Poznań

Poznań

Nowa obrączka dla policjanta z Żar. "I niech się zajmie ściganiem przestępców"

Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska wyszło z zaskakującą propozycją. Chce przekazać nową obrączkę policjantowi z Żar, który zgubił swoją podczas treningu. Poszukując zguby funkcjonariusze zrobili poranne naloty w mieszkaniach sprzątaczek: - Nie godzę się na takie zachowania. To są metody totalitarnych reżimów - mówi Balli Marzec, prezes stowarzyszenia.

Prezydent wyrzucił auta sprzed urzędu. "Nie mam bzika, chcę odkorkować miasto"

Decyzja Jacka Jaśkowiaka, który zlikwidował bezpłatny parking dla urzędników i zachęca do jazdy na rowerze, wywołała spore poruszenie. Część komentatorów pomysłowi przyklasnęła, inni przekonują, że to fanaberia nowego prezydenta: - Bezpłatny parking zachęcał do korzystania z samochodów i zniechęcał do korzystania z komunikacji publicznej. A ja chcę zmienić te priorytety - wyjaśnia nieprzekonanym Jaśkowiak.

Poranne naloty w Żarach. Przełożeni bronią "drużyny pierścienia", ale sprawę zbadają

Kilkunastu uzbrojonych policjantów o 6.00 rano zrobiło nalot na pięć mieszkań w Żarach (Lubuskie) w poszukiwaniu zgubionej obrączki kolegi. Przełożeni podkreślają, że funkcjonariusze mieli nakaz i działali zgodnie z prawem, ale w związku z "bardzo negatywnym odbiorem sprawy przez opinię publiczną" wewnętrzna komisja zbada, "czy mogli zachować się lepiej".

Policja rozbija grupę "Króla Viagry"

24 osoby zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Wszyscy mają mieć związek z nielegalnym handlem lekami wpływającymi na popęd seksualny. Sprawcy rozprowadzili na terenie całego kraju co najmniej 300 tys. nielegalnych pigułek o wartości ponad 5 mln złotych. Wszystkim grozi nawet 15 lat więzienia.

Rzucali szynami w ścigający ich radiowóz. "Spory refleks kierowcy"

Policjanci z Obrzycka (woj. wielkopolskie) próbowali zatrzymać do kontroli kierowcę dostawczego mercedesa. Ten jednak na widok radiowozu przyspieszył i zaczął uciekać. W trakcie pościgu w kierunku radiowozu poleciały... szyny kolejowe. Rozpaczliwa próba ucieczki okazała się nieskuteczna. Trójka mężczyzn została zatrzymana. Grozi im nawet 5 lat więzienia.

"Nie pij, nie pal, trzymaj się poręczy...". MPK uczy pasażerów kultury

Pięć różnych wzorów piktogramów pojawi się wkrótce na podłogach pojazdów poznańskiej komunikacji miejskiej. Ilustracje przedstawiające zakaz palenia papierosów, spożywania alkoholu czy głośnego słuchania muzyki, mają podnieść kulturę osobistą pasażerów nieprzestrzegających etykiety i jednocześnie uprzyjemnić podróż tym, którzy takową zachowują.

Gawronik: nie mam nic wspólnego ze zniknięciem Ziętary

- Nie mam nic do ukrycia. Z całą stanowczością oświadczam, iż nie mam nic wspólnego z zaginięciem Jarosława Ziętary - oświadczył Aleksander Gawronik, podejrzany o podżeganie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza. W sobotę były senator opuścił krakowski areszt.

Ślub poza urzędem? Plaża i las "niegodne", balon niebezpieczny. Ale w hipermarkecie już sobie przysięgali

Z widokiem na morze, góry, półki w hipermarkecie czy w zamku i ogrodzie... zoologicznym – to wszystko już było, więc wydawać by się mogło, że możliwość wzięcia ślubu poza USC, która pojawi się od marca to nic nowego. Jednak kreatywni przyszli małżonkowie już planują podbój nowych "romantycznych" plenerów i myślą o powiedzeniu sobie "tak" w lesie, powietrzu czy pod wodą. Ich zapał studzą jednak urzędnicy, którzy kategorycznie zaznaczają, że miejsce musi spełniać odpowiednie warunki.

"Banksterom stop". Zadłużeni we frankach znów protestowali

"Frankowicze" po raz kolejny wyszli na ulice. Tym razem protestowali na Starym Rynku w Poznaniu. Sprzeciwiali się polityce banków i domagali się pomocy po tym, jak kurs franka drastycznie poszedł w górę. Uważają, że banki zawarły w umowach klauzule niezgodne z prawem.

Prokuratura: Aleksander Gawronik opuścił areszt

Aleksander Gawronik podejrzany o podżeganie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary w sobotę opuścił areszt. - Uważamy, że na tym etapie postępowania może odpowiadać z wolnej stopy - stwierdził rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, Piotr Kosmaty.

To był kiedyś najważniejszy budynek w Poznaniu. Okrąglak kończy 60 lat.

Przez lata można tu było dostać wszystko - od czekolady, przez buty po talerze czy zabawki. Gdy w PRL-u trudno było kupić jakieś produkty, szukano ich właśnie w Okrąglaku, dlatego dla wielu poznaniaków był on najważniejszym budynkiem w mieście. Kultowy dom towarowy upadł na początku XXI wieku. Sam budynek jednak błyszczy - wyjątkową i niepowtarzalną architekturą. Okrąglak, najwybitniejsze dzieło poznańskiego modernizmu, świętuje właśnie 60. urodziny.

Sąd kazał pomóc Elżbiecie z koczowiska. "Nie chcę. I tak im ucieknę"

Od około dwóch lat koczuje w namiocie rozbitym przy trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Gdy urzędnicy proponują jej pomóc, nie chce o tym słyszeć. Teraz jednak sąd zadecydował, że panią Elżbietę trzeba umieścić w ośrodku pomocy społecznej. Urzędnicy zdają sobie sprawę, że pewnie będą musieli ją tam doprowadzić siłą. - A na drugi dzień i tak ucieknę - śmieje się bezdomna.

Tak się dogadują w Poznaniu. Budowali z dwóch stron, spotkać się nie udało

Ułożony niedawno na Ratajach chodnik straszy błotną dziurą. To efekt współpracy poznańskich urzędników. Z jednej strony budował go Zarząd Zieleni, z drugiej Poznańskie Inwestycje Miejskie. Do szczęścia zabrakło 4 metrów i skuteczności Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, który nie zdążył wykupić prywatnego gruntu.

Uratowali torę sprzed 300 lat. "Zwoje były w tragicznym stanie"

W Państwowym Archiwum w Poznaniu udało się uratować torę sprzed 300 lat. Gdy trafiła w ręce specjalistów, była w opłakanym stanie, przypominała posklejaną pergaminową bryłę. Była bowiem przechowywana bez specjalistycznego zabezpieczenia. Prawdopodobnie została ukryta przed Niemcami w czasie II wojny światowej.