Osiem lat wcześniej rozpoczęto prace nad powstaniem pomnika Chrystusa Króla, który odsłonięto w 2010 r.
Pomnik w Świebodzinie jest największym tego typu monumentem na świecie. Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata liczy 33 m wysokości (33 lata życia Pana Jezusa), kolejne 3 m (lata nauczania Chrystusa) mierzy pozłacana korona. Wysokość kopca, na którym znajduje się postać, to 16,5 m. Razem daje to 52,5 m. Rozpiętość ramion figury Chrystusa to 25 m. Ciężar monumentu to ok. 440 ton.
Pomnik Chrystusa Króla znajduje się w Świebodzinie:
Autor: FC/i/zp / Źródło: Gazeta Świebodzińska / TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Miłosierdzia Bożego