Poznań

Poznań

Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił w całości wyrok i umorzył postępowanie wobec czwórki policjantów w sprawie akcji z 2004 roku, podczas której na jednej z poznańskich ulic został śmiertelnie postrzelony 19-latek. W lipcu ubiegłego roku biorący udział w akcji czterej funkcjonariusze usłyszeli wyrok więzienia w zawieszeniu. Teraz sąd uznał, że policjanci są winni, ale sprawa uległa przedawnieniu.

Stowarzyszenie Wspólnota Kazachska wyszło z zaskakującą propozycją. Chce przekazać nową obrączkę policjantowi z Żar, który zgubił swoją podczas treningu. Poszukując zguby funkcjonariusze zrobili poranne naloty w mieszkaniach sprzątaczek: - Nie godzę się na takie zachowania. To są metody totalitarnych reżimów - mówi Balli Marzec, prezes stowarzyszenia.

Decyzja Jacka Jaśkowiaka, który zlikwidował bezpłatny parking dla urzędników i zachęca do jazdy na rowerze, wywołała spore poruszenie. Część komentatorów pomysłowi przyklasnęła, inni przekonują, że to fanaberia nowego prezydenta: - Bezpłatny parking zachęcał do korzystania z samochodów i zniechęcał do korzystania z komunikacji publicznej. A ja chcę zmienić te priorytety - wyjaśnia nieprzekonanym Jaśkowiak.

Kilkunastu uzbrojonych policjantów o 6.00 rano zrobiło nalot na pięć mieszkań w Żarach (Lubuskie) w poszukiwaniu zgubionej obrączki kolegi. Przełożeni podkreślają, że funkcjonariusze mieli nakaz i działali zgodnie z prawem, ale w związku z "bardzo negatywnym odbiorem sprawy przez opinię publiczną" wewnętrzna komisja zbada, "czy mogli zachować się lepiej".

24 osoby zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Wszyscy mają mieć związek z nielegalnym handlem lekami wpływającymi na popęd seksualny. Sprawcy rozprowadzili na terenie całego kraju co najmniej 300 tys. nielegalnych pigułek o wartości ponad 5 mln złotych. Wszystkim grozi nawet 15 lat więzienia.

Policjanci z Obrzycka (woj. wielkopolskie) próbowali zatrzymać do kontroli kierowcę dostawczego mercedesa. Ten jednak na widok radiowozu przyspieszył i zaczął uciekać. W trakcie pościgu w kierunku radiowozu poleciały... szyny kolejowe. Rozpaczliwa próba ucieczki okazała się nieskuteczna. Trójka mężczyzn została zatrzymana. Grozi im nawet 5 lat więzienia.

Pięć różnych wzorów piktogramów pojawi się wkrótce na podłogach pojazdów poznańskiej komunikacji miejskiej. Ilustracje przedstawiające zakaz palenia papierosów, spożywania alkoholu czy głośnego słuchania muzyki, mają podnieść kulturę osobistą pasażerów nieprzestrzegających etykiety i jednocześnie uprzyjemnić podróż tym, którzy takową zachowują.

- Nie mam nic do ukrycia. Z całą stanowczością oświadczam, iż nie mam nic wspólnego z zaginięciem Jarosława Ziętary - oświadczył Aleksander Gawronik, podejrzany o podżeganie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza. W sobotę były senator opuścił krakowski areszt.

Z widokiem na morze, góry, półki w hipermarkecie czy w zamku i ogrodzie... zoologicznym – to wszystko już było, więc wydawać by się mogło, że możliwość wzięcia ślubu poza USC, która pojawi się od marca to nic nowego. Jednak kreatywni przyszli małżonkowie już planują podbój nowych "romantycznych" plenerów i myślą o powiedzeniu sobie "tak" w lesie, powietrzu czy pod wodą. Ich zapał studzą jednak urzędnicy, którzy kategorycznie zaznaczają, że miejsce musi spełniać odpowiednie warunki.

"Frankowicze" po raz kolejny wyszli na ulice. Tym razem protestowali na Starym Rynku w Poznaniu. Sprzeciwiali się polityce banków i domagali się pomocy po tym, jak kurs franka drastycznie poszedł w górę. Uważają, że banki zawarły w umowach klauzule niezgodne z prawem.