Afera z nieprawdziwymi wpisami do Internetowych Kont Pacjenta dzieci z przedszkola i szkoły w Gnieźnie (woj. wielkopolskie). Dzieci miały być leczone w jednym z centrów medycznych, jednak ich rodzice mówią, że ich tam nie zaprowadzali. Prokuratura wszczęła postępowanie pod kątem oszustwa.
Jak informują lokalne media, jedna z mam przedszkolaka sprawdziła jego Internetowe Konto Pacjenta, żeby pobrać skierowanie do lekarza. Wówczas odkryła, że jej syn w ciągu ostatniego roku odbył kilkadziesiąt wizyt w gnieźnieńskiej poradni psychologiczno-pedagogicznej centrum medycznego Log-Med. Kobieta nie zaprowadziła tam swojego dziecka ani razu. Jej zdziwienie było jeszcze większe, kiedy przeczytała na IKP diagnozę, którą postawiono jej dziecku po każdej wizycie - zaburzenia adaptacyjne.
- Zobaczyłam, że wizyt jest 66. Były tam wpisane wizyty, kiedy moje dziecko było na wakacjach u dziadków – mówi pani Dżesika w rozmowie z Uwaga! TVN. I dodaje: - Od 2022 roku moje dziecko miało wypisywane wizyty psychologów. Nie w przedszkolu, tylko w placówce. Za każdą wizytę jest 115 zł.
Niektóre z wpisów brzmia absurdalnie. - Mamy 60 wizyt, w tym w poradni. Dziecko miało mieć operację usunięcia hemoroidów. Miał zostać zoperowany przez panią psycholog – oburza się pani Klaudia.
Według relacji rodziców, przedszkole poinformowało, że będą odbywać się warsztaty psychologiczne. Niczego nie podejrzewając, rodzice podpisali zgody na uczestnictwo i w przekazane im dokumenty wpisali wymagane dane, w tym numery PESEL swoich dzieci.
- Przychodzić miały panie psycholog, obserwować dzieci w grupach i wychwytywać skrajne przypadki. Dzieci chore, tak, żeby im pomóc. Okazało się, że moje dziecko od 2022 roku ma zaburzenia adaptacyjne – mówi pani Dżesika.
Okazało się, że sprawa dotyczy kilkudziesięciu przedszkolaków, które miały wpisaną taką samą diagnozę. Rodzice i dyrekcja przedszkola Pszczółka Maja nr 15 w Gnieźnie sprawę zgłosili do prokuratury.
Wpisy w IKP również na kontach uczniów szkoły
Jak relacjonuje reporterka TVN24 Nadia Rulak podobne sygnały o wpisach w IKP, otrzymał dyrektor szkoły podstawowej numer 12 w Gnieźnie, który również o sprawie zawiadomił prokuraturę. - W związku z tym, że takie komunikaty poszły już od rodziców z przedszkola, to rodzice naszych dzieci zaczęli sprawdzać swoje konta (...) powpisywane wizyty, czy kody tych wizyt, które są mało realne i stąd też decyzja moja, żeby podjąć te działania, żeby tych rodziców troszeczkę uspokoić - stąd też moja decyzja o złożeniu zawiadomienia - poinformował Zbigniew Sypniewski dyrektor SP 12 w Gnieźnie. W przypadku przedszkola numer 15 w Gnieźnie zawiadomienie dotyczy ponad 60 dzieci, w przypadku szkoły podstawowej 20 dzieci.
Jak to się stało, że pracownicy placówki medycznej mieli prowadzić w przedszkolu warsztaty psychologiczne? Redakcja programu Uwaga! zapytała o to w wydziale oświaty urzędu miasta.
- Umowę podpisała poprzednia pani dyrektor – mówi Dariusz Banicki, dyrektor wydziału edukacji w Urzędzie Miasta w Gnieźnie. I dodaje: - W zeszłym roku do urzędu miejskiego wpłynęła informacja, że pani dyrektor była pod wpływem alkoholu. Wezwany został patrol policji, który przyjechał do przedszkola i przebadał ją alkomatem. Dyrektor złożyła wniosek o przejście na wcześniejszą emeryturę.
Była dyrektorka nie chciała rozmawiać przed kamerą. Reporterce Uwagi! powiedziała, że któregoś dnia do kierowanej przez nią placówki weszła nieznana jej wcześniej kobieta. Miała przedstawić jako psycholog pracująca dla jednego z centrów medycznych. Zaoferowała przeprowadzenie darmowych warsztatów psychologicznych dla dzieci. Była dyrektorka tłumaczyła, że skorzystała z tej oferty w dobrej wierze. Natomiast o powodach swojego odejścia z przedszkola nie chciała rozmawiać.
Prokuratorskie postępowanie
Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie, która prowadzi postępowanie pod kątem oszustwa. - Postępowanie w tej sprawie toczy się przedmiocie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w okresie od co najmniej 2022 roku do listopada 2024 roku w celu osiągnięcia korzyści majątkowej podmiotu w postaci wielkopolskiego oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, poprzez wprowadzenie w błąd w ten sposób, iż do systemu informatycznego pacjenta wprowadzono nieprawdziwe informacje w związku z zawartą przez wskazaną placówkę przedszkolną z centrum medycznym Log-Med umowy o współpracy w ramach realizacji świadczeń w ramach ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży - informuje prokurator Małgorzata Rezulak-Kustosz z Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie. Za oszustwo grozi do 8 lat więzienia. Śledczy ustalają też, czy nie doszło do wyłudzenia pieniędzy publicznych, za to przestępstwo grozi do 6 lat więzienia.
Oświadczenie Centrum Log-Med
Centrum Medyczne Log-Med opublikowało na swojej stronie internetowej i mediach społecznościowych oświadczenie. Można przeczytać w nim między innymi, że: "W wyżej wymienionych placówkach oświatowych, jak też w innych, z którymi zawarte zostały porozumienia, dzieciom nie były nadawane jednostki chorobowe. Wyjątkiem są osoby, które wcześniej bądź równolegle korzystały ze świadczeń oferowanych przez Centrum Medyczne Log-Med. W tym wypadku wcześniej udzielone usługi również widoczne są na Internetowym Koncie Pacjenta. Tylko w przypadku jednej placówki, tj. Przedszkola nr 15 "Pszczółka Maja" w Gnieźnie, zajęcia miały charakter cykliczny i dlatego sprawozdawane były w inny sposób. Komisja wyjaśniająca w Log-Med zajmująca się zgłoszonymi przez rodziców zastrzeżeniami kończy pierwszy etap swojej pracy 5 grudnia 2024 r. i wyda stosowne oświadczenie"
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24