Po długim remoncie zwiedzający znów będa mogli zajrzeć do poznańskiego Ratusza. A w nim - oprócz zobaczenia dawnych koziołków, które trykały się przez lata na wieży - zajrzeć będzie można po raz pierwszy od 27 lat do gotyckich piwnic i zobaczyć narzędzia tortur sprzed kilkuset lat.
W Ratuszu - Muzeum Poznania obejrzeć będzie można nową ekspozycję, prezentującą jego historię oraz dzieje Poznania od X do połowy XVI wieku. Gościom udostępnione zostaną gotyckie piwnice oraz parter budynku.
- Ratusz gotycki, ten pierwszy, został wybudowany na początku XIV wieku i był niewielki, na planie kwadratu. Było tylko przyziemie i jedna kondygnacja - mówi kierownik muzeum dr Magdalena Mrugalska-Banaszak.
Przyziemie to dzisiejsze piwnice. - Musimy pamiętać, że poziom rynku podniósł się o ponad trzy metry. Na początku XVI wieku dobudowano jeszcze jedno piętro, ale generalnie przebudowę przeszedł już za Jana Baptysty Quadro, czyli w połowie XVI wieku - tłumaczy.
CZYTAJ TEŻ: Poznańskie koziołki będą trykać się dwa razy
Oryginalny pręgierz, kajdany i narzędzia do piętnowania
W gotyckiej piwnicy będzie można zobaczyć wystawę "Poznań przed Quadro". Prezentuje ona średniowieczne dzieła i opowiada historię miasta od X do XVI wieku, czyli do czasów przybycia do Poznania Jana Baptysty Quadro i przebudowy przez niego Ratusza w renesansowej formie. Ekspozycja ma dwa wątki - z jednej strony to opowieść o mieście, z drugiej - o samym ratuszu.
Jednym z najważniejszych elementów piwnic jest zwornik (miejsce styku sklepienia), który datuje powstanie Ratusza na początek XIV wieku. Pochodzi on z czasów panowania Wacława II, króla Czech i Polski z rodu Przemyślidów. Na zworniku widać lwa w postawie bojowej - herb Czech.
Wśród eksponatów jest oryginalny pręgierz, który stał przed Ratuszem od 1535 roku. - Służył do wykonywania kar cielesnych: biczowania i obcinania członków - wyjaśnia Mrugalska-Banaszak.
W 1925 roku pręgierz był już w złym stanie i magistrat podjął decyzję, że ten oryginalny zostanie zdeponowany w Muzeum Miejskim, a przed ratuszem stanęła kopia dłuta Marcina Rożka. Ta stoi tam do dzisiaj - niedawno wróciła na płytę rynku po renowacji.
- Kary wykonywano przy pręgierzu najprawdopodobniej aż do połowy XIX wieku - mówi Mrugalska-Banaszak.
Zwiedzający przejdą też przez lożę sądową powstałą w 1584 roku. - To niewielkie pomieszczenie przy zejściu do piwnic, w którym przebywało dwóch przedstawicieli władz miejskich i protokolant. Przez niewielkie okienko obserwowali torturowanego podsądnego - wyjaśnia kierownik muzeum.
W jednym z pomieszczeń piwnic mieściła się bowiem sala tortur. A w niej zobaczyć można narzędzia tortur, jakie były używane przez poznański wymiar sprawiedliwości. - Wiemy to z zapisów archiwalnych. Te narzędzia niestety nie zachowały się. Te, które w tej chwili pokazujemy, są to kopie wypożyczone z muzeum w Zielonej Górze - tłumaczy Mrugalska-Banaszak.
To m.in. kajdany i narzędzia do piętnowania, czyli do rozgrzewania w ogniu i wyciskania w ciele śladów.
Ślady po dawnej kolegiacie i stare koziołki
W muzeum będzie można również zobaczyć nadokienniki z dawnej Wagi Miejskiej, które były w pewnym momencie nawet wmontowane w ścianę jednego z ratuszowych wnętrz, a także kratę z kościoła farnego św. Marii Magdaleny, który stał na placu Kolegiackim, i oryginalny dzwon z wieżyczki północnej. Bił on, kiedy skazany albo skazana stali pod pręgierzem lub ruszali w ostatnią drogę na szubienicę przy Dolnej Wildzie.
Na parterze pojawi się nowość - Magazyn Studyjny, w którym będzie można oglądać eksponaty z bogatych zbiorów muzeum, a które dotyczą historii miasta i jego mieszkańców. Będzie można zobaczyć tam m.in. czerwoną gwiazdę zdjętą z obelisku na Cytadeli, sprzęty gospodarstwa domowego, elementy strojów, dokumenty i wiele innych przedmiotów. Dzieci z pewnością szczególnie zainteresują koziołki, które trykały się na wieży Ratusza od 1911 do 1992 roku - będzie ich można dotknąć i zrobić sobie z nimi zdjęcie. W przyszłości mają być one podłączone do zachowanego mechanizmu, dzięki czemu będą mogły się poruszać.
Odkryli gotycką ścianę
Ratusz był zamknięty ze względu na prace remontowe od kwietnia 2019 roku. Podczas badań archeologicznych odkryto gotyckie okno na ścianie południowej ratusza. Dzięki temu wiadomo jak to wnętrze wyglądało. - Wiemy też że gotycki ratusz nie był przykryty sklepieniem, jak do tej pory sądzono, ale po prostu stropem i - rzecz najważniejsza - odkryliśmy zewnętrzną zachodnią ścianę ratusza, czyli tą jeszcze przed przebudową Quadry i wiemy, że ratusz - co było wiadomo - był ceglany, ale nie był tynkowany - mówi Mrugalska-Banaszak.
Remont wnętrz na wyższych kondygnacjach ratusza oraz przygotowanie i udostępnienie wystawy stałej, opowiadającej o dalszych losach miasta, zaplanowane jest w drugim etapie remontu. Muzeum Poznania mieści się w Ratuszu, dawnej siedzibie władz miejskich, od 1954 roku.
Uroczyste otwarcie wyremontowanego Ratusza rozpocznie się w piątek o godz. 18:00. Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie uświetni wyjątkowa odsłona poznańskiego hejnału, który w ciągu całego weekendu ma wybrzmieć jeszcze kilkukrotnie. W weekend otwarcia także poznańskie koziołki będą trykać się częściej, bo aż trzy razy - o godz. 12, 15 i 18. Ponadto poznaniaków i turystów zebranych na Starym Rynku zapraszać do zwiedzania muzeum będą aktorzy przebrani w średniowieczne stroje.
Od 1 do 3 marca wejść do Ratusza będzie można na podstawie biletu w promocyjnej cenie - 5 zł normalny, 3 zł ulgowy. W piątek muzeum będzie czynne od godz. 18 do godz. 22, zaś w sobotę i niedzielę od godz. 10 do 20.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Miasto Poznań