TVN24 | Poznań

Abp Gądecki na kwarantannie. Miał kontakt z zakażonym biskupem

TVN24 | Poznań

Autor:
FC
Źródło:
TVN 24 Poznań
Abp Stanisław Gądecki na kwarantannie. Miał kontakt z zakażonym
Abp Stanisław Gądecki na kwarantannie. Miał kontakt z zakażonymTVN 24
wideo 2/5
TVN 24Abp Stanisław Gądecki na kwarantannie. Miał kontakt z zakażonym

U sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski biskupa Artura Mizińskiego oraz u poznańskiego biskupa pomocniczego Szymona Stułkowskiego wykryto zakażenie koronawirusem. Na kwarantannę trafił m.in. przewodniczący KEP i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

O zakażeniach dwóch biskupów poinformowała w środę poznańska kuria. "Z przykrością informujemy, że u biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego stwierdzono obecność koronawirusa" - czytamy w komunikacie.

Biskup znajduje się w izolacji domowej, podobnie jak inne osoby, które miały z nim kontakt.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zakażony jest też jeden z najbliższych współpracowników przewodniczącego KEP, abpa Stanisława Gądeckiego.

"W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bpa Artura Mizińskiego abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przebywa na kwarantannie" – poinformowała kuria.

Kuria metropolitalna i sekretariat metropolity poznańskiego przeszły na tryb zdalny pracy. "Wszelkie dalsze decyzje będą podejmowane w porozumieniu z służbami sanitarnymi" – podkreślono w komunikacie.

Coraz więcej zachorowań wśród biskupów

Biskup Artur Miziński jest kolejnym wysoko postawionym hierarchą kościelnym, u którego wykryto infekcję. We wtorek potwierdzono koronawirusa u dwóch biskupów diecezji opolskiej – Andrzeja Czai i Rudolfa Pierskały. W komunikacie znalazła się też informacja o zamknięciu opolskiej kurii co najmniej do końca tygodnia.

- Stan zdrowia księży biskupów jest bardzo dobry, dlatego przebywają w izolacji domowej, tak im zalecili medycy. Teraz czekamy na rozstrzygnięcia sanepidu, jak dalej trzeba będzie przeprowadzać kwarantannę. Wiadomo, że osoby, które miały w ostatnim czasie kontakt z biskupami, będą musiały zostać objęte kwarantanną - powiedział ksiądz Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii.

W sobotę koronawirusa wykryto z kolei u metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca. "Metropolita katowicki przebywa w izolacji domowej. Zapewnia wszystkich, a szczególnie chorych o duchowej bliskości i zaprasza do modlitwy różańcowej" – poinformowała Archidiecezja Katowicka.

Jak na razie nie określono źródła zakażenia biskupów. Wiadomo natomiast, że biskup Andrzej Czaja 5 października uczestniczył w Łodzi w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski razem z kilkudziesięcioma innymi biskupami. Wspólne zdjęcie księży spowodowało niemałe zamieszanie. Duchowni stali i siedzieli jeden obok drugiego. Żaden nie miał maseczki.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Autor:FC

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN 24

Pozostałe wiadomości