W środę w Poznaniu wprowadzono ograniczenia w sposobie ogrzewania. Wszystko przez smog, bo choć sezon grzewczy się dopiero zaczął, to zanieczyszczenie powietrza już daje o sobie znać mieszkańcom stolicy Wielkopolski. 14 listopada obchodziliśmy coroczny Dzień Czystego Powietrza.
W środę rano na stronie internetowej poznańskiego magistratu pojawił się komunikat dotyczący smogu. "We wtorek, 16 listopada odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Oznacza to, że osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w środę, 17 listopada" - czytamy w komunikacie.
Podstawę do wprowadzenia ograniczenia stanowi tak zwana uchwała antysmogowa podjęta przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w grudniu 2017 roku.
Główni winowajcy: drewno i węgiel
Pracownicy urzędu miasta przypominają, że głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych - węgla i drewna. Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają także warunki meteorologiczne, między innymi: wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, niewielki wiatr lub jego brak.
"Utrzymujące się niekorzystne warunki meteorologiczne sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń. Przy takim przekroczeniu norm nawet pojedyncze ich źródło jak na przykład kominek, znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza. Najbardziej narażone na skutki takiej sytuacji są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore" - wskazano w komunikacie.
Palone drewno szkodzi tak samo jak spalany węgiel, a w niektórych przypadkach nawet bardziej. Dym z komina zawiera pyły i szkodliwe związki, między innymi tlenek węgla, akroleinę, styreny, formaldehyd czy benzo(a)piren. Mniej niż w węglu jest w nim dwutlenku siarki i rtęci, ale to słabe pocieszenie. Ilość szkodliwych substancji zależy od wilgotności drewna i jego rodzaju.
Magistrat zaapelował również do osób, które widzą, że zakaz w ich najbliższej okolicy nie jest przestrzegany, o informowanie Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.
W miastach staną mobilne płuca
Podobnie jak w poprzednim roku Polski Alarm Smogowy rusza w Polskę ze swoją akcją "Zobacz, czym oddychasz". Mobilne płuca to dwumetrowa instalacja przypominająca ludzkie płuca. Instalację pokrywa biały materiał, na którym osiadają zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. W tym sezonie staną w czterdziestu miejscowościach w dziewięciu województwach. W pierwszej kolejności płuca trafią do Czernichowa, Bolesławca, Goczałkowic-Zdroju, Wejherowa oraz Dębicy.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24