Świętość z błota. Wyjątkowe znaleziska na Starym Rynku w Poznaniu

Źródło:
TVN24
Plakiety znalezione w Poznaniu
Plakiety znalezione w Poznaniu
wideo 2/5
Plakiety znalezione w Poznaniu

Czym zajmował się Gutenberg, zanim wydrukował pierwszą biblię? Co Lech Wałęsa ma wspólnego ze średniowiecznym pielgrzymem? Te z pozoru tak różne pytania łączy pewna szczególna kategoria zabytków. 

Od blisko dwóch lat zamiast Starego Rynku poznaniacy mają wielką dziurę. Trwający wciąż remont najważniejszego miejskiego placu poprzedziły badania archeologiczne. Pracownicy Muzeum Archeologicznego działali głównie przed ratuszem, a więc w miejscu, które było prawdziwym epicentrum średniowiecznego miasta. Niezabrukowana, grząska nawierzchnia pełna obornika i odpadków dosłownie pochłaniała upuszczone przedmioty. Dzięki temu po 700 latach nieodnalezione zguby znowu ujrzały światło dzienne. 

CZYTAJ TEŻ: Wielka dziura w centrum Poznania skrywa sekrety. Dziś uznalibyśmy je za wstydliwe

Wśród nich wiele emocji wzbudzają szare, ołowiane plakietki.

- To tak zwane znaki pielgrzymie - mówi kierowniczka badań Kateriny Zisopulu-Bleja - Najczęściej wyobrażały konkretnych świętych lub relikwie, z którymi związane były poszczególne sanktuaria. Z literatury znamy egzemplarze wykonane ze srebra lub pozłacane, ale ich zdecydowana większość była masowo odlewana z ołowiu i cyny. Chodziło o to by zaspokoić potrzeby tysięcy pątników rocznie - tłumaczy Zisopulu-Bleja. 

Znakiem pątniczym był również… przegrzebek. A dokładnie rzecz biorąc muszla apetycznego mięczaka, który dziś nierozerwalnie kojarzy się nie tylko z sanktuarium w Santiago de Compostela, ale też samym szlakiem. Oprócz prawdziwych muszli pielgrzymi mogli kupić ich kopie odlane z taniego metalu. Pomysł podchwyciły inne sanktuaria. Pamiątkarski biznes był poważnym źródłem dochodu dla rzemieślników, którzy wykupili od Kościoła przywilej na produkcję plakiet. W samej tylko Ratyzbonie na początku XVI w. sprzedawano rocznie ponad 120 tysięcy takich dewocjonaliów.

Krzyżyk, który mógł stanowić element sznura modlitewnegoK. Zisopulu

Na podstawie odnalezionych znaków pątniczych archeolodzy wiedzą już, że poznaniacy najchętniej odwiedzali sanktuaria położone w Akwizgranie, Maastricht i Kolonii. Z tego ostatniego miasta pochodzi bardzo efektowna plakietka przedstawiająca pokłon Trzech Króli. Efektowna nie musi oznaczać piękna. Rzemieślnik, który sporządził formę, miał dość ciężką rękę. 

Plakieta pielgrzymia z Kolonii znaleziona w Poznaniu. Przedstawia pokłon Trzech KróliP. Tokarczyk

- Plakiety różniły się jakością opracowania detali, ale także budową. Niektóre są pełne, inne ażurowe. Te ostatnie często naśladowały motywy znane z gotyckiej architektury. Czasami podklejano je kolorowym papierem, który tworzył kontrast dla srebrzystego metalu i przyciągał wzrok - wyjaśnia kierowniczka badań.  

Plakietki, w przeciwieństwie do dzisiejszych krzyżyków czy szkaplerzy, nie były noszone pod ubraniem na szyi. Przy użyciu specjalnych otworów przyszywano je na płaszcze, czapki albo przybijano do pielgrzymich kosturów. Były widocznym znakiem odbytych wędrówek i dowodem religijności właściciela. Tym ważniejszym, jeśli pielgrzymka była zadaną pokutą przez spowiednika albo sąd. Na swój sposób, zapewne nieświadomie, do takiej tradycji nawiązał Lech Wałęsa. Były prezydent znany jest z tego, że w klapie marynarki nosił plakietkę z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej przywiezioną z Jasnej Góry.

Dzwonek pielgrzymi z napisamiK. Zisopulu

Plakietka jak amulet

Po powrocie do rodzinnego miasta pielgrzym bynajmniej nie wkładał pamiątki do kufra. Kawałek ołowiu był dalej noszony na odzieży albo trafiał w inne eksponowane miejsca.

- Znamy przypadki przybijania ich do wezgłowi łóżek, wszywania w księgi a nawet przylutowywania do cynowych dzbanków na wino. Plakietki trafiały ze zmarłymi do grobów, ale bywały także przekazywane w spadku jako cenne przedmioty. Nie z racji ich wartości materialnej, lecz sakralnej - mówi Kateriny Zisopulu-Bleja.

Plakieta pochodząca ze świętego miejsca niosła w sobie cząstkę tej mocy, którą dawały relikwie przechowywane w sanktuarium. Trochę na zasadzie magii przenośnej, gdy przedmiot mający kontakt z innym przejmował niektóre jego właściwości. Stąd wzięły się plakietki w formie amforek zawierających odrobinę święconej wody lub oleju z danego sanktuarium. Zwyczaj bardzo ma się zresztą całkiem dobrze i dziś, chociaż ołowiane ampułki zastąpiły plastikowe Maryjki z zakrętką na głowie. Rzadkie i niezwykle ciekawe były plakietki z fragmentami lusterek.

Plakiety znalezione w Poznaniu
Plakiety znalezione w Poznaniu

- W Akwizgranie, gdy raz na siedem lat okazywano suknię Najświętszej Marii Panny, ludzie starali się złapać jej odbicie w lustrze. W ten sposób łapano blask świętości i wierzono, że łaska będzie już na zawsze towarzyszyć właścicielowi takiego zwierciadełka - mówi archeolog i dodaje, że ich produkcją zajmował się sam Johannes Gutenberg, sławny twórca przemysłowej techniki druku.

Wspomniane okazanie relikwii było wielkim świętem, które wcale nie odbywało się w nabożnej ciszy. Tłum szczelnie wypełniał nawy, ludzie pokrzykiwali, mdleli, odzywały się instrumenty dęte. Było to wydarzenie, którego doświadczało się raz w życiu. Aż trudno było nie przywieźć sobie pamiątki, niekiedy także hałaśliwej.

- Na rynku w Poznaniu odnaleźliśmy kilka dzwonków. Niektóre mogły pochodzić ze zwyczajnej końskiej uprzęży, ale mam również dzwonki pokryte dewocyjnymi napisami, które interpretujemy jako znaki pielgrzymie - opowiada nasz rozmówczyni.

Bójka chłopów z pielgrzymamiObraz w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Czas na Poznań!

Plakiety odkryte na poznańskim Starym Rynku cieszą szczególnie, bo wcześniej tej kategorii zabytków w stolicy Wielkopolski nie znajdowano. Archeolodzy zazdrośnie patrzyli na kolegów z innych miast, którzy mieli ich w bród. W samym tylko portowym Gdańsku znaleziono ponad tysiąc takich przypinek lub ich fragmentów!

Teraz to się zmieniło i Poznań wreszcie ma swoje plakiety, również dzięki użyciu podczas badań wykrywaczy metali. Urządzenia pozwalały na lepsze lokalizowanie w lepkiej średniowiecznej mierzwie niewielkich zabytków. Plakiety stanowią kolejny dowód, że średniowieczny Poznań był otwarty na świat, a jego mieszkańcy mobilni. Z pielgrzymek przywozili nie tylko bożą łaskę i religijne gadżety, ale także importowane towary oraz nowe idee.

Kierowniczka badań opracowała znalezione znaki pielgrzymie i wygłosiła już na ich temat wykład. Teraz ma jeszcze jedno naukowe marzenie.

- Wciąż czekamy na znalezienie naszej, poznańskiej plakietki - mówi Zisopulu-Bleja. - Takie musiały istnieć, bo od XV wieku na poznańskich Piaskach prężnie działał ufundowany przez Władysława Jagiełłę kościół Bożego Ciała. Sanktuarium przyciągało rzesze pielgrzymów, również spoza Polski, którzy nie mogli wracać z pustymi rękoma! - przekonuje archeolog. 

Czarna warstwa w profilu wykopu to już średniowieczna mierzwa, z której pochodziły najciekawsze zabytkiA. Przybylski

Autorka/Autor:Aleksander Przybylski

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: K. Zisopulu

Pozostałe wiadomości

Kamala Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów na prezydenta USA, wystąpiła w Milwaukee w stanie Wisconsin na swoim pierwszym wiecu od czasu rezygnacji Joe Bidena z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. - Zobowiązuję się przed wami, że kolejne tygodnie spędzę na jednoczeniu naszej partii - powiedziała. - Donald Trump chce cofnąć nasz kraj, (...) my się nie cofniemy, bo nasza walka to walka o przyszłość, o wolność - podkreśliła. Wskazała też, co będzie głównym celem jej prezydentury.

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Źródło:
TVN24, Reuters

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Donald Trump, republikański kandydat na prezydenta USA oświadczył, że jest gotów debatować z Kamalą Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów.

Donald Trump chce debatować z Kamalą Harris. Nie raz

Donald Trump chce debatować z Kamalą Harris. Nie raz

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

76-letni Jan Domin ze Śląska miał w nadmorskim Wiciu ranić nożem 66-letniego obywatela Czech. Pokrzywdzony trafił do szpitala, podejrzewany o popełnienie przestępstwa jest poszukiwany przez policję. Jest osobą głuchoniemą – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ewa Dziadczyk.

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Źródło:
PAP

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w Wesołej, gdzie doszło do potrącenia dziewięcioletniej dziewczynki i kobiety przez kierowcę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracują służby.

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez ciężarówkę

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez ciężarówkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Bardzo źle się czuję z tym, że nie znalazłem argumentów, które przekonałyby tych wszystkich, którzy zagłosowali inaczej niż ja - przyznał premier Donald Tusk, odnosząc się do projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji, który przepadł w Sejmie. Pytany, czy wyjdzie dziś do osób protestujących przed parlamentem w związku z odrzuceniem tego projektu, odparł: - Mam dzisiaj niestety sporo zajęć jeszcze.

Tusk o dekryminalizacji pomocy w aborcji: Nie daliśmy rady. Pojawią się nowe wytyczne dla prokuratury

Tusk o dekryminalizacji pomocy w aborcji: Nie daliśmy rady. Pojawią się nowe wytyczne dla prokuratury

Źródło:
TVN24

We wtorek pod hasłem "Aborcja! Tak!" odbyła się przed Sejmem manifestacja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To reakcja zwolenniczek liberalizacji prawa do przerywania ciąży na odrzucenie przez Sejm ustawy dekryminalizującej aborcję.

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja do spraw petycji przekazała treść petycji o zakazie fajerwerków komisjom rolnictwa i polityki regionalnej, które zajmują się projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Chce, aby wnioski w petycji zostały uwzględnione w ich pracach.

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Źródło:
PAP

Zmarł Andrzej Milczanowski, były minister spraw wewnętrznych, były szef Urzędu Ochrony Państwa i działacz opozycji w PRL-u. Miał 85 lat.

Andrzej Milczanowski nie żyje. Były minister, działacz opozycji miał 85 lat

Andrzej Milczanowski nie żyje. Były minister, działacz opozycji miał 85 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 23 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

- Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra Waldemara Sługockiego ze stanowiska - przekazał premier Donald Tusk. Wiceminister rozwoju i technologii był jednym z trzech posłów KO, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu w sprawie dekryminalizacji pomocy w aborcji. Tusk przyznał też, że liczył, iż Roman Giertych "jest w stanie wykazać większą solidarność wobec kobiet". Ocenił jednocześnie, że bilans jego dokonań "jest zdecydowanie korzystny".

Konsekwencje przegranego głosowania. "Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra"

Konsekwencje przegranego głosowania. "Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra"

Źródło:
TVN24

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA wrócił we wtorek do Waszyngtonu. Poleciał tam po tym, jak od połowy ubiegłego tygodnia przebywał w izolacji w swoim wakacyjnym domu w stanie Delaware z powodu zakażenia koronawirusem. To pierwsze publiczne pojawienie się amerykańskiego prezydenta od niemal tygodnia.

Joe Biden wrócił do Waszyngtonu. Pojawił się publicznie pierwszy raz od niemal tygodnia

Joe Biden wrócił do Waszyngtonu. Pojawił się publicznie pierwszy raz od niemal tygodnia

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że w środę wieczorem czasu lokalnego wygłosi orędzie do narodu. Wystąpienie ma dotyczyć - jak przekazał - "zakończenia jego pracy dla amerykańskiego narodu". Kilka dni temu Biden ogłosił decyzję o wycofaniu się z kandydowania w wyborach prezydenckich.

Wystąpienie i zapowiedź Joe Bidena

Wystąpienie i zapowiedź Joe Bidena

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef kancelarii Jacek Cichocki podał, że przewidziano w nim między innymi wzrost zarobków pracowników oraz posłów.

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Źródło:
PAP

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Senacka komisja kultury i środków przekazu poparła nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyjęto poprawki, zgodnie z którymi to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie mediatorem w sporach między wydawcami a platformami cyfrowymi (big techami).

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Źródło:
PAP

Netflix, TVN i Google to trzy marki, które odbiorcy najsilniej kojarzą ze wsparciem dla społeczności LGBT+ w Polsce. Tak wskazują wyniki tegorocznego badania "Aktywizm marek", realizowanego przez agencję Wavemaker. Zgodnie z nimi poparcie polskich konsumentów dla zaangażowania firm w kwestie polityczno-społeczne rośnie.

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

Źródło:
Wavemaker

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24
Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Poszukiwali mężczyzny skazanego za przestępstwa narkotykowe. Dotarli do jego kryjówki, a tam zastali też innego poszukiwanego, skazanego za przywłaszczenie. Obaj trafili do więzienia, gdzie odbędą kary, których próbowali uniknąć.

Przyszli po jednego, w kryjówce znaleźli dwóch

Przyszli po jednego, w kryjówce znaleźli dwóch

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy lata od zbrodni we wsi Borowce, pięć kilometrów dalej, śledczy znaleźli ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest Jacek Jaworek, poszukiwany za potrójne zabójstwo. Przeprowadzono już sekcję zwłok. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA. Do tego czasu śledczy niewiele ujawniają, a pytania się mnożą.

"On nie wyszedł z lasu, był ogolony, czysty". Coraz więcej pytań w sprawie Jacka Jaworka

"On nie wyszedł z lasu, był ogolony, czysty". Coraz więcej pytań w sprawie Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował, że prokurator wysłał zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Wnosi w nim o zmianę postanowienia i areszt. Przekazał, że zażalenie zostało wysłane do Sądu Okręgowego w Warszawie, który ma siedem dni na jego rozpoznanie. Romanowski poinformował wcześniej tego dnia, że złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa między innymi przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, prokuratora krajowego Dariusza Korneluka i wiceszefa resortu sprawiedliwości Arkadiusza Myrchę. Sprawę komentował premier Donald Tusk.

Jest zażalenie na decyzję sądu w sprawie Romanowskiego

Jest zażalenie na decyzję sądu w sprawie Romanowskiego

Źródło:
PAP, TVN24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl

Piętnasta edycja Festiwalu Dookoła Wody w Sandomierzu, a na nim projekcja nagradzanego dokumentu Ewy Ewart "Do ostatniej kropli". - Jest to film, który stwierdza, że jesteśmy częścią problemu, bardzo dużo rzek zniszczyliśmy, niszczymy je w sposób bezmyślny, ale jest coraz więcej ludzi, którzy zaczynają o te rzeki się dopominać, dbać o ich prawa, walczyć. To pokazuje, że możemy być też częścią rozwiązania tego problemu - mówiła Ewart.

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

Źródło:
TVN24