W żółtym sweterku do Sejmu. "Na pewno wniesie nowego ducha"

[object Object]
Franek Sterczewski dostał się do Sejmu z list Koalicji ObywatelskiejTVN 24
wideo 2/8

Jest pomysłodawcą Łańcuchów Światła czy strajku z wykrzyknikiem na poznańskim placu Wolności wspierającego nauczycieli. Od lat organizuje w Poznaniu Pogrzeb Zimy i miejskie pikniki. Teraz Franek Sterczewski wystartował do Sejmu. I z ostatniego miejsca na poznańskiej liście Koalicji Obywatelskiej zdobył mandat.

Zagłosowało na niego ponad 25 tysięcy osób, dzięki czemu uzyskał trzeci wynik na liście KO, ustępując jedynie Joannie Jaśkowiak i Adamowi Szłapce. Za nim znaleźli się doświadczeni politycy KO: Waldy Dzikowski, Rafał Grupiński, Szymon Ziółkowski czy Arkady Fiedler (dwaj ostatni mandatów nie zdobyli).

W całym okręgu był to piąty wynik. Większe poparcie od Franciszka Sterczewskiego zyskali Jadwiga Emilewicz (PiS) i Katarzyna Ueberhan (SLD).

- Wiedziałem, że są szanse, ale taki wynik i to trzecie miejsce jest dla mnie wielkim szokiem, wielkim zobowiązaniem, wielkim zaszczytem i wielką motywacją - ocenia ten wynik Sterczewski.

Buntownik z wyboru

Czym 31-latek z Poznania przekonał do siebie wyborców? Poznaniacy Sterczewskiego kojarzą z happeningów, które organizuje już od lat.

Pierwszy raz usłyszeć można było o nim, gdy protestował przeciwko budowie Zamku Królewskiego w Poznaniu. Forma budynku budziła kontrowersje, bo odbudowywano go pomimo tego, że nie zachowały się żadne plany tego jak wyglądał. Sterczewski znalazł się wtedy wśród Smerfów, które próbowały "powstrzymać budowę zamku Gargamela".

Zimą 2011/2012 zrobił zdjęcie wydeptanych śladów w śniegu na placu Wolności i pokazywał urzędnikom, że tam gdzie ludzie nie chodzą, warto wiosną posiać trawę. Gdy ci na to nie wyrazili zgody, zrobił "nalot dywanowy" - zaprosił poznaniaków by przyszli z dywanami i spotkali się tam, gdzie mogła by być zieleń.

To on w ramach Parking Day na jeden dzień zamieniał miejsca parkingowe w uliczne kawiarenki i zielone ogródki.

A gdy wycięto drzewa przed wejściem do parku Wilsona - zebrał kilkanaście osób i zapalili na pniach znicze.

Od lat za jego sprawą na pierwszy dzień wiosny na ulice miasta wychodzi kondukt żałobny z orkiestrą i idzie na "Pogrzeb zimy".

Pogrzeb Zimy w Poznaniu
Pogrzeb Zimy w PoznaniuTVN 24 Poznań

Gdy miasto nie dbało o zagospodarowanie brzegów Warty, zaprosił nad nie poznaniaków z lampkami, by w ramach akcji "Pstryk!" podłączyli je do przyniesionych przez niego agregatów i bawili się na wspólnym wieczornym pikniku nad rzeką.

Jest też współinicjatorem zmiany ulicy Taczaka w Poznaniu w półdeptak.

To on koordynował kampanię edukacyjno-informacyjną poznańskiego Parku Kulturowego, w ramach której z centrum miasta znikały jaskrawe i krzykliwe reklamy, a zastępowały je eleganckie szyldy.

W Polsce zasłynął jako inicjator "Łańcuchów Światła". W Poznaniu przyciągał na plac Wolności i pod Arenę nawet kilkadziesiąt tysięcy poznaniaków, którzy sprzeciwiali się zmianom w sądownictwie czy wspierali protestujących nauczycieli. I tworzyli latarkami i zapalonymi telefonami napisy "VETO", "STOP", "SOS" czy formowali się w wykrzyknik.

Napis "VETO" utworzony przez protestujących na "Łańcuchu Światła"TVN 24

Od marca Franek Sterczewski jest radnym osiedla Święty Łazarz w Poznaniu.

Przybijał piątki i pieczątki na rowerze i w żółtym swetrze

Podczas kampanii wyborczej chodził od drzwi do drzwi, jeździł po Poznaniu rowerem, gotował z Janem Kuroniem, rozdawał kawę i "przybijał piątki i pieczątki".

Sterczewski podczas rozdawania kawy kierowcomFranciszek Sterczewski

Te ostatnie zastępowały mu tradycyjne ulotki. "Zależy mi by moja kampania spełniała wymogi nowoczesnej identyfikacji wizualnej i wzbogacała przestrzeń publiczną oraz by była tak ekologiczna, czyli produkująca minimum gadżetów i śmieci, jak to tylko możliwe" – tłumaczył.

Zamiast tradycyjnego plakatu ze zdjęciem portretowym pod krawatem, Sterczewski reklamował się zdjęciem, na którym siedzi na ławce.

Plakat SterczewskiegoFranciszek Sterczewski

A w miejscach, które lubi odwiedzać na witrynach, zostawiał namalowany farbą kredową obrys swojej twarzy na szybie.

"Franek" na szybie jednej z knajp w PoznaniuFranciszek Sterczewski

Na debatach nie pojawiał się w garniturze i pod krawatem, tylko w trampkach, kolorowych skarpetkach i żółtym swetrze. Zapewnia jednak, że to nie będzie jego znak rozpoznawczy. - Po prostu trzeba się ubierać zgodnie z pogodą. Jest jesień, mamy pożółkłe liście - tłumaczy.

W internecie wspierali go Szymon Hołownia, Filip Springer, Agnieszka Holland, Janina Ochojska i Aleksandra Dulkiewicz.

- Na pewno wniesie do Sejmu nowego ducha - zapewniała prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej.

- Franek Sterczewski ma w sobie najlepsze cechy poznańskości. Wtedy kiedy trzeba, bierze sprawy w swoje ręce, ale też staje po stronie ekologii, zieleni i najważniejszych wartości - podkreślała prezydent Gdańska.

Chce walczyć z betonem i dyskryminacją

Do Sejmu - jak przekonuje - nie planował kandydować. Ale zmusiła go do tego sytuacja polityczna. - Po dziesięciu latach działań społecznych, współpracy z organizacjami pozarządowymi (...) stwierdziłem: w tym momencie żarty się skończyły. To są moim zdaniem najważniejsze wybory w naszym życiu. Grozi nam to, że Polska zamieni się w kraj podobny do Węgier, czy Turcji, dlatego stwierdziłem: wszystkie ręce na pokład - mówił w "Faktach po Faktach".

Jak zapewniał w swoim wyborczym klipie - w Sejmie chce zajmować się sprawami, którymi "inni się nie zajmowali lub zajmowali się powierzchownie".

Klip wyborczy Franciszka Sterczewskiego (KO)
Klip wyborczy Franciszka Sterczewskiego (KO)Franciszek Sterczewski

Zamierza walczyć o uzdrowienie służby zdrowia i poprawę sytuacji w edukacji. Walczyć ze smogiem i ociepleniem klimatu, inwestycje w zieleń, recykling i zrównoważony transport.

Zwraca szczególną uwagę na dyskryminację: prawa kobiet, osób LGBT i mniejszości etnicznych.

W "Faktach po Faktach" na uwagę, że szef PO miał wcześniej kłopot z zajęciem stanowiska, czy powinny być wprowadzone związki partnerskie, czy nie, kandydat KO powiedział: ja nie idę do Sejmu po to, żeby reprezentować Grzegorza Schetynę, tylko moich przyjaciół, osoby LGBT.

Chciałby walczyć o małżeństwa jednopłciowe, nawet o adopcję przez małżeństwa jednopłciowe. - Jest mi wstyd, że wielu moich homoseksualnych przyjaciół musi jeździć do Anglii, czy innych krajów, żeby wziąć ślub. Uważam, że powinni mieć taką możliwość w Polsce - dodał.

Zapowiada kolejne happeningi

Zdaniem politologów Sterczewski przekonał tych, którzy nie chcieli głosować na PiS, a nie przekonywali ich dotychczasowi politycy Platformy Obywatelskiej.

On sam zgadza się z tą tezą. - Ludzie mają dosyć tej twardej typowej partyjnej polityki. Oczekują nowego pokolenia, nowego głosu, nowego języka, który mógłby łączyć ludzi ponad podziałami - tłumaczy.

Sam uważa, że jego siłą jest szczerość. - Ja nie idę do Sejmu po to, żeby reprezentować Grzegorza Schetynę, tylko moich przyjaciół - mówił przez wyborami. I te słowa teraz powtarza. - Zamierzam głosować zgodnie z oczekiwaniami moich wyborców - podkreśla Sterczewski.

Zapewnia, że jako poseł "nie będzie siedział za biurkiem". W Sejmie zamierza dalej działać niestandardowo. - Będę reagował na bieżąco. Chce działać w nowym miejscu zgodnie ze swoim charakterem, po to, żeby nawet czasem dziwnymi sposobami, próbować przekazać jakieś ważne idee, ważne sprawy, tłumaczyć, edukować (...) Chcę żeby ludzie mieli świadomość, że jest na tej Wiejskiej gość, który jest dla nich - kończy.

Autor: FC/gp / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości

Piątek upływa pod znakiem burz. Szczególnie groźna zjawiska przeszły przez Tomaszów Mazowiecki (woj. łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nawałnice przeszły również, między innymi, przez województwa opolskie, śląskie i małopolskie.

Gwałtowna burza przeszła przez Tomaszów Mazowiecki, wiatr zerwał dach z centrum handlowego

Gwałtowna burza przeszła przez Tomaszów Mazowiecki, wiatr zerwał dach z centrum handlowego

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, oswiecim112.pl, oswiecim.naszemiasto.pl

Trzy osoby zginęły w piątek w katastrofie samolotu pasażerskiego Suchoj Superjet 100 pod Moskwą. Ofiary to załoga, która miała odbywać lot testowy po generalnym remoncie maszyny.

Samolot pasażerski rozbił się pod Moskwą. "Podczas próby lądowania zniknął z radarów"

Samolot pasażerski rozbił się pod Moskwą. "Podczas próby lądowania zniknął z radarów"

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek 12.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieje z prędkością do 80 km/h

Gdzie jest burza? Wieje z prędkością do 80 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

- Pismo potwierdzające uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego zostało podpisane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię i wysłane do prokuratury - przekazał w programie "#BezKitu" nieoficjalnie dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

Źródło:
TVN24

- Zginął pilot bardzo doświadczony, jeden z najbardziej doświadczonych w światowym lotnictwie na tym typie samolotu - stwierdził na antenie TVN24 ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński, mówiąc o piątkowej katastrofie samolotu wojskowego w Gdyni. Jak dodał, "w każdej katastrofie lotniczej są trzy elementy: pogoda, człowiek, maszyna".

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

Źródło:
TVN24

Czynności, w których udział brali funkcjonariusze ABW w związku z zatrzymaniem księdza Michała O., były realizowane w oparciu o obowiązujące przepisy, z poszanowaniem godności zatrzymanego oraz praw człowieka - napisał w piątek w oświadczeniu płk Rafał Syrysko, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zatrzymanie księdza O. Szef ABW wydał oświadczenie

Zatrzymanie księdza O. Szef ABW wydał oświadczenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Podczas kontroli granicznej we Frankfurcie nad Odrą niemiecka policja zatrzymała skazanego za morderstwo, który był poszukiwany na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania. Pochodzący z Turcji mężczyzna okazał polski paszport - podała w piątek agencja dpa.

Morderca schwytany na granicy z Niemcami. Okazał polski paszport

Morderca schwytany na granicy z Niemcami. Okazał polski paszport

Źródło:
PAP

W okolicy Burgas w Bułgarii doszło do wypadku mikrobusa, którym podróżowali polscy i rosyjscy turyści. Ośmioro poszkodowanych trafiło do szpitala.

Wypadek mikrobusa z polskimi turystami w Bułgarii

Wypadek mikrobusa z polskimi turystami w Bułgarii

Źródło:
PAP

"To nie było zwykłe głosowanie. Poseł Krzysztof Grabczuk w szpitalu - jest usprawiedliwiony. Posłowie Roman Giertych i Waldemar Sługocki zostaną zawieszeni w klubie poselskim i pozbawieni funkcji (wiceprzewodniczącego klubu i wiceministra)" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych po głosowaniu w sprawie projektu aborcyjnego.

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

Źródło:
tvn24.pl

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich-Dołach - przekazano na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. "Wspaniały żołnierz, mąż i ojciec. Człowiek, który Ojczyźnie oddał to, co najważniejsze" - napisał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Źródło:
TVN24

Podczas ćwiczeń lotniczych na lotnisku Gdynia Babie Doły w piątek doszło do wypadku samolotu. Pilot maszyny nie żyje - przekazał inspektor sił powietrznych gen. Ireneusz Nowak. Nie podjął próby katapultowania się. Pilot przygotowywał się do sobotnich pokazów z okazji 30-lecia Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w związku z wypadkiem obchody zostały odwołane. Loty na maszynach M-346 Bielik zostały wstrzymane.

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, RMF FM

Na lotnisku w Gdyni rozbił się samolot Wojska Polskiego. M-346 Bielik uderzył w płytę lotniska i stanął w płomieniach. Publikujemy nagranie z momentu rozbicia się maszyny, otrzymane na Kontakt 24.

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Źródło:
TVN24/PAP

Ponad połowa Polaków zdecydowanie deklaruje, że wzięłaby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. Największy odsetek badanych (31,4 proc.) oddałby w nich swój głos na Koalicję Obywatelską.

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

Źródło:
tvn24.pl

74-letni mężczyzna został w piątek potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych w Nowym Dworze Gdańskim (Pomorskie) i trafił do szpitala. Policja zatrzymała podejrzaną, która miała wcześniej uciec z miejsca zdarzenia.

Potrącenie pieszego na pasach i ucieczka z miejsca zdarzenia. Nagranie

Potrącenie pieszego na pasach i ucieczka z miejsca zdarzenia. Nagranie

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce odnotowano cztery wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 12 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Brytyjska policja przekazała nowe informacje w sprawie odnalezienia ludzkich szczątków w walizkach w okolicach jednego z mostów w Bristolu. Poinformowano, że prawdopodobnie należą one do dwóch mężczyzn. Poszukiwania mężczyzny, który walizki pozostawił, przeniosły się do Londynu. Opublikowano też jego zdjęcie.

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Po poniedziałkowym ataku na szpital dziecięcy Ochmatdyt z wywiadem wojskowym w Kijowie skontaktował się rosyjski pilot. Przekazał dane, które pomogły zidentyfikować 30 dowódców z rosyjskiej dywizji ciężkich bombowców - pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie.

"Był wstrząśnięty atakiem na szpital". Pilot rosyjskiego bombowca miał przekazać Ukrainie dane

"Był wstrząśnięty atakiem na szpital". Pilot rosyjskiego bombowca miał przekazać Ukrainie dane

Źródło:
PAP

Sejm zgodził się na uchylenie immunitetu posła PiS, byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił pełnomocnik byłego dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała Tomasza Piotrowskiego.

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Błaszczaka

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Błaszczaka

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sejm nie uchwalił w piątek nowelizacji Kodeksu karnego zakładającej dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Lewica już zapowiedziała, że na kolejnym posiedzeniu Sejmu ponownie złoży projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tej sprawie. - Będziemy go składać do skutku - zadeklarowała przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska.

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jak podali strażacy, potężna wichura zdewastowała ośrodek wypoczynkowy w Purdzie w województwie warmińsko-mazurskim. Nawałnica trwała zaledwie kilka minut, ale wystarczyło to, by uszkodzić większość znajdujących się w nim domków letniskowych. Nikt nie został ranny.

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Źródło:
PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

Porządkowanie praworządności na przykładzie sądu w Olsztynie. Tam dwaj sędziowie, których nazwiska były w ostatnich latach głośne, stanęli po dwóch stronach barykady. Sędzia Maciej Nawacki traci władzę, ale i chyba chęć do orzekania. Sędzia Paweł Juszczyszyn wraca do pracy, także w nowej roli. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Są problemy z jego pracą". Bodnar: warto to zbadać

"Są problemy z jego pracą". Bodnar: warto to zbadać

Źródło:
TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Lata przygotowań, przepych i największe gwiazdy. Już w ten weekend ślub roku

Lata przygotowań, przepych i największe gwiazdy. Już w ten weekend ślub roku

Źródło:
BBC, CNN, Forbes, tvn24.pl

"On, po prostu, nie jest materiałem na przywódcę" - pisze o Donaldzie Trumpie "New York Times" w bezkompromisowym komentarzu redakcyjnym. Dziennik wzywa Amerykanów, by nie głosowali w nadchodzących wyborach na kandydata republikanów, "człowieka tak demonstracyjnie nieodpowiedniego do pełnienia urzędu prezydenta, jak żaden inny w długiej historii" USA.

"Kiedy ktoś nie zdaje tylu testów, nie dajesz mu najważniejszej pracy na świecie"

"Kiedy ktoś nie zdaje tylu testów, nie dajesz mu najważniejszej pracy na świecie"

Źródło:
The New York Times

Ogłoszono tytuły filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursowej szesnastce są między innymi "Zielona granica" Agnieszki Holland, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, "Wrooklyn Zoo" Krzysztofa Skoniecznego oraz "Simona Kossak" Adriana Panka.

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

Źródło:
tvn24.pl

19 sierpnia startuje Top of the Top Sopot Festival, największe wydarzenie muzyczne tego lata. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość będzie można obejrzeć na antenie TVN. Czego możemy się spodziewać?

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Źródło:
TVN24

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl