W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym powstało Laboratorium Wyobraźni, które ma pomóc dzieciom odkrywać świat nauki poprzez obserwowanie, doświadczanie i eksperymentowanie. Poprzez zabawę mogą odkrywać tu nauki ścisłe takie jak: chemia, fizyka czy biologia.
Laboratorium przyjęło pierwszych gości podczas zorganizowanego przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny "Pikniku z Wyobraźnią".
- Chcemy przybliżyć mieszkańcom naszą codzienność, pokazać czym zajmuje się Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Nasi pracownicy przygotowali wiele atrakcji związanych z nowymi technologiami i wynalazkami, aby w przystępnej, atrakcyjnej i zabawowej formie pokazać jak fantastyczna może być nauka – powiedział dyrektor PPNT prof. Jacek Guliński.
Nauka i zabawa
Laboratorium podzielono na trzy strefy: Wystawę, Experymentarium i Planetarium.
W każdej z części na młodych odkrywców czekają atrakcje i zabawy połączone z nauką i poznawaniem otaczającego nas świata.
- W sposób przyjazny, jasny, na przykładach i przez własnoręcznie wykonywane eksperymenty dzieci uczą się na czym polegają zasady rządzące światem – tłumaczy rzecznik PPNT Anna Ciamciak.
"Wystawa" złożona jest z eksponatów, które prezentują zjawiska z takich dziedzin nauki jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm itp. Interaktywny stół pozwala dzieciom zbadać wiek drzew oraz fauny i flory, a specjalny totem prezentuje działanie akceleratora jonów węglowych, wykorzystywanego w badaniach wieku próbek organicznych metodą węgla 14C. Z kolei w specjalnej ciemni tłumaczone są zjawiska związane ze światłem np. bieg promieni przechodzących przez pryzmat.
W "Experymentarium" będą prowadzone zajęcia laboratoryjne z fizyki, chemii, biologii, robotyki i innych. Ta część Laboratorium Wyobraźni pomyślana jest jako miejsce, gdzie dzieci pod okiem opiekunów będą mogły poczuć się jak prawdziwi naukowcy.
"Planetarium" przygotowało pokazy od początków życia na Ziemi, przez Układ Słoneczny, po galaktyki i podróże w kosmos. Pokazy są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Każdemu z nich towarzyszy komentarz profesjonalnego astronoma.
20 lat działalności
Poznański Park Naukowo-Technologiczny powstał w 1995 r. Jest prowadzony przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Parku pracuje ok. 350 osób, działa ponad 80 firm oraz kilka centrów badawczych. PPNT zajmuje się łączeniem biznesu z nauką, transferem technologii, wspieraniem przedsiębiorczości i promowaniem badań naukowych. Park zajmuje 5 ha i składa się z siedmiu budynków.
Autor: FC/b / Źródło: PAP