Poznań

Poznań

Jeden z Reporterów24 nagrał kierowców, którzy wjeżdżali na przejazd kolejowy w podpoznańskich Owińskach (woj. wielkopolskie), mimo migających czerwonych świateł i opuszczonych szlabanów. - Pierwszy raz widziałem taki przejazd, który da się ominąć i taka fala kierowców zdecydowała sobie skrócić czas oczekiwania - przyznaje autor nagrania. Kolejarze zmian na przejeździe kolejowym nie planują. Ich zdaniem wydłużenie rogatek nie ukróci takich zachowań.

Premier Ewa Kopacz wyznaczyła Andrzeja Budnego do wykonywania zadań burmistrza Sulmierzyc (woj. wielkopolskie). Dotychczasowy włodarz miasta przebywa w areszcie w związku z zarzutami korupcji i nie ma możliwości pełnienia obowiązków.

Stan techniczny kamienicy przy ulicy Matejki w Poznaniu jest fatalny. We wtorek na jednej ze ścian pojawiło się niebezpiecznie wyglądające pęknięcie. Nadzór budowlany podjął decyzję, że w trybie natychmiastowym należy ją rozebrać. Na miejscu prac zrobiło się jednak na tyle niebezpiecznie, że roboty przerwano tak szybko, jak się zaczęły.

W Rakoniewicach (woj. wielkopolskie) policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy okradli w ciągu jednego dnia 17 marketów w kilku miejscowościach. Ich łupem padały te same towary: kawa, czekolady, bombonierki, szampony czy kremy. - Mężczyźni od rana jeździli od jednego marketu do drugiego. Zatrzymaliśmy ich na parkingu około godz. 14 - mówi Tomasz Górny z policji w Grodzisku Wlkp.

6 pseudokibiców, którzy handlowali dopalaczami, zatrzymali lubuscy policjanci wraz z funkcjonariuszami z Centralnego Biura Śledczego. W trakcie przeszukań funkcjonariusze znaleźli substancje zagrażające zdrowiu i życiu a także opakowania, umożliwiające porcjowanie i sprzedaż dopalaczy. Mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty, grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

18-latek, który podpalił las pod Nowogrodem Bobrzańskim (woj. lubuskie), twierdzi, że nigdy wcześniej nie zrobił niczego podobnego. Wątpliwości ma jednak straż leśna. W okolicy bowiem doszło do dziewięciu podobnych pożarów. Niedzielne zaprószenie ognia zarejestrowała zamontowana na drzewie fotopułapka.

Ponad 50 lat przetrwał w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) pomnik Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Choć formacja ta nie istnieje od 1990 r, dopiero teraz do historii przejdzie upamiętniający ją głaz. Odkręcona z niego tablica trafi do miejscowego muzeum.

Cały zarząd Poznańskich Inwestycji Miejskich, miejskiej spółki odpowiedzialnej m.in. za trwającą od trzech lat przebudowę ronda Kaponiera, został odwołany. Z pracą żegnają się krytykowani od miesięcy prezes Krzysztof Cesar i wiceprezes Kazimierz Skałecki. Od czwartku stery w spółce przejmie nowa prezes. Zarząd będzie na razie jednoosobowy.

Kłopot, mała miejscowość w województwie lubuskim tuż przy granicy z Niemcami, to miejsce gdzie co roku zlatują się dziesiątki bocianów. Na ptaki czeka tu 35 gniazd, funkcjonuje tu także jedyne w Polsce Muzeum Bociana Białego. Stąd często wioska nazywana jest "Bocianowem". - Każdy tu w marcu oczekuje na przylot pierwszego bociana - przyznaje Krzysztof Gajda z miejscowego muzeum. Materiał "Faktów Ekstra".

Czy 10-letni chłopiec został wyrzucony przez kontrolerkę z autobusu miejskiej komunikacji w Kaliszu, bo nie miał biletu? Sam chłopiec, a także jego matka utrzymują, że właśnie tak było. Wydaje się jednak, że sprawa nie jest aż tak oczywista. Reporterowi TVN24 udało się dotrzeć do wspomnianej kontrolerki, która sytuację przedstawia zupełnie inaczej. - Ani nie nakrzyczałam na chłopca, ani nie wysadziłam go z autobusu, tak jak sądzi jego mama. Sama mam dziecko. To dla mnie trudna sytuacja - przyznaje.