W Pradze rzeźbi skandal za skandalem, w Poznaniu zostawił Golema

Poznańska rzeźba nie jest tak kontrowersyjna jak te w Pradze
David Cerny jest znany z kontrowersyjnych dzieł
Źródło: Wikipedia

Jedyna w Polsce rzeźba Davida Cernego właśnie wylądowała na bruku. I nie jest to sprawka przeciwników twórczości kontrowersyjnego artysty, który słynie z odważnych projektów, tylko huraganowego wiatru.

Rzeźba Golema stanęła na al. Marcinkowskiego w Poznaniu w 2010 roku. Ponad dwumetrowa konstrukcja została wykonana z pasków brązu. Dzięki temu ażurowa rzeźba sprawia wrażenie, jakby cały czas była w ruchu.

W poniedziałek, rzeczywiście się "poruszyła".

Silny podmuch wiatru przewrócił rzeźbę. Szczęśliwie nikt tamtędy akurat nie przechodził, nikt więc nie ucierpiał od upadku prawie dwuipółmetrowej konstrukcji.

A dzięki tej spektakularnej wywrotce więcej amatorów sztuki usłyszało, że Golem wyszedł spod ręki znanego czeskiego artysty, którego prace można zobaczyć nie tylko w Pradze - ruchome instalacje Cernego pojawiały się np. w Londynie, Chicago i Rotterdamie.

"Must see" (musisz zobaczyć)

Poznańska konstrukcja nie jest tak kontrowersyjna jak na przykład praska fontanna przedstawiająca dwóch mężczyzn sikających do zbiornika w kształcie mapy Czech. Konstrukcja powstała z okazji wejścia ojczyzny Cernego do Unii Europejskiej.

Sikający, Praga
Sikający, Praga
Źródło: Wikipedia (CC BY SA 3.0)/ Aw58

Punktem obowiązkowym dla turystów odwiedzających Pragę jest też Pałac Lucerna przy Placu Wacława, gdzie zobaczyć można świętego Wacława na martwym koniu, który wisi do góry nogami.

Koń w Pałacu Lucerna
Koń w Pałacu Lucerna
Źródło: CC BY-SA 3.0/wikipedia

Nie mniej zaskakująca jest zaciśnięta pięść z wymownie wyciągniętym środkowym palcem. 10-metrowa konstrukcja stanęła na barce na Wełtawie. Nieprzypadkowo skierowano ją w stronę Hradczan, na których znajduje się siedziba prezydenta Czech.

 Gesture, Praga
Gesture, Praga
Źródło: Wikipedia (CC BY SA 3.0)/Jindřich Nosek

Dzieła Cernego są nieoczywiste i zaskakujące tak jak i miejsca, w których są usytuowane. I tak przechadzając się ulicą Husa w Pradze, można natknąć się na Wisielca. Jest tylko jeden warunek: trzeba w odpowiednim miejscu spojrzeć do góry. A wtedy postać Zygmunta Freuda, który jedną ręką trzyma się drążka, "spojrzy na nas".

Rzeźba Z. Freuda wiszącego na jednej ręce
Rzeźba Z. Freuda wiszącego na jednej ręce
Źródło: Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Poznaniowi bliżej do Pragi

David Cerny odważnie komentuje rzeczywistość. W ten nieoczywisty sposób i z przymrużeniem oka uwiecznia ważne wydarzenia w historii Czech.

Golem w Poznaniu też nie jest przypadkowy. To postać z popularnej legendy o poznańskim rabinie, który w Pradze stworzył postać Golema, a potem dzięki swoim magicznym umiejętnościom tchnął w niego życie.

- Można powiedzieć, że rzeźba Davida Cernego jest takim łącznikiem między Poznaniem a Pragą - mówi tvn24.pl Marek Wasilewski, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał, w której kolekcji znajduje się rzeźba.

Po naprawie Golem znów wróci na swoje miejsce.

Dzieła czeskiego rzeźbiarza David'a Černý

Cerny, Monet…

Nie pierwszy raz poznaniacy w nietypowy sposób dowiadują się o tym, jakie dzieła mają na wyciągnięcie ręki. O tym, że w Muzeum Narodowym w Poznaniu można zobaczyć obraz Claude'a Moneta "Plaża w Pourville" usłyszano dopiero, gdy… obraz skradziono.

Autor: aa/i / Źródło: tvn24

Czytaj także: