150 zdjęć pokazujących wyprawy Kazimierza Nowaka opublikowało właśnie Narodowe Archiwum Cyfrowe. Poznański podróżnik dwukrotnie przemierzył Afrykę w latach 1931-1936, jadąc konno i na rowerze, płynąc łodzią oraz idąc z karawaną.
Zdjęcia pokazują różne etapy wędrówki na południe, m.in. przez Kongo Belgijskie czy Rodezję Południową oraz ze szlaku północnego, m.in. przez Francuską Afrykę Równikową, Angolę czy Algierię Francuską.
Blisko tubylców
Podczas podróży przez tereny Tuaregów, Buszmenów, Burów i innych mieszkańców Afryki Kazimierz Nowak poznawał lokalne zwyczaje i dialekty.
Wśród fotografii znajdują się m.in. różnorodne ujęcia Nowaka w afrykańskich wioskach albo w łódce "Maryś", wraz z tubylcami z Konga Belgijskiego. Na zdjęciach zobaczymy także afrykańską przyrodę i krajobrazy.
Fotografie pochodzą głównie z kolekcji "Ilustrowanego Kuriera Codziennego", do którego przekazywała je żona podróżnika.
To była podróż życia
Kazimierz Nowak w 1931 r., w wieku 34 lat, opuścił rodzinny Poznań i wyruszył do Afryki, by przemierzyć ją wzdłuż. Po pięciu latach podróży rowerem, konno, czółnem i pieszo dobrnął do punktu wyjścia. Przebył 40 tysięcy kilometrów.
Zmarł w 1937 r., niespełna rok po powrocie z Afryki, na zapalenie płuc, na skutek wycieńczenia organizmu malarią.
Autor: FC/mz/zp / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: NAC