Poznań

Poznań

Czołgi za pocztówki? Leopardy trafią do Żagania

119 czołgów Leopard trafi do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Miejscy urzędnicy cieszą się i twierdzą, że to dzięki ich akcji z nietypowymi pocztówkami. Wojskowi akcję pamiętają i doceniają, ale twierdzą, że na decyzję ministra nie miała żadnego wpływu.

Prokuratura: rodzice 3-latka, który zmarł w Poznaniu byli w szpitalu

Nagrania monitoringu poznańskiego szpitala przy ul. Krysiewicza potwierdzają, że rodzice z trzylatkiem byli w piątek na terenie placówki - poinformowała w poniedziałek prokuratura w Poznaniu. Dyrekcja szpitala utrzymuje, że była u nich tylko matka dziecka. Chłopiec zmarł w piątek w domu, wcześniej zbadał go lekarz rodzinny. Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności śmierci trzylatka.

Grammy dla orkiestry z Kalisza. "Świetna promocja dla miasta"

- Nagroda Grammy dla płyty "Night in Calisia" to świetna promocja Kalisza, ale także naszej filharmonii - oświadczył szef Filharmonii Kaliskiej Adam Klocek. Płyta Włodka Pawlika została uhonorowana w kategorii "najlepszy album dużego zespołu jazzowego".

Kaczka przymarzła do jeziora. Uratowali ją strażacy

Zima dokucza też zwierzakom. Kaczka krzyżówka przymarzła do lodu na jeziorze Maltańskim, przy ujściu rzeki Cybina. Na pomoc pospieszyli jej strażacy z "ratajskiej siódemki". Teraz ptak nabiera sił w ogrodzie zoologicznym.

Polak z Grammy. "Cóż mi pozostaje? Tylko podziękować Miastu Aniołów"

- Bardzo się cieszę. To największe do tej pory wyróżnienie, jakie miałem w swoim doświadczeniu muzycznym - powiedział w rozmowie z TVN24 Włodek Pawlik, Polak uhonorowany prestiżową nagrodą muzyczną Grammy za płytę "Night in Calisia". - Cóż mi pozostaje? Tylko podziękować Miastu Aniołów, że mnie wspierało - dodał.

Jak Kaponierę w Kopernika zamieniono

„Poznań przyspiesza”, „Nowa Kaponiera to inwestycja na pokolenia”, „Od fundamentów wszystko nowe”, „29 300 m3 betonu już wylane” - takie hasła mogą dziś zauważyć poznaniacy przy przebudowywanej Kaponierze. Zapewne nieprzypadkowo przypominają hasła rodem z czasów Edwarda Gierka, bo to właśnie dzięki jego szczodrobliwości, główny węzeł komunikacyjny miasta jest rondem a nie zwykłym skrzyżowaniem. Zobacz, jak wyglądała jego budowa i otwarcie.

Perły i perełki z urzędniczych szaf. Zobacz unikalne szkice, projekty, zdjęcia

Gdyby wszystko, co powstało w pracowniach architektonicznych zostało zrealizowane, Poznań wyglądałby zupełnie inaczej. - Są takie budynki, które byłyby dziś perełkami, ale nie brak takich, iż należy się cieszyć, że zabrakło na nie pieniędzy - mówi tvn24.pl Tobiasz Wichnowski, archiwista z urzędu miasta. Razem z urzędnikami odkurzamy zapomniane projekty miejskie z lat 1945-1975.

Zrobili "cesarkę" za późno? Noworodek w stanie ciężkim

0 punktów w 10-stopniowej skali po narodzinach i utrzymujący się od tygodnia stan ciężki niemowlęcia - tak zakończył się poród w szpitalu w Pleszewie (woj. wielkopolskie). Matka dziecka twierdzi, że lekarze zbyt długo zwlekali z decyzją o cesarskim cięciu. Ale szpital nie ma sobie nic do zarzucenia. Ordynator oddziału położniczego zapewnia, że nie było wskazań medycznych, by operację przeprowadzić wcześniej.

35 krajów i 6 kontynentów. Poznań pobiegnie w globalnym biegu

Jedynie 100 dni pozostało, by przygotować się do jedynego na świecie globalnego biegu. 4 maja 2014 roku, dokładnie w tym samym czasie, na 37 trasach w 35 krajach, na 6 kontynentach rozpocznie się Wings for Life World Run. Jego celem jest zebranie funduszy na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym. W Polsce bieg odbędzie się w Poznaniu.

Spłonęła obora z prosiętami

W piątek po południu doszło do pożaru obory we wsi Śliwniki (gm. Nowe Skalmierzyce w woj. wielkopolskim). Gospodarzom udało się uratować krowy i część świń, ale kilka z nich zginęło w płomieniach. Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.

Mimo mrozów śpi na ulicy. Chce tylko spokoju

Mimo siarczystego mrozu starsza kobieta mieszka i śpi na ziemi, tuż obok drogi. Reporter TTV odwiedził ją na początku grudnia, kiedy spadł pierwszy śnieg. Teraz wrócił w to samo miejsce i zastał kobietę w takiej samej sytuacji - w prowizorycznie zrobionym legowisku.

Biegiem po zdrowie

4 maja, dokładnie za sto dni możemy biec dla tych, którzy nie mogą. "Wings for Life" wystartuje na 37 trasach w 35 krajach na 6 kontynentach - w tym również i w Polsce. Cel jest jeden - zbiórka pieniędzy na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym. Fundacja od ośmiu lat pomaga osobom niepełnosprawnym w odzyskaniu zdrowia.

Znicze dla Ukrainy na placu Wolności

Poznaniacy nie pozostają obojętni wobec wydarzeń na Ukrainie. W piątkowy wieczór ok. 150 osób zebrało się na placu Wolności, aby zapalić znicze. Symboliczny gest był wyrazem solidarności ze społeczeństwem ukraińskim, które sprzeciwiło się obecnej władzy.

Szpital nie przyjął trzylatka? Chłopiec zmarł

Poznańskie policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności śmierci trzylatka. Jak podaje "Głos Wielkopolski", dziecko zmarło po tym, jak nie zostało przyjęte do jednego z miejskich szpitali. Chłopca nie udało się uratować, mimo akcji reanimacyjnej. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział kontrolę placówki. Na poniedziałek zaplanowano sekcję zwłok trzylatka.

Kolejarze walczą z lodem. Problemy w Wielkopolsce i Świętokrzyskiem

W okolicach Ostrowa Wielkopolskiego nadal występują problemy z przejazdem pociągów. Lokomotywy spalinowe pracują na trasie w kierunku Wrocławia. W kierunku Poznania, Katowic i Sieradza ruch odbywa się już normalnie. Problemy pojawiły się za to w woj. świętokrzyskim. Oblodzona trakcja uniemożliwia kursowanie pociągów na linii pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim.

Honorowy konsul Ukrainy w Poznaniu rezygnuje ze stanowiska

Witold Horowski pełniący funkcję konsula honorowego Ukrainy w Poznaniu rezygnuje ze stanowiska. Jak informuje, wiąże się to z sytuacją w Kijowie, ale zaznacza, że to ambasada i ukraińskie MSZ podejmą decyzję o zakończeniu lub też kontynuowaniu współpracy.

Wybitny reprezentant w Celulozie Kostrzyn. Menedżer dementuje

Celuloza Kostrzyn pochwaliła się pozyskaniem 30-letniego Dariusza Dudki - swojego wychowanka, obecnie wybitnego reprezentanta kraju. Miał grać w II lidze futsalu, ale w barwach klubu raczej nie wystąpi, bo menedżer informacje klubu dementuje: - Przekazał nam, że występy mogłyby zaszkodzić wizerunkowi zawodnika - mówi Zygmunt Mendelski, dyrektor MOSiR w Kostrzynie.

Lech docenił dziadków. "Pamiętam dziurkowane karnety"

W dzień dziadka Lech postanowił uhonorować najstarszych swoich kibiców. 95-letniego Zygmunta Szumę i dwa lata młodszego Jana Sadowskiego odwiedził Piotr Reiss i wręczył pamiątkowe koszulki. Wysłuchał też wielu anegdot z ust najwierniejszych fanów "Kolejorza". - Pamiętam każdy mecz, na którym byłem. Nieważne, czy graliśmy z Olympique Marsylia, FC Barceloną czy Polonią Świdnica - opowiadał jeden z nich. Obaj pamiętają czasy tekturowych i dziurkowanych karnetów. W ekstraklasa.tv możecie zobaczyć jak kibicują seniorzy z innych stadionów.

Koleje walczą z lodem

- Około 300 km sieci trakcyjnej muszą jeszcze oczyścić służby techniczne w okolicach węzła Ostrów Wielkopolski. 300 km już oczyszczono – poinformował Zbigniew Wolny ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Od północy do godziny 6:00 w całym kraju w 9 miejscach występowały utrudnienia związane z oblodzeniem sieci trakcyjnej.

Kolejka ekstremalna. Data operacji wyznaczona na 2024 r.

Deklaracje rządu, że kolejki w służbie zdrowia zostaną skrócone, warto śledzić. O tym, jak bardzo potrzebne są zmiany, świadczy przykład pacjenta, który ma termin "pilnej" operacji wyznaczony za dekadę. Znacznie częstsze są terminy sięgające roku lub dwóch. Rząd deklaruje, że to zmieni, ale nie jest to proste. Materiał "Czarno na białym".

PKP: Coraz mniej utrudnień. 42 pociągi z ponad godzinnym opóźnieniem

Zmniejszają się utrudnienia na kolei. Udało nam się usunąć oblodzenie sieci trakcyjnej na 420 km - informuje Mirosław Siemienic, rzceznik PKP PLK. Dzięki temu pociągi elektryczne wróciły na odcinki linii Ostrów Wielkopolski – Jarocin – Poznań oraz Skarżysko Kamienna – Stalowa Wola Rozwadów. Kolejarze informują też, że na prawie 4 tys. pociągów pasażerskich uruchomionych w środę do godz. 20:00 opóźnienia powyżej 60 minut miały 42 składy.