Poznań

Poznań

Remontują czołg, który był... bunkrem

Brał udział w Bitwie Kurskiej, potem trafił do Norwegii, gdzie został przęjety przez Brytyjczyków. Ci przekazali go miejscowym, którzy zamienili go w... schron na lotnisku. Pokryty betonem przeleżał tak 50 lat. Teraz niemiecki czołg z 1940 r. trafił do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, które właśnie rozpoczyna jego renowację.

15-latek gwałcił koleżanki i kolegów? Są zarzuty

15-letni wychowanek placówki opiekuńczo-wychowawczej w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) usłyszał zarzut obcowania płciowego z nieletnim. Podejrzewany jest o gwałty i inne czynności seksualne, którym miał poddawać swoje młodsze koleżanki i kolegów z ośrodka. Ofiary miały być krępowane liną. Sprawą zajmują się prokuratura i sąd, kontrole przeprowadzają także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz urząd wojewódzki.

Ugodził brata nożem, groził że wysadzi blok

Policjanci z Wschowy zatrzymali nocą mężczyznę, który w trakcie imprezy, pod wpływem alkoholu dźgnął nożem swojego brata. Mężczyzna zabarykadował się późńiej w mieszkaniu i odkręcił gaz. - Szybka interwencja policjantów pozwoliła uniknąć tragedii - mówi rzeczniczka wschowskiej policji.

Sąd o prokuratorach ze Smoleńska: "Może były uchybienia, ale nie przestępstwo"

Były błędy, uchybienia, zachowania "nie do końca profesjonalne", ale od tego do przestępstwa jest "bardzo daleka droga" - uznał Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu, utrzymując w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych w Smoleńsku w 2010 roku. Zażalenie złożył pełnomocnik części rodzin ofiar mec. Piotr Pszczółkowski.

Podpalacz spod Ostrowa złapany. Usłyszał zarzuty

Policjanci z Ostrowa zatrzymali sprawcę kilku podpaleń, które miały miejsce w tym i w ubiegłym roku w okolicach miejscowości Wtórek (woj. wielkopolskie). Mężczyzna usłyszał już zarzuty, a prokurator zastosował wobec niego dozór policji. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 5 lat więzienia.

Imprezę odwołano, więc skrzykują się w sieci na wypuszczanie lampionów

Tysiące lampionów na niebie i widok, którym zachwycali się ludzie na całym świecie - tak wyglądała organizowana co roku w Poznaniu Noc Kupały. Impreza, która wypromowała miasto, w tym roku się nie odbędzie. Pogodzić z tym nie chcą się mieszkańcy, którzy w internecie skrzykują się na puszczanie lampionów nad Wartą. Tradycję trzeba podtrzymać - piszą na jednym z portali społecznościowych, zastrzegając jednocześnie: to nie będzie impreza masowa.

Tragiczny finał studenckiego grillowania. ZTM dał za mało tramwajów?

Zdewastowane przez tłum pasażerów tramwaje podczas pierwszej nocy Wielkiego Grillowania UAM, to zdaniem organizatorów efekt między innymi zbyt małej ilości podstawionych tramwajów. - Chcieliśmy dwa tramwaje co 15 minut, dostaliśmy jeden. Przewidywaliśmy tłok i dlatego chcieliśmy ich więcej - tłumaczy się Krzysztof Paisert, rzecznik prasowy Samorządu Studentów uniwersyteteu Mickiewicza. Organizator po wydarzeniach pierwszej nocy zdecydował się odwołać drugi dzień koncertów.

Poznań nie wypuści lampionów. Obchody Nocy Kupały odwołane

W tym roku w Poznaniu nie odbędzie się impreza z okazji Nocy Kupały. Wydarzenie odwołali organizatorzy - Fundacja ARS. Wcześniej miasto odmówiło dofinansowania imprezy. Po zeszłorocznej edycji pojawiło się sporo zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa jej uczestników.

Kłopot z młodymi bocianami. Pięćdziesiąt jaj, pięć pisklaków

- W Kłopocie w Lubuskiem przyszły na świat pierwsze młode bociany w tym sezonie – poinformował Krzysztof Gajda z jedynego w Polsce Muzeum Bociana Białego. W ten weekend pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Muzeum przeprowadzili kontrolę 13 gniazd na słupach energetycznych w Kłopocie.

Bezdomni walczyli o tytuł mistrza Polski

W XII Mistrzostwach Polski Bezdomnych w ulicznej piłce nożnej wzięło udział 16 drużyn. W finale spotkały się zespoły Brata Alberta i Nowego Dworku. Mistrzem zostali ci pierwsi, wygrywając 6:4. Najlepsi piłkarze mogą zagrać w reprezentacji Polski, która w październiku pojedzie do Chile na mistrzostwa świata bezdomnych.

Święto ulicy Żydowskiej w Poznaniu. Koncerty, przysmaki i stumetrowy stół

W niedzielę każdy kto przyjdzie na ulicę Żydowską w Poznaniu będzie mógł posłuchać żydowskiej muzyki. Na środku ulicy stanie długi na 100 metrów stół, przy którym będzie można spróbować tradycyjnych przysmaków. Ulica została ten dzień zamknięta dla samochodów. - Zapraszamy wszystkich - mówi Andrzej Rataj z rady osiedla Stare Miasto.

Miał spędzić życie przykuty do łóżka. Właśnie skoczył ze spadochronem

Dotkliwe pobicie, a w efekcie krwotok wewnętrzny, operacja, dwa zawały serca i 6-tygodniowa śpiączka miały przykuć Kamila do łóżka. Zdołał się jednak podnieść, został złotym medalistą w zawodach kulturystycznych i postanowił łamać kolejne bariery. W sobotę skoczył ze spadochronem. - Było niesamowicie - przyznał już na ziemi.

Wojsko odnalazło zaginionego drona

Żołnierze odnaleźli zaginionego w środę drona, który zaginął podczas prób na poligonie w okolicach Torunia - poinformowało w sobotę Ministerstwo Obrony Narodowej. Samolot bezzałogowy znajdował się ok. 25 km od poligonu.

Żydowska świętuje. Jarmark i rękodzieło

Na ulicy Żydowskiej w Poznaniu z okazji jej święta odbywa się specjalny jarmark, na którym można kupić przeróżne rękodzieła. Osoby chętne mogą się również same nauczyć jak różne rzeczy samodzielnie wykonać. - Chcemy pokazać przez to wydarzenie piękną przeszłość tej okolicy i dobre elementy wzajemnych relacji i porozumienia- Mówi Andrzej Rataj z Rady Osiedla Stare Miasto.

Luksusowe zabytki na czterech kołach w Kaliszu

Luksusowo i w stylu retro zrobiło się na głównym rynku w Kaliszu. Miasto jest gospodarzem V Międzynarodowego Zlotu Rolls Royce &Bentley. Najstarszy z pojazdów, pochodzący z 1934 Rolls Royce, został przywieziony na lawecie, ale i tak zrobił ogromne wrażenie na oglądających. Pozostałe dotarły o własnych siłach.

Brutalna interwencja policji wobec reportera TTV. Prokuratura umarza sprawę

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie interwencji policji wobec reportera "Blisko ludzi" Artura Zakrzewskiego. Dziennikarz w sierpniu ubiegłego roku na Starym Mieście w Poznaniu sfilmował oznakowany radiowóz ignorujący znak zakazu wjazdu. Gdy zwrócił uwagę policjantom, ci wyrwali mu urządzenie z ręki i skasowali wideo. Prokuratura umorzyła sprawę, nawet bez uprzedniego przesłuchania świadków.

Żołnierze zgubili drona. "Poszukiwania trwają"

Podczas ćwiczeń wojsk lądowych w Skulsku pod Koninem (woj. wielkopolskie) żołnierze stracili łączność ze swoim bezzałogowym samolotem. Zaginiony dron Flyeye jest wart ponad 100 tysięcy złotych i służy do rozpoznania terenu. - Poszukiwania trwają - informuje dowództwo.