Arcybiskup Skworc "wśród chorych na COVID-19"

TVN24 | Polska

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o walce z koronawirusem
wideo 2/35
Mateusz Morawiecki o walce z koronawirusem

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc otrzymał pozytywny wynik tekstu na koronawirusa - poinformowała Archidiecezja Katowicka. Jak dodano w komunikacie, duchowny "po kilkudniowej kwarantannie przebywa aktualnie w izolacji domowej i podlega wskazaniom i procedurom służb sanitarnych".

Arcybiskup Wiktor Skworc jest wśród chorych na COVID-19 - poinformowała w sobotę Archidiecezja Katowicka. Metropolita - jak przekazały służby prasowe kurii - "zapewnia wszystkich, a szczególnie chorych, o duchowej bliskości i zaprasza do dalszej wytrwałej modlitwy różańcowej przez wstawiennictwo Matki Bożej Piekarskiej Lekarki".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju wydaje się coraz bardziej niepokojąca"

Specjalny komunikat wikariusza generalnego katowickiej kurii, biskupa Marka Szkudły, który w niedzielę będzie odczytany we wszystkich parafiach archidiecezji, poświęcony jest sytuacji związanej z epidemią.

"Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju wydaje się coraz bardziej niepokojąca. Z dnia na dzień zwiększa się liczba nowych zakażeń. Dlatego proszę duszpasterzy o przypominanie wiernym przed każdą mszą św. i nabożeństwem o konieczności przestrzegania podstawowych przepisów i zaleceń sanitarnych, w tym o obowiązku zakrywania nosa i ust w kościołach i w przestrzeni publicznej, przed kościołem" - napisał katowicki biskup pomocniczy.

ZOBACZ SOBOTNIE STATYSTYKI KORONAWIRUSA W POLSCE >>>

Zaapelował też o zachowanie dystansu społecznego w świątyniach i dezynfekowanie rąk. Księżom i świeckim szafarzom komunii zalecono dezynfekowanie rąk przed rozdawaniem komunii i bezpośrednio po.

Biskup Marek Szkudło polecił modlitwie i pamięci wiernych całą służbę zdrowia i wszystkich chorych, zwłaszcza chorych na COVID-19. "Wśród nich jest także nasz pasterz, arcybiskup Wiktor, który zgodnie z zaleceniem służb sanitarnych po kwarantannie, przebywa aktualnie w izolacji" - poinformował wikariusz generalny.

Arcybiskup o przyjmowaniu komunii na rękę

Biskup Szkudło przytoczył fragment październikowego komunikatu Komisji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, dotyczący zalecanej aktualnie formy rozdawania komunii na rękę, uznawanej za mniej ryzykowną w kontekście COVID-19.

"W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii św. na rękę, przypominamy, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust (...), to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne, jeśli spełnia się warunki stawiane w tej kwestii przez prawo liturgiczne. Niewłaściwe i krzywdzące wiernych jest twierdzenie, że przyjmowanie Komunii św. na rękę jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu" - głosi komunikat.

"Kościół w swoim prawie uznaje za godny zarówno jeden, jak i drugi sposób przyjmowania Komunii. Potępiając jeden z godziwych sposobów przyjmowania Komunii św. wprowadza się nieład i podział w rodzinie Kościoła" - przypomniano w komunikacie.

Koronawirus na Śląsku

Według danych sanepidu w województwie śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem - w sobotę było 25193 osób zakażonych - o 412 więcej niż w piątek. Od początku epidemii zmarło w regionie 600 osób z COVID-19. W sobotę poinformowano o dziesięciu kolejnych zgonach. Ponadto w wojewodztwie śląskim przebadano dotychczas blisko 427,6 tysiąca próbek pod kątem SARS-CoV-2. Hospitalizowanych jest także obecnie 296 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem, a nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie ponad 3,9 tysiąca osób.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w piątek w regionie zajętych było 441 spośród 1174 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajętych było także 28 na 90 dostępnych łóżek respiratorowych.

Autor:momo//now

Źródło: PAP