Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

orlosep
Orłosęp brodaty na poznańskim osiedlu
Źródło: Maciej Mleczko

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

28 maja w jednym z mieszkań na osiedlu Winogrady w Poznaniu zauważono rzadki gatunek orłosępa brodatego. Na nagraniu widać, jak zwierzę siedzi na zewnętrznym parapecie przyległym do kuchni. Kiedy zobaczył człowieka, odleciał.

Internauta, który udostępnił wideo w mediach społecznościowych, przyznał, że przez ponad godzinę z rodziną i znajomymi szukali informacji o tym ptaku w internecie.

- Dopiero gdy natrafiliśmy na stronę poznańskiej grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, nasze domysły się potwierdziły - przyznał.

Ptaka zauważono na Winogradach w Poznaniu
Ptaka zauważono na Winogradach w Poznaniu

ZOBACZ TAKŻE: W Toruniu urodziły się taraje, jedne z najbardziej tajemniczych kotów świata

Gatunek bliski zagrożenia

Remigiusz Koziński, kierownik działu edukacyjnego i wolontariatu ogrodu zoologicznego w Poznaniu, przekazał, że ptak wykluł się dwa lata temu we Francji. Tam też został wypuszczony na wolność.

- Gatunek ten prawie wyginął, więc orłosępy uczestniczą w programie hodowlanym. Zauważony ptak ma obrączki i specjalny nadajnik, dlatego też wiemy, skąd przyleciał i ile ma lat - powiedział. Zwierzę zostało odłowione i przebywa w poznański zoo.

orłosęp w zoo
Odłowiony orłosęp brodaty w poznańskim zoo
Źródło: Ogród Zoologiczny w Poznaniu

Ptak otrzymał kroplówkę oraz jedzenie. Przebywa na kwarantannie.

"Orłosępy to potężne ptaki, które zamieszkują regiony górskie od Azji i Afryki po Hiszpanię. Żywią się głównie padliną, zwłaszcza kośćmi, które zrzucają z wysokości nawet 80 metrów na płaskie skały pod sobą. Powoduje to pęknięcie kości ofiary i umożliwienie ptakom dostępu do szpiku" - czytamy w mediach społecznościowych nadleśnictwa Sieraków.

Od 2014 roku gatunek ten jest zaliczany do kategorii "bliskiego zagrożenia" w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: