Grupa dzieci podczas zabawy w lesie w Mierkowie (woj. lubuskie) odkryła grób sprzed 2,5 tysiąca lat. Od razu wiedziały, że trafiły na coś ważnego. O swoim znalezisku opowiedziały nauczycielowi historii.
O odkryciu w Mierkowie (woj. lubuskie) poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gorzowie Wielkopolskim. Wszystko wydarzyło się 22 kwietnia, kiedy to grupa dzieci bawiła się na skraju lasu. Podczas budowania "bazy" natknęły się m.in. na przedmiot przypominający jajowaty garnek. Dzieci o znalezisku poinformowały nauczyciela historii ze szkoły w Lubsku.
- Ten zabezpieczył zabytki oraz miejsce odkrycia i powiadomił służby konserwatorskie. Jak wstępnie ustalono dzieci odkryły grób grupy białowickiej kultury łużyckiej z okresu halsztackiego D. W skład grobu wchodził jajowaty garnek będący popielnicą, misa nakrywająca popielnice, duży kubek z taśmowatym uchem, dwa czerpaki oraz naczynie miniaturowe. Niestety, w trakcie eksploracji wysypano przepalone szczątki ludzkie, które następnie zebrano do osobnego pojemnika – poinformował Marcin Kosowicz, inspektor ds. zabytków archeologicznych.
Z informacji przekazanych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków wynika, że do tej pory cmentarzysko w Mierkowie nie było ujęte w ewidencji zabytków. Ale w latach 70. XX wieku zdarzało się, że mieszkańcy znajdowali różne zabytki archeologiczne.
- Grupa białowicka kultury łużyckiej funkcjonowała na obszarze dorzecza pomiędzy Łabą, Nysą Łużycką i Odrą od V okresu epoki brązu do początkowych faz okresu lateńskiego (około 800-450 p.n.e.). Najbardziej znanym stanowiskiem archeologicznym tego ugrupowania są pozostałości osady obronnej w Wicinie oraz liczne cmentarzyska, w tym na przykład badane ostatnimi czasy cmentarzysko w Żaganiu przy ul. Nowogrodzkiej - tłumaczy Kosowicz.
Już wiadomo, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków planuje w Mierkowie przeprowadzenie ratunkowych badań archeologicznych. – Ich głównym celem będzie zabezpieczenie ewentualnych zabytków przeoczonych przez młodych odkrywców oraz naukowe opracowanie odkrytego grobu, w tym badania antropologiczne - podaje Kosowicz.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków