TVN24 | Wrocław

Opolscy biskupi zakażeni koronawirusem. "Siła wyższa dotyka każdego"

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib
Źródło:
TVN24 Wrocław
13 października: 5068 nowych zakażeń, 63 osoby zmarły
13 października: 5068 nowych zakażeń, 63 osoby zmarłyTVN24
wideo 2/21
TVN2413 października: 5068 nowych zakażeń, 63 osoby zmarły

Dwóch biskupów diecezji opolskiej otrzymało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych Andrzej Czaja i Rudolf Pierskała przebywają w izolacji domowej. Ich stan jest dobry. "Biskupi łączą się duchowo z wszystkimi osobami chorymi i sami proszą o modlitwę" - czytamy w komunikacie kurii.

Duchownym wykonano testy już przy pierwszych, łagodnych objawach choroby. Biskupowi Pierskale wymaz pobrano w poniedziałek, natomiast biskupowi Czai dzień później. Wyniki przyszły szybko, we wtorek po południu. Oba były pozytywne, o czym kuria diecezjalna w Opolu poinformowała w krótkim komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>>

"Informujemy, że badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, wykonane u bp. Andrzeja Czai i bp. Rudolfa Pierskały, dało wynik pozytywny. Zgodnie z zaleceniem służb sanitarnych, obaj biskupi przebywają aktualnie w izolacji domowej i podlegają zaleconym procedurom. Biskupi łączą się duchowo z wszystkimi osobami chorymi i sami proszą o modlitwę" - czytamy.

W komunikacie znalazła się też informacja o zamknięciu opolskiej kurii co najmniej do końca tygodnia. W pilnych sprawach można skontaktować się z kurią telefonicznie bądź mailowo.

"Siła wyższa dotyka każdego"

- Stan zdrowia księży biskupów jest bardzo dobry, dlatego przebywają w izolacji domowej, tak im zalecili medycy. Teraz czekamy na rozstrzygnięcia sanepidu, jak dalej trzeba będzie przeprowadzać kwarantannę. Wiadomo, że osoby, które miały w ostatnim czasie kontakt z biskupami, będą musiały zostać objęte kwarantanną - mówi ksiądz Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii.

W czasie kiedy sanepid przeprowadza wywiady epidemiologiczne, biskupi - jak zaznacza Kobienia - osobiście dzwonią do wszystkich, z którymi mieli osobisty kontakt i zalecają, aby monitorowali swój stan zdrowia i w razie potrzeby poddali się badaniom.

- Księża, którzy mogli mieć kontakt i czują nawet delikatne symptomy, zostali poproszeni, aby nie sprawowali liturgii. Wiem, że proboszcz w katedrze taką decyzję podjął, ponieważ miał kontakt z jednym z biskupów. Każdy musi bardzo odpowiedzialnie podchodzić do swojego stanu zdrowia, tu chodzi też o zdrowie innych. Nawet jeżeli w wielu przypadkach przebieg choroby jest łagodny, to na przykład u osób starszych ten przebieg może być cięższy. Dlatego ci, którzy czują, że mogą stanowić zagrożenie, powinni wziąć sobie to głęboko do serca - zaznacza rzecznik.

- Siła wyższa niestety, jak widać, dotyka każdego - dodaje ks. Kobienia.

Wspólne zdjęcie

Jak na razie nie określono źródła zakażenia biskupów. Wiadomo natomiast, że biskup Andrzej Czaja 5 października uczestniczył w Łodzi w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski razem z kilkudziesięcioma innymi biskupami. Wspólne zdjęcie księży spowodowało niemałe zamieszanie. Wszyscy duchowni stali i siedzieli jeden obok drugiego. Żaden nie miał maseczki.

Kilka dni po zebraniu plenarnym KEP Archidiecezja Katowicka poinformowała o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa obecnego w Łodzi metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca.

Autor:ib

Źródło: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości