Podczas remontu płyty Starego Rynku w Poznaniu natrafiono w piątek rano na podziemne pomieszczenie niezaznaczone na żadnej z map. Przy próbie wejścia do niego, ze środka zaczął wydobywać się drażniący i uciążliwy zapach, podejrzewano wydzielanie się gazu. Strażacy zarządzili ewakuację okolicy. Tuż przed godziną 14 poinformowali o zakończeniu akcji. Nie wykryli żadnej niebezpiecznej substancji. Wyjaśniło się natomiast, czym mogło być w przeszłości pomieszczenie, do którego dotarli robotnicy.
Do zdarzenia doszło w piątek po godzinie 10. Podziemne pomieszczenie, o którym nie wiedzieli wykonawcy prac, znajduje się przed Wagą Miejską. Gdy próbowano wejść do niego, ze środka zaczął ulatniać się - jak informowano - drażniący i uciążliwy zapach. Podejrzewano, że może wydzielać się jakiś gaz.
Służb na miejscu przybywało. Po godzinie 12 było tam 10 zastępów straży pożarnej, w tym jednostka chemiczna, a także policja. Zachodnia część Starego Rynku została zamknięta dla pieszych.
Brygadier Mariusz Kowalski, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Poznaniu relacjonował: - Na miejscu działa grupa specjalistyczno-chemiczna. Spróbujemy otworzyć ponownie to pomieszczenie, ponieważ zostało zasypane dość szybko przez pracowników. Spróbujemy zidentyfikować, co to za substancja, i czy jest niebezpieczna dla mieszkańców. Na czas działań zamknęliśmy sporą część Starego Rynku.
Tuż przed godziną 14 strażacy poinformowali o zakończeniu akcji. Jak stwierdzili, nie wykryli żadnej niebezpiecznej substancji.
Urzędnicy: to prawdopodobnie piwnice nieistniejącego ratusza
Jak poinformowały po akcji Poznańskie Inwestycje Miejskie, odkryte pomieszczenie to najprawdopodobniej druga, niższa kondygnacja piwnicy tzw. Nowego Ratusza. To budynek, który w 1890 roku zbudowały pruskie władze w miejscu Wagi Miejskiej. Istniał on przez niewiele ponad pół wieku. Po II wojnie światowej, zniszczony w wyniku działań wojennych, został rozebrany, a na jego miejscu zrekonstruowano Wagę Miejską.
- Do odkrycia doszło podczas prac w wykopie pod zbiornik retencyjny przy budynku Wagi Miejskiej, w ruinach dawnego ratusza. W trakcie robót archeologicznych odkryto tam strop pomieszczeń piwnicznych. Ze względów bezpieczeństwa, przed demontażem stropu wykonany został próbny odwiert - wyjaśnia Paulina Nowacka z PIM.
Co to śmierdziało?
To właśnie z tego otworu wydobywał się zapach, który zaniepokoił pracowników. - Specjalistyczna jednostka pomagała ustalić, czym jest nietypowy zapach i jakie ma pochodzenie. Z uwagi na nieznany charakter woni, prace te prowadzone były z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Po wykonaniu rozpoznania nie stwierdzono jednak, by była ona niebezpieczna. Strażacy podejrzewają, że przed zamknięciem pomieszczenia przeprowadzona została w środku dezynfekcja, a zapach pozostał z uwagi na dużą szczelność tego miejsca - tłumaczy Nowicka.
Konstrukcja została odpowiednio zabezpieczona, w kolejnych krokach archeolodzy przystąpią do badań podziemnego pomieszczenia.
Kolejne odkryte podziemne pomieszczenie
To kolejne podziemne pomieszczenie odkryte podczas remontu. Miesiąc temu po południowej stronie Starego Rynku między Odwachem a Galerią Arsenał odkryto betonową konstrukcję. Początkowo podejrzewano, że jest to zbiornik na wodę. Pomieszczenie wypełnione było bowiem do połowy wodą.
Tę wypompowano pod nadzorem archeologów, po czym wpuszczono do środka kamerę. Wtedy udało się dokładnie zmierzyć pomieszczenie - ma w przybliżeniu pięć metrów wysokości, czternaście metrów długości i jest szerokie na osiem metrów. Zauważono też fragmenty odciętych kabli. To pozwoliło ustalić, że w tym miejscu umieszczone były dwa spore transformatory do zasilania tramwajów.
Trwa generalny remont
Przebudowa poznańskiego Starego Rynku ma potrwać do końca 2023 roku. Jak informuje Urząd Miasta Poznania, podczas modernizacji Starego Rynku wymieniona zostanie podziemna infrastruktura i powstaną zbiorniki retencyjne. Na powierzchni będzie nowa, równa nawierzchnia płyty rynku i przyległych ulic. Wykorzystany do tego zostanie m.in. zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Planowane są wyspy zieleni w formie klombów z drzewami i siedziskami.
Ze względu na prace budowlane na Starym Rynku i przylegających ulicach obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Ciągi komunikacyjne dla pieszych dokoła rynku są utrzymane, ale dużo mniejsza jest np. przestrzeń do oglądania poznańskich koziołków. Stąd zapadła decyzja, że te trykają się częściej.
Ze Starego Rynku musiały zniknąć ogródki gastronomiczne. Część restauracji otworzyła je w zamian na Placu Wolności.
Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Łabęda / TVN 24 Poznań