Poznań

Poznań

Studenci budują bolid. Będą się ścigać na torze F1

Zespół PUT Motorsport z Politechniki Poznańskiej buduje bolid na największe międzynarodowe zawody dla studentów mechaników. Pojazd zaprojektowali od podstaw, sami go również zbudują. Bolidem będą się ścigać ze studentami z innych uczelni z całego świata. Wystartują w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Węgrzech.

Rozkopali powojenne "zrzutowisko", szukają pojazdów pancernych. Znaleźli hełmy, medale i szczątki żołnierzy

Pasjonaci militariów z Towarzystwa Perkun, wraz z muzealnikami przy użyciu ciężkiego sprzętu "otworzyli" stary rów przeciwczołgowy na terenie Twierdzy Kostrzyn, w którym według relacji świadków, miały zostać zaraz po wojnie zasypane pojazdy pancerne. Do tej pory odnaleziono przemieszane szczątki ok. 16 żołnierzy, zarówno niemieckich, jak i czerwonoarmistów, a także ich wojskowy ekwipunek.

Zielone światło do przechodzenia na czerwonym? Walczą o zmianę przepisów

"Czekanie na czerwonym świetle, gdy ulica jest pusta i przejście nie stanowiłoby żadnego zagrożenia jest marnotrawstwem czasu" - pisze Stefano Tompson, autor petycji "Żądamy depenalizacji przechodzenia przez ulicę na czerwonym świetle", którą podpisało już ponad 8 tys. internautów. Policjanci są sceptyczni. - Przy naszej niskiej kulturze jazdy liberalizacja tego prawa nie byłaby niczym dobrym. Zbyt dużo pieszych ginie na drogach - mówią.

Dzieci leżą w szpitalnej świetlicy, nie ma oddziału zakaźnego. "To co wyprawia NFZ jest niedopuszczalne"

- Od miesiąca na moim oddziale dzieci leżą na świetlicy, bo w salach brakuje miejsc. Nie ma już oddziału zakaźnego, więc ryzyko zakażeń wewnątrzszpitalnych jest ogromne. Na naszej pediatrii jest 20 łóżek, a pacjentów 23. Na 12 sal są tylko 3 izolatki. Powinniśmy ich mieć co najmniej 10, aby bezpiecznie hospitalizować dzieci - mówi Tomasz Jarmoliński, ordynator oddziału dziecięcego. Nie lepiej jest w innych szpitalach.

Drużyna pierścienia obrączki policjanta nie odnalazła. "Śledztwo zmierza ku umorzeniu"

Policja w Żarach zrobiła niedawno poranny nalot na 5 mieszkań pracowników miejskiego ośrodka sportowego. Były przeszukania i przesłuchania, choć nie chodziło o żaden groźny gang przestępczy, a o zaginioną obrączkę jednego z policjantów. Śledztwo, które ruszyło z wielkim rozmachem - teraz otoczone jest wielką tajemnicą - choć raczej nie ze względu na dobro tego śledztwa. Zobacz materiał "Czarno na białym".

Mieszkają przy ul. Bieruta, zmiany nie chcą. "Są ważniejsze sprawy"

W Rudnicy, małej wsi w województwie lubuskim, po 25 latach od upadku komunizmu, nadal znajduje się ulica upamiętniająca pierwszego przywódcę Polski Ludowej - Bolesława Bieruta. Choć nazwa budzi kontrowersje i dziwi samych urzędników, mieszkańcy wsi wcale nie chcą jej zmieniać. - Są tu ważniejsze sprawy do załatwienia niż ta ulica - odpowiadają.

Po Poznaniu kiedyś jeździły trolejbusy. 12 lutego świętowałyby 85. urodziny

12 lutego 1930 r., ledwie pięć lat po uruchomieniu pierwszych linii autobusowych w Poznaniu, z Rynku Śródeckiego na Główną wyruszył pierwszy trolejbus. Wydarzenie to nie bez powodu budziło sporą ciekawość - była to pierwsza linia w Polsce. Poznań wyprzedził też Berlin i wszystkie miasta Związku Radzieckiego. Historia poznańskich "tramwajów bez szyn" - jak pisały wówczas gazety - trwała 40 lat.

Ślinka cieknie na sam widok. Sołtysowa smaży wyjątkowe pączki

Pani Ewa Jurasz jest sołtysem podpoznańskiej wsi Chyby, jednak kilka razy w roku bierze do ręki przyrządy cukiernika i smaży wyjątkowe pączki. Własnoręcznie wyrabia ciasto, formuje je w kulki, a następnie smaży na tłuszczu. Następnie nadziewa je tradycyjnymi powidłami i polewa lukrem. W tym roku zrobiła ich 2 tysiące. Jak sama mówi, cukiernictwo to jej pasja. Jak mówią inni, jeśli raz spróbuje się pączków Pani Ewy, to już nigdy żadne nie będą tak dobrze smakować.

Podpalił choinkę, bo chciał zabić żonę?

Nie zwarcie instalacji elektrycznej, a podpalenie było przyczyną pożaru, jaki wybuchł przed tygodniem na os. Zwycięstwa w Poznaniu. Zdaniem prokuratury, Artur P., podpalając choinkę, chciał pozbawić życia swoją żonę. Kobieta przeżyła. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Grozi mu dożywocie.

Bierut wiecznie żywy. IPN apeluje o zmianę nazwy ulicy

We wsi Rudnica (woj. lubuskie) znajduje się ulica upamiętniająca pierwszego przywódcę Polski Ludowej Bolesława Bieruta. Dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Zawistowski zaapelował do lokalnej społeczności o zmianę nazwy ulicy. Wójt oraz sołtys jednak przekonują, że mieszkańcy wsi nie widzą takiej potrzeby.

Niemowlę w szpitalu z urazem mózgu. Prokuratura oskarża ojca o pobicie

Prokuratura Rejonowa Poznań-Wilda skierowała akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi J., zarzucając mu popełnienie przestępstw wobec swojej kilkumiesięcznej córki Anastazji. Dziewczynka doznała bardzo poważnych urazów mózgu i, jak mówią lekarze, już nigdy nie powróci do pełni zdrowia. Mężczyźnie grozi 10 lat więzienia.

Kaponiera 40 lat temu. Malowano pasy, sprzedawano owoce

Od 2012 r. trwa przebudowa Kaponiery. Choć remont miał zakończyć się pod koniec 2013 r., prace trwają w najlepsze. Warto więc przypomnieć jak rondo wyglądało na początku swojego istnienia. Oddano je do użytku w 1973 r., wcześniej w tym miejscu znajdowało się zwykłe skrzyżowanie. W styczniu i marcu 1975 r. odwiedził je poznański fotograf Stanisław Wiktor.

Droga rowerowa, którą można jeździć tylko w kółko

Nie można na nią legalnie wjechać, ani też legalnie z niej zjechać. Na osiedlu przy ul. Czarnucha w Poznaniu wybudowano ścieżkę pieszo-rowerową, na której rowerem, zgodnie z umieszczonymi tam znakami, można poruszać się tylko w kółko. A znaków tam nie brakuje. Oznaczone są nawet, jako ścieżki piesze, krótkie, nieco ponad metrowe dojścia do budynku. Będą jednak poprawki.

Poznańska skarbonka bez dna. Kaponiera już prawie dwa razy droższa

Końca prac nie widać, przybywają nowe utrudnienia, a termin zakończenia remontu komunikacyjnego serca Poznania wielokrotnie już przekładano. Wprost proporcjonalnie do kolejnych miesięcy opóźnień rośnie cena inwestycji. Początkowo przebudowa ronda Kaponiera kosztować miała 210 mln złotych. Teraz wiadomo, że będzie to już 360 mln zł. Pod dużym znakiem zapytania stoi też listopadowy termin zakończenia prac. Pierwotnie miały one trwać do końca 2013 r.

Założyli nakładki w bankomacie. Zobacz jak przygotowali się, by kraść dane z kart

Na jednym z bankomatów w Jarocinie (woj. wielkopolskie) zamontowali nakładkę służącą do kopiowania zawartości paska magnetycznego kart płatniczych, w celu pozyskania zawartych na nim danych. Oprócz tego, w listwie zamontowana była kamera, która rejestrowała numery PIN aktualnie używanych kart. Wpadli, gdy przyszli zdemontować urządzenia i odebrać zebrane dane. Nie wiedzieli, że bankomat jest obserwowany, a oni zostali nagrani przez kamery monitoringu.

Czołowe zderzenie pod Strzelcami Krajeńskimi. Ranna dwójka dzieci

Na drodze krajowej nr 22 pomiędzy miejscowością Brzoza a Strzelce Krajeńskie doszło do czołowego zderzenia dwóch aut. Jednym z samochodów podróżowała pięciosobowa rodzina. Kierowcę drugiego auta, który według wstępnych ustaleń był sprawcą wypadku, trzeba było wydostać z auta za pomocą specjalistycznego sprzętu.

W Poznaniu uczyli się jak wabić jelenie

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich trwają targi myślistwa i strzelectwa Knieje. Główną atrakcją był pokaz wabienia jeleni, w wykonaniu mistrza Europy, Tomasza Malickiego. - Każdy ryk byka wyraża emocje. Z jego ryku możemy usłyszeć, czy jest samotny, czy ma przy sobie łanie. Aby przechytrzyć byka w czasie rykowiska trzeba mu uświadomić, że u nas są łanie i warto do nas przyjść - mówi. Impreza kończy się w niedzielę.