Poznań

Poznań

W piątek nad ranem na strzeżonym przejeździe kolejowym motocyklista uderzył w szynobus. Motocykl stanął w płomieniach, mężczyznę zabrano do szpitala. Dzień wcześniej na tym samym przejeździe pociąg uderzył w ciągnik rolniczy.

Sąd Rejonowy w Kaliszu umorzył postępowanie w sprawie wójta gminy Żelazków, oskarżonego o niedopełnienie ciążących na nim obowiązków. Udzielił on ślubu, będąc pod wpływem alkoholu. Miał 2,4 promila alkoholu we krwi. Kary dla wójta nie będzie, a ślub jest ważny.

Działali jak koncern farmaceutyczny. Sami od początku do końca zajmowali się produkcją fałszywych leków. Linia produkcyjna mieściła się w kamienicy, a do kolejnych pomieszczeń prowadziły ukryte przejścia. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali największą na świecie fabrykę produkującą podróbki anabolików i viagry. Do wywiezienia zabezpieczonego sprzętu potrzebne było 8 tirów.

Samochód pancerny Daimler Dingo, który wchodził w skład 15. Pułku Ułanów Poznańskich w ramach 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej Korpusu generała Władysława Andersa, został przekazany Polsce. Trafi do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Ceremonia przekazania eksponatu odbyła się w środę w Nowym Jorku w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. W ceremonii uczestniczył też poprzedni właściciel pojazdu, Amerykanin o polskich korzeniach John Gradomski ze stanu Michigan oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Armii Polskiej w Ameryce (SWAP). Samochód udało się odnaleźć i pozyskać dzięki zaangażowaniu i pomocy dyrektora Polish American Museum w Port Washington na Long Island w stanie Nowy Jork, pułkownika armii amerykańskiej w stanie spoczynku Geralda Kochana oraz Melissy John z Wielkiej Brytanii.

Jedna osoba nie żyje, trzy zostały ranne, w tym dwie poważnie - to bilans wypadku na drodze ekspresowej S3, na obwodnicy Gorzowa Wlkp. Zginął kierowca mercedesa, który prawdopodobnie spowodował to tragiczne zdarzenie.

Na ścianach Szkoły Podstawowej nr 2 w Luboniu powstał edukacyjny mural. W wakacje namalowali go sami nauczyciele. Tak powstał model całego miasta. Przechodząc od budynku do budynku, dzieci uczą się języka angielskiego, nazwisk polskich literatów, ale też praktycznych informacji: ważnych telefonów ratunkowych czy tego, jak odczytywać rozkłady jazdy.

Mamił kobiety, zasypywał je wiadomościami i telefonami, owijał je sobie wokół palca. Te, bezgranicznie mu ufając, przesyłały pieniądze, nie ujrzawszy go nawet wcześniej na oczy - łącznie ok 900 tys. złotych. Matrymonialny oszust z Gorzowa Wlkp. w końcu wpadł. W trakcie przesłuchania od razu przyznał się do winy. Grozi mu 10 lat więzienia.

100 metrów i jedna ulica - tyle dzieli mieszkanie pana Eugeniusza od szpitala w Międzychodzie (woj. wielkopolskie). Gdy mężczyzna zasłabł, jego rodzina wezwała pomoc. Karetka nie przyjeżdżała, więc poproszono o pomoc w szpitalu. Tej jednak odmówiono, tłumacząc się procedurami. 59-latek zmarł. Sprawę bada już wojewoda.

Przez 4 lata służył dzieciom z placówki opiekuńczo-wychowawczej. Walczyli na nim o medale, przeżywali wielkie emocje i czerpali olbrzymią radość. Stół do piłkarzyków, który po Euro 2012 trafił do Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda", padł łupem złodziei. - Wszyscy jesteśmy bardzo poruszeni tym incydentem, szczególnie dzieci, dla których jest to kolejne trudne doświadczenie - piszą pracownicy placówki.