Piast w kostce. "Zwiedzający może być oszołomiony tym bogactwem"

Źródło:
TVN24 Poznań
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy po remoncie
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy po remoncieTVN24
wideo 2/7
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy po remoncieTVN24

Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że znaleźliśmy się na planie "Odysei Kosmicznej" Stanleya Kubricka, a nie w muzeum prezentującym historię początków polskiej państwowości. Rozświetlony, czarno-biały sześcian jest nowoczesną oprawą dla tysiącletnich zabytków takich jak broń, biżuteria czy narzędzia. Przedziwna instalacja znajduje się w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które właśnie rozpoczęło sezon wiosenny. 

Od 14 kwietnia zwiedzający mogą popłynąć na wyspę, gdzie znajduje się piastowski gród, a także zobaczyć zabytki w nowej aranżacji. W tym słynną srebrną kolię z Dziekanowic czy nie mniej znaną staurotekę - mały relikwiarzyk wykonany w Bizancjum, który archeolodzy znaleźli w ruinach lednickiej kaplicy.

Na wystawie można zobaczyć m.in. srebrną kolię z grobu młodej kobiety z cmentarzyska w DziekanowicachAleksander Przybylski

Miecz jak kałasznikow

- Minimalistyczna forma nie odwraca uwagi od tego co najważniejsze, czyli od zabytków - mówi Mariola Olejniczak, kuratorka wystawy. I dodaje: - One na tej niewielkiej powierzchni są wręcz stłoczone, co daje nam wrażenie, że weszliśmy do skarbca. Zwiedzający może być oszołomiony tym bogactwem, ale o to też chodzi. Jednocześnie nie prowadzimy zwiedzających za rękę, ale chcemy by sami odkrywali historię na przykład poprzez fascynację konkretnym przedmiotem.

Wystawie towarzyszy zapętlona projekcja wideo, która prezentuje wczesnośredniowieczne zabytki oraz ich współczesne odpowiedniki. Żelazne krzesiwo zestawione zostało z zapalniczką, sakwa z modną torebką-nerką, miecz z automatem kałasznikowa, a sierp z sekatorem z marketu ogrodniczego.

- Jako edukatorzy i edukatorki mamy świadomość, że niektóre przedmioty same w sobie nie są dla odbiorców czytelne. Zwłaszcza dla dzieci, bo skąd mają wiedzieć jak wygląda krzesiwo? Dlatego im wcześniejsza epoka o której opowiadamy, tym współcześniejszy powinien być nasz język - wyjaśnia Olejniczak.

W ten sposób prezentowane są kabłączki skroniowe, bardzo popularne wśród Słowianek ozdoby głowyAleksander Przybylski

Piastowie w nowym domu

Nowa jest nie tylko wystawa, ale też sam budynek. Muzeum Pierwszych Piastów w minionym roku zakończyło wartą blisko 30 milionów złotych inwestycję. Oficjalnie otwarte zostało jeszcze za życia zmarłego niedawno wieloletniego dyrektora placówki prof. Andrzeja Wyrwy, ale dopiero teraz dostępne jest dla indywidualnych zwiedzających.

Czytaj też: Ustalili, kiedy powstał gród Mieszka I. "Rywalizacja o status pierwszej stolicy Polski nie ma sensu"

- Nowa siedziba to nie tylko większy komfort dla zwiedzających, w tym także osób niepełnosprawnych. To również więcej nowoczesnej przestrzeni magazynowej dla naszych zbiorów. Tego turyści może nie doceniają, ale już badacze i konserwatorzy, którzy na co dzień pracują z zabytkami i owszem - śmieje się dr Andrzej Kowalczyk z Muzeum Pierwszych Piastów i korzystając z okazji zaprasza zwiedzających na nowy taras widokowy.

- Z wysokości można w pełni docenić jak pięknym miejscem jest Ostrów Lednicki i docenić rozmach piastowskiego budownictwa - podkreśla archeolog.

Wystawa mieście się w wybudowanej rok temu nowoczesnej siedzibie MuzeumMPP Lednica

Skarby z jeziora

Muzeum stoi nad brzegiem jeziora Lednickiego, na którym znajduje się spora wyspa. Do dzisiaj wznoszą się tam potężne wały grodu oraz ruiny książęcego palatium wraz z kaplicą. Z lądem oraz mniejszą wyspą łączyły je niegdyś imponujące mosty, które dzięki badaniom próbek drewna wydatowano na początek X wieku. Czyli czasy, gdy Mieszka "nie było nawet w planach".

Archeolodzy podwodni z Torunia nie tylko badają sam most, ale też żmudnie wyciągają kolejne zabytki. To przede wszystkim militaria takie jak groty strzał, miecze, topory i włócznie.

- Do tej pory wydobyto już kilkaset sztuk broni lub jej fragmentów, co czyni Lednicę ewenementem na skalę światową - zachwala dr Kowalczyk - Posiadamy najbogatszą kolekcję wczesnośredniowiecznych militariów pochodzących z jednego stanowiska na świecie - dodaje archeolog.

Badania podwodne prowadzą archeolodzy z UMK w ToruniuAleksander Przybylski

Wśród nich zdarzają się egzemplarze bogato inkrustowane jak na przykład znaleziony kilka sezonów temu miecz ze złotym krzyżem albo topór z wyobrażeniem konia. Do niedawna dominował pogląd, że takie nagromadzenie broni należy wiązać z najazdem księcia czeskiego Brzetysława na Wielkopolskę w 1038. Na mostach miała toczyć się zażarta bitwa. Obecnie niektórzy badacze formułują inną hipotezę.

- Rozrzut chronologiczny tej broni jest po prostu zbyt duży, żeby wszystkie egzemplarze mogły być w użyciu w 1038 - mówi archeolog dr Leszek Gardeła. I dodaje: - Typologicznie są tam przedmioty tak z X jak i XI wieku. Warto też zauważyć, że w przedchrześcijańskich wierzeniach Słowian, woda stanowić mogła granicę i łącznik pomiędzy światami. Z zachowanych przekazów wiemy, że kraina zmarłych znajdować się miała właśnie za wodą. Być może więc broń składana do wód jeziora była formą daru dla zmarłych lub sposobem na komunikację z istotami z innego świata?

Czytaj też: Czy Piastowie śnili o latających wężach? 

Podwodne stanowisko archeologiczne ma jeszcze tę zaletę, że zachowuje to, co uległoby zniszczeniu w ziemi. A mianowicie materię organiczną taką jak skóra czy drewno, które w beztlenowych warunkach dotrwały do naszych czasów.

- Wszyscy skupiają się na mieczach, ale w naszym muzeum mamy absolutnie unikatowe zabytki drewniane. Na przykład czerpaki przypominające współczesne chochle. To urocze przedmioty z rączkami zdobionymi odpowiednio niedźwiedzią, końską lub kaczą główką - mówi dr Andrzej Kowalczyk.

Zdobione srebrem tuleje włóczni wyłowionych z jeziora LednickiegoAleksander Przybylski

Tajemniczy chrzest

Otwarcie sezonu odbyło się przy dźwiękach potężnego dzwonu Mieszko i Dobrawa, który znajduje się w ruinach książęcej rezydencji na Ostrowie Lednickim. Muzealnicy nie bez powodu wybrali 14 kwietnia. To umowna data dzienna chrztu Mieszka, gdy - decyzją Sejmu - od kilku lat obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski. Umowna, bo historycy nie są zgodni nawet co do daty rocznej. Nawet wielki polski historyk Joachim Lelewel raz pisał o 966, innym razem o 965 roku. Najpewniej chrzest odbył się gdzieś między 963 a 968 rokiem. Umowne jest także samo określenie "chrzest Polski". Ochrzcił się bowiem władca, a później krąg bliskich mu możnych. O pełnej chrystianizacji możemy mówić dopiero u schyłku wieku XII, gdy państwo Piastów oplotła sieć parafii. Również sama decyzja Mieszka o przyjęciu sakramentu nie musiała być podyktowana miłością do Dobrawy i świętym ogniem wiary, jak piszą kronikarze. 

Na Ostrów Lednicki warto wybrać się w maju lub czerwcu gdy wały porośnięte są polnymi kwiatamiTomasz Pluciński

- Mieszko miał wówczas problem z wojowniczymi Wieletami, którzy łupili jego ziemie i zabili mu brata. Na pieńku miał z nimi także cesarz  Otton - mówi historyk prof. Tomasz Jurek. - Aby skorzystać z pomocy władcy i stać się jego aliantem Mieszko musiał się ochrzcić. Poza tym pamiętajmy, że religie monoteistyczne stanowiły bardzo dobrą podbudowę ideową dla silnej władzy książęcej czy monarszej. W przeciwieństwie do politeistycznych kultów, którym oddawały się wiecujące i rozdrobnione plemiona - wyjaśnia historyk.

Nieco inaczej widzi te kwestię prof. Dariusz Andrzej Sikorski, kolega prof. Jurka z poznańskiego uniwersytetu. Jego zdaniem Mieszko swój cel w postaci podbicia plemion osiągnął dużo wcześniej.

- Archeologia dostarcza nam wymownych dowodów w postaci grodów, które w krótkim okresie czasu były palone, a potem odbudowywane. Powstawały też zupełnie nowe grody, przesiedlano ludność co świadczy o podboju. Piastowie byli lokalną potęgą jeszcze przed przyjęciem chrześcijaństwa - mówi poznański historyk. I wyjaśnia: - Instytucje kościelne faktycznie pomagały w rozwoju państwowości, bo Kościół był początkowo jedyną trwałą instytucją, ale to nie działo się w pierwszych dekadach po chrzcie.

Jak dodaje, prawdziwych motywacji Mieszka pewnie nigdy nie poznamy. - Istnieje pogląd, że było to posunięcie dalekowzroczne, bo w przeciwnym razie pogańskie państwo Mieszka podzieliłoby los Słowian Połabskich albo Prusów i zostało utopione we krwi w wyniku krucjat. Być może by tak było, tylko jak Mieszko miałby to przewidzieć? Nie bagatelizowałbym przy tym prostych emocji i kalkulacji. Skoro cesarz jest potężny, ma wielką armię, mieszka w pałacu i otacza się pięknymi przedmiotami, to znaczy że widocznie opłaca się oddawać cześć jego Bogu - konkluduje prof. Sikorski.   

Mieszko I i Bolesław Chrobry na pomnikach w tzw. Złotej Kaplicy w Katedrze Poznańskiejcyryl.poznan.pl

O ile naukowcy nie traktują na poważnie tzw. koncepcji normańskiej, jakoby Mieszko miał być "wikingiem", o tyle wiele kontrowersji budzi miejsce chrztu słowiańskiego władcy. Debata nie jest łatwa, bo archeolodzy i historycy to przecież tylko ludzie i do głosu często dochodzi lokalny patriotyzm. Gnieźnianie upatrują tego miejsca w Gnieźnie. A gdy na poznańskiej starówce spytamy przewodnika PTTK, gdzie został ochrzczony Mieszko, to przewodnik wskaże ręką w kierunku nieodległej katedry. W końcu jest tam zachowana misa chrzcielna. Muzealnik z Lednicy zawoła wówczas: - Nie tak szybko, my też mamy basen chrzcielny!

Sceptyków to nie przekonuje, bo uważają że owe misy to nic innego jak doły do mieszania wapna pozostałe z czasów budowy kościoła i palatium.

- Przypuszczam, że chrzest władcy Polan odbył się w Kwedlinburgu albo Magdeburgu podczas jednego ze zjazdów na których bawił cesarz i książęta Rzeszy. Taka była wówczas pragmatyka - mówi prof. Tomasz Jurek. I wskazuje: - Do cesarza udawali się w tym celu książęta czescy czy władcy skandynawscy. Zresztą gdyby biskup miał pofatygować się za Odrę i chrzcić mieszka w Poznaniu albo Lednicy, to byłoby to wielkie wydarzenie, o którym wspomniałby jakiś kronikarz.

Od razu napotyka kontrę swojego kolegi po fachu.

Pozłacana plakietka ze sceną chrztu duńskiego króla Haralda SinozębegoNatmus.dk

- A kto powiedział, że musiał chrzcić go akurat biskup? To nam się tak wydaje, bo myślimy zasadą decorum. Że księcia powinien chrzcić biskup. Poza tym, skoro o biskupach mowa, w 959 roku Olga Kijowska poprosiła Ottona I o wysłanie na Ruś biskupa misyjnego. Cesarz się zgodził i wysłał biskupa Adalberta z Magdeburga wraz z innymi duchownymi. Kapłan po drodze do Kijowa zahaczył zresztą o Czechy, gdzie bierzmował Wojciech Sławnikowica, przyszłego świętego - mówi prof. Dariusz Andrzej Sikorski. 

Obaj naukowcy są jednak zgodni w jednym. Na datę 14 kwietnia 966 roku nie ma się co obrażać. W końcu trzeba było coś wpisać do podręczników historii, no i wiadomo przynajmniej kiedy świętować. Zgoda panuje też co do tego, że wczesne średniowiecze to okres w dziejach, który wciąż czeka na nowe odkrycia.

Okucia pochewek wczesnośredniowiecznych noży zdobione zoomorficznym ornamentemAleksander Przybylski

- Nowych kronik już raczej na przysłowiowym strychu nie znajdziemy - mówi Sikorski. - Ale pojedyncze karty z interesującymi historyków zapiskami jak najbardziej. Na przykład jeśli zostały użyte wtórnie jako fragmenty opraw młodszych ksiąg, co było częstą praktyką. Nie lekceważyłbym też źródeł w krajach arabskich, które są słabo rozpoznane. Raz że w większości nie zostały porządnie skatalogowane, a po drugie mało jest europejskich historyków znających dobrze arabski - podkreśla profesor.

Swoje mają do powiedzenia też archeolodzy, bo nurkowania, prospekcje i wykopaliska wokół Ostrowa Lednickiego oraz innych stanowisk cały czas trwają. Za mniej więcej dwa lata w Muzeum Pierwszych Piastów powstanie nowa wystawa stała, zdecydowanie większa niż obecny Sześcian. Być może także z nowymi zabytkami, które rzucą światło na równie ważny co tajemniczy okres w historii Polski?

Autorka/Autor:Aleksander Przybylski

Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: MPP Lednica

Pozostałe wiadomości

Część osadzonych w ukraińskich więzieniach będzie mogło podjąć dobrowolną służbę w armii, w zamian za zwolnienie z odbywania reszty kary - tak wynika z ustawy uchwalonej w środę przez parlament w Kijowie. Zwolnieni z więzienia będą mogli zostać ci, którym pozostało nie więcej niż trzy lata do zakończenia kary.

Zwolnienie z więzienia w zamian za służbę na froncie? Ukraiński parlament uchwalił ustawę 

Zwolnienie z więzienia w zamian za służbę na froncie? Ukraiński parlament uchwalił ustawę 

Źródło:
PAP, Reuters

- PiS przegrało wybory samorządowe, a dzisiaj ponosi tego konsekwencje - ocenił premier Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji w samorządach województw podlaskiego i małopolskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że "takie rzeczy się zdarzają, są przykre, ale to nic nowego w polityce". Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że to "gigantyczna porażka PiS-u".

"Bardzo groźny znak dla władz PiS"

"Bardzo groźny znak dla władz PiS"

Źródło:
PAP, TVN24

W Białymstoku kończy się budowa bloku, którego balkony sąsiadują z zakończonym drutem kolczastym ogrodzeniem więzienia. Internauci żartują, że można będzie "popatrzeć i pogrypsować", a deweloper przekonuje, że mieszkańcy nie będą widzieć więźniów. Choć blok jest jeszcze w budowie, wszystkie mieszkania zostały sprzedane. 

Mieszkania z widokiem na więzienie

Mieszkania z widokiem na więzienie

Źródło:
tvn24.pl

Kilku migrantów znajdujących się po białoruskiej stronie podjęło w środę próbę zniszczenia polskiego znaku granicznego. Próbowali uszkodzić go kijami, gdy to się nie udało, podpalili go - poinformowała Straż Graniczna.

Migranci próbowali podpalić znak graniczny na granicy z Białorusią. Jest nagranie

Migranci próbowali podpalić znak graniczny na granicy z Białorusią. Jest nagranie

Źródło:
PAP

Pożar wybuchł w garażu biurowca przy ulicy Twardej. Ewakuowano prawie 750 osób. Na miejscu działają strażacy. Żywioł został opanowany.

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja prawie 750 osób

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja prawie 750 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć o trzy tysiące złotych. Rządowa zapowiedź w tej sprawie to początek szerszych zmian w branży. Świadczenie nie było zmieniane od około 12 lat - wskazał Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. W jego ocenie konieczna jest nowelizacja tak zwanego prawa pogrzebowego.

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Źródło:
PAP

Nagranie pokazujące radość ludzi z wyników wyborów lokalnych w Bradford w Wielkiej Brytanii osiąga ogromne zasięgi w internecie - także polskim. Powodem jest towarzyszący mu przekaz, że wybory "wygrali islamiści", którzy rzekomo już stanowią większość w tym brytyjskim dystrykcie. Nic z tego nie jest prawdą, a celem przekazu wydaje się być potęgowanie niechęci do imigrantów.

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

Źródło:
Konkret24

W środę ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej zawarli porozumienie w sprawie przekazania zysków z zamrożonych aktywów Rosji na wsparcie Ukrainy. Pieniądze zostaną wykorzystane na odbudowę kraju, a także obronę w kontekście rosyjskiej agresji.

Zyski z rosyjskich aktywów trafią do Ukrainy. Jest porozumienie

Zyski z rosyjskich aktywów trafią do Ukrainy. Jest porozumienie

Źródło:
PAP

Najbliższa noc będzie kolejną z serii, w której pojawią się przymrozki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenia na terenie 10 województw. Przy gruncie temperatura ma się obniżyć do -5 stopni Celsjusza.

"Kolejna trudna noc. Przygotujcie się"

"Kolejna trudna noc. Przygotujcie się"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

- Z frekwencją jest złożony problem - ocenił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, pytany o małą liczbę parlamentarzystów na sali plenarnej w czasie posiedzeń. Zaznaczył, że obecność na wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w kwietniu budziła jego "głęboki niesmak". Odniósł się też do zwołanego spotkania parlamentarnego zespołu ds. promocji badmintona.

Hołownia o sytuacji, która wzbudziła "głęboki niesmak"

Hołownia o sytuacji, która wzbudziła "głęboki niesmak"

Źródło:
PAP, TVN24

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed fałszywymi reklamami w mediach społecznościowych. Cyberprzestępcy podszywają się pod znanych influencerów. Ostrzeżenie jest skierowane do posiadaczy iPhone'ów.

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Źródło:
tvn24.pl
Speczespół do wyjaśnienia "jednej wielkiej lewuchy"

Speczespół do wyjaśnienia "jednej wielkiej lewuchy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,1 procent i w porównaniu do marca spadła o 0,2 punktu procentowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W końcu kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 798,5 tysiąca bezrobotnych.

Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane

Źródło:
PAP

Konińska policja poszukuje mężczyzny, który ukradł starszej kobiecie, poruszającej się z balkonikiem, pieniądze. Choć od zdarzenia minął miesiąc, nie udało się go zatrzymać.

Szła z balkonikiem. Podbiegł do niej i zabrał torebkę. Szukają mężczyzny z nagrania

Szła z balkonikiem. Podbiegł do niej i zabrał torebkę. Szukają mężczyzny z nagrania

Źródło:
tvn24.pl

Maturzyści w środę zmierzyli się z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym. Około 30 minut po rozpoczęciu matury w sieci pojawiły się zdjęcia arkusza. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z tvn24.pl podkreślił, że "CKE analizuje sytuację i zostaną podjęte stosowne kroki".

Zdjęcia arkusza z matematyki w sieci. Mamy komentarz CKE

Zdjęcia arkusza z matematyki w sieci. Mamy komentarz CKE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński był pytany na sejmowym korytarzu przez reportera TVN24 Radomira Wita o sytuację w samorządzie województwa podlaskiego, gdzie doszło do nieoczekiwanej utraty większości przez PiS. - To nie jest konferencja prasowa. Te zmiany, które tutaj wprowadzono po wyborach, okazują się niestety bardzo nietrafione - powiedział, dodając, że "nie może spokojnie przejść". - Ale właśnie pan idzie - odpowiedział dziennikarz. - Ale mam prawo do tego, żeby iść w milczeniu - zaznaczył prezes PiS.

Kaczyński: nie mogę spokojnie przejść. Reporter TVN24: ale właśnie pan idzie

Kaczyński: nie mogę spokojnie przejść. Reporter TVN24: ale właśnie pan idzie

Źródło:
TVN24

Prokuratura Krajowa wszczęła postępowanie związane ze sprawą sędziego Tomasza Szmydta, który poinformował, że zwraca się o azyl na Białorusi - potwierdziła tvn24.pl rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Natomiast minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar przekazał, że w przygotowaniu jest wniosek o uchylenie sędziemu immunitetu. Decyzję podejmie sąd dyscyplinarny, który działa przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Co z immunitetem sędziego Szmydta?

Co z immunitetem sędziego Szmydta?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska

Sprawa jest poważna, w piątek spotkamy się ponownie - powiedział premier Donald Tusk po posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych. Tematem rozmów były "domniemane wpływy rosyjskie i białoruskie w polskim aparacie władzy w poprzednich latach".

Po posiedzeniu Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Premier: sprawa jest poważna, w piątek spotkamy się ponownie

Po posiedzeniu Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Premier: sprawa jest poważna, w piątek spotkamy się ponownie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rekonstrukcja jest gotowa. W piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów, ogłoszę też nazwiska nowych - przekazał w środę premier Donald Tusk.

Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów

Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów

Źródło:
TVN24

34-letni Amerykanin został skazany na 30 lat więzienia za celowe rozprzestrzenianie wirusa HIV. Mężczyzna, którego ofiarami byli również nieletni nastolatkowie przyznał, że uprawiał seks z kilkudziesięcioma mężczyznami.

Uprawiał seks, by zarażać wirusem HIV. 34-latek usłyszał wyrok

Uprawiał seks, by zarażać wirusem HIV. 34-latek usłyszał wyrok

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Matura pisemna z matematyki na poziomie podstawowym już za nami. Z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć maturzyści? Czy egzamin był trudny? Publikujemy arkusze CKE z matematyki na poziomie podstawowym.

Matura 2024. Mamy arkusze z matematyki  

Matura 2024. Mamy arkusze z matematyki  

Źródło:
TVN24.pl

Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który wszedł do kantoru z nożem i zażądał wydania gotówki. Skradzione pieniądze odzyskał jeden z przechodniów. Osoby, które rozpoznają poszukiwanego, proszone są o kontakt z policją.

Wszedł do kantoru z nożem i zabrał pieniądze. Poszukują mężczyzny ze zdjęć

Wszedł do kantoru z nożem i zabrał pieniądze. Poszukują mężczyzny ze zdjęć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Samolot transportowy FedEx miał problemy z wysunięciem przedniego podwozia w czasie lądowania w Stambule. Na nagraniu widać iskry i kłęby dymu, kiedy maszyna trze dziobem o pas startowy. Nikt nie odniósł obrażeń.

Wskazówki z wieży, iskry i dym. Dramatyczne lądowanie w Stambule

Wskazówki z wieży, iskry i dym. Dramatyczne lądowanie w Stambule

Źródło:
Reuters

Policja próbuje ustalić tożsamość kobiety, której ciało znaleziono 11 kwietnia w zaroślach przy ulicy Lubelskiej w Rzeszowie. Opublikowali informacje na temat jej rysopisu, znaków szczególnych oraz ubioru, które mogą pomóc w identyfikacji.

Ciało kobiety w zaroślach, próbują ustalić jej tożsamość

Ciało kobiety w zaroślach, próbują ustalić jej tożsamość

Źródło:
tvn24.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka już niebawem. Ze wstępnych prognoz wynika, że w nadchodzących dniach możemy spodziewać się niebezpiecznych dla ogrodników i botaników przymrozków. Kiedy będą one najdotkliwsze i jak nisko spadnie temperatura przy gruncie? Sprawdź na mapach, na co się przygotować.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rodzina i przyjaciele trzech mężczyzn, których ciała odnaleziono w studni w Meksyku, zabrali głos po tragedii. - Byli młodymi mężczyznami, których pasją było wspólne surfowanie - wspomina matka dwóch braci, Calluma i Jake'a Robinsonów. Oprócz nich zamordowany został także ich przyjaciel Carter Rhoad.

Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl

Choć Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej mandatów w radzie powiatu tatrzańskiego, to nie będzie nim rządzić. Nową większość stworzyły Dla Podhala i Jedność Tatrzańska. Nowym starostą został Andrzej Skupień. PiS stracił też władzę w samym Zakopanem.

PiS traci Zakopane i powiat tatrzański

PiS traci Zakopane i powiat tatrzański

Źródło:
tvn24.pl

Proces byłego posła Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski ruszy od nowa - tak zdecydował Sąd Okręgowy w Poznaniu. Zarzuty, które ciążą na Tomaszu G. dotyczą między innymi wyłudzania kredytów w latach 1996-1999. W innym procesie odpowiada między innymi za wyłudzenie 400 tysięcy złotych z Kancelarii Sejmu.

Wyrok uchylony, proces byłego posła PiS ruszy od nowa

Wyrok uchylony, proces byłego posła PiS ruszy od nowa

Źródło:
Gazeta Wyborcza, PAP, tvn24.pl

Niepełne i nieterminowe wypłaty, brak umów o pracę czy ubezpieczenia, fatalne warunki mieszkaniowe i nieodpowiednie traktowanie - to rzeczywistość, o jakiej opowiadają cudzoziemcy pracujący przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu, kompleksie Olefiny III pod Płockiem. W środowej Uwadze! TVN wyniki śledztwa dotyczącego tego, co działo się przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

"Cztery dni nie miałem wody, nie mogłem się umyć". Opowiadają o pracy przy inwestycji Orlenu

"Cztery dni nie miałem wody, nie mogłem się umyć". Opowiadają o pracy przy inwestycji Orlenu

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

41-letni rosyjski żołnierz został zatrzymany w Polsce na terenie województwa podlaskiego. Nielegalnie przekroczył granicę z Białorusią - poinformowała Straż Graniczna. Mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka podlaskiego oddziału SG, przekazała, że zatrzymany walczył na froncie w Ukrainie, a teraz "jest w dyspozycji Straży Granicznej i prowadzone są wobec niego czynności administracyjne".

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl, PAP

Luna nie awansowała do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zakwalifikowali się reprezentanci Serbii, Portugalii, Słowenii, Ukrainy, Litwy, Finlandii, Cypru, Chorwacji, Irlandii i Luksemburga. Takie rozstrzygnięcie wtorkowego półfinału nie przeszło bez echa.  

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Źródło:
TVN24.pl

Osobom, które chcą pracować obwodowej komisji wyborczej w wyborach do europarlamentu, pozostały dwa dni na zgłoszenie się. Diety dla członków komisji wynoszą od 500 do 700 zł. Czym zajmują się członkowie komisji i jak się zgłosić?

Eurowybory 2024. Praca w obwodowej komisji. Ile można zarobić?

Eurowybory 2024. Praca w obwodowej komisji. Ile można zarobić?

Źródło:
PAP

Nowe centralne lotnisko w Polsce może powstać najwcześniej w 2032 roku. Tak wynika z wypowiedzi Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla TVN24 BiS. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". Lasek zapewnił, że pracuje nad tym, "żeby historia Radomia nie spotkała CPK".

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Źródło:
tvn24.pl

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Rexio może towarzyszyć człowiekowi w joggingu. Pomagać w akcji gaszenia pożaru. Wspierać nauczycieli w szkołach. Troje studentów, którzy zaprojektowali i wciąż rozwijają tego robota, chciałoby, żeby wynalazek służył dzieciom z niepełnosprawnościami. Łączyć naukę z zabawą i zmieniać świat na lepsze.

Rexio ma pomagać dzieciom w szpitalu, by nie bały się operacji. Potrafi jednak znacznie więcej

Rexio ma pomagać dzieciom w szpitalu, by nie bały się operacji. Potrafi jednak znacznie więcej

Źródło:
TVN24

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24