Poznań

Poznań

Zajechał mu drogę, więc go pobił. Sąd chce sprawdzić jak mocno

Gdy zajechał mu drogę, wysiadł z auta i go pobił. Całą akcję nagrał jeden z kierowców stojących w korku. Napastnik miał trafić do więzienia na 8 miesięcy, jednak odwołał się od wyroku. Teraz sąd apelacyjny chce przesłuchać lekarkę, która dokonała obdukcji pokrzywdzonego Duńczyka a także biegłego, który na podstawie jej diagnozy ma ocenić jak poważne były obrażenia mężczyzny.

Sprawa Ewy Tylman. Adam Z. oskarża policjantów o przemoc

Mieli "śmiać się", "zastraszać", "obijać o ściany"- na światło dzienne wychodzą kolejne szczegóły zeznań Adama Z. oskarżonego o zabójstwo Ewy Tylman. "Gazeta Wyborcza" ujawnia nieznane dotąd fakty z aktu oskarżenia mężczyzny, który twierdzi, że policjanci zmuszali go do przyznania się do zabicia koleżanki. Proces w jednej z najgłośniejszych spraw ostatnich lat rusza już 3 stycznia.

Podwójne obchody rocznicy powstania wielkopolskiego. Z powodu apelu smoleńskiego

Po raz pierwszy odbyły się podwójne obchody rocznicy powstania wielkopolskiego. Wszystko z powodu apelu pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. W Poznaniu uroczystości zorganizował marszałek Marek Woźniak, a w Lesznie wojewoda Zbigniew Hoffmann. W Lesznie podczas odczytania listu premier Szydło i apelu smoleńskiego grupa osób zaczęła gwizdać i wyciągnęła czerwone kartki w stronę trybuny.

17 metrów wysokości i 400 figur. Ta szopka robi wrażenie

To jedna z najpopularniejszych świątecznych atrakcji w Poznaniu. Tradycyjnie co roku franciszkanie przygotowują żłóbek w swoim kościele przy pl. Bernardyńskim. Jak sami twierdzą, to największa taka konstrukcja zbudowana wewnątrz świątyni w Polsce, a może i w Europie.

"Dziennikarz z NRD" odwiedza Poznań. Zobacz niezwykły film sprzed 55 lat

Chwali polskie szynki i wódkę, jest pod wrażeniem hotelu, w którym nocuje. W archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich odnaleziono właśnie propagandową kronikę z 1961 r. Pokazuje ona wizytę dziennikarza z NRD (w tej roli wystąpił polski aktor) w stolicy Wielkopolski. Oprócz imponujących targowych stoisk, w filmie możemy zobaczyć charakterystyczne punkty miasta: ulice Św. Marcin, Okrąglak czy plac Wolności.

Mikołaje w kajakach w Międzyrzeczu. Od 11 lat tak zaczynają wigilię

W wigilijny poranek w Międzyrzeczu odbył się spływ rzeką Obrą. W imprezie biorą udział kajakarze, którzy w przebraniach św. Mikołaja płyną rzeką, by spotkać się, porozmawiać i przy okazji rozdać dzieciom cukierki. Pomysłodawcą spływu jest Stanisław Cap, mieszkaniec Międzyrzecza, który żartuje, że będzie pływać dopóki starczy mu sił oraz jego kolegom.

Pół tony karpia i 700 kg kapusty na wigilii dla potrzebujących w Poznaniu

1600 samotnych i bezdomnych osób usiadło w Poznaniu przy wspólnym stole. Jak co roku Caritas przygotował dla nich ponad pół tony karpia, 650 kg ziemniaków, 700 kg kapusty kwaszonej oraz ok. 2 tys. sztuk napoi i zup. Zebrani otrzymali też pakunki, w których znalazły się m.in. kiełbasa, śledzie, konserwy, herbata, kawa, cukier oraz makaron. Spotkanie wigilijne i wspólne kolędowanie rozpoczęło się o godz. 10.30 w hali nr 2. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Życzenia zgromadzonym złożyli metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, którzy także zasiedli do wieczerzy Caritasu.

Koledzy na zabój. Ciała Marcina szukają, Adrian ogląda świat zza krat

Przyjaciele od dziecka, wspólne wyjazdy, męska sztama. Marcin i Adrian, bo o nich mowa, spędzali grudniowy wieczór w Pile, w knajpie przy alkoholu. Wtedy żaden z nich nie byłby w stanie sobie nawet wyobrazić, jak tragicznie skończy się ta noc. Dziś Marcin najprawdopodobniej nie żyje, natomiast jego kompan patrzy na świat zza krat.

"Brakuje jeszcze Jezuska". Olbrzymia ruchoma szopka w Poznaniu

Olbrzymia ruchoma szopka bożonarodzeniowa w kościele o. Franciszkanów przy pl. Bernardyńskim w Poznaniu jest już niemal gotowa. - Brakuje jeszcze Jezuska - mówi o. Leonard Bielecki. Inaugurację szopki zaplanowano podczas pasterki. Zdaniem poznańskich księży, to największy żłóbek w Europie.

Amunicja, miny i granaty. Arsenał ukryty w lesie

Zakopany prawdopodobnie w latach 60. sprzęt wojskowy pochodził z czasów II wojny światowej. Zakopana była amunicja, miny czy granaty, a także hełmy. Część przedmiotów trafiła do lubuskich muzeów. Resztę zabrali saperzy.

Płacili składki i sądzili, że są w PiS. Nie byli

Leszek Grzelaczyk z Kalisza podpisał w 2008 roku deklarację przystąpienia do PiS. Od tego momentu płacił na rzecz partii 10 złotych miesięcznie. Po sześciu latach dowiedział się, że nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Działacze tej partii mówią o "bałaganie", a pan Leszek zapowiada zawiadomienie prokuratury.

Wojewoda lubuski chce 70 milionów złotych na walkę z ptasią grypą

Właściciele gospodarstw, w których z powodu ptasiej grypy trzeba wybić drób, otrzymają odszkodowania - zapowiedział wojewoda lubuski. Jednocześnie wystąpił do resortu finansów o przesunięcie 70 mln zł z rezerwy na zabezpieczenie odszkodowań i finansowanie działań związanych z likwidacją ognisk choroby – poinformowała Jolanta Krynicka z Biura Wojewody Lubuskiego.

Podwójne obchody rocznicy powstania wielkopolskiego. Z powodu apelu smoleńskiego

27 grudnia odbędą się uroczystości z okazji 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Marszałek województwa zdecydował, że w uroczystościach w Poznaniu nie weźmie udziału wojsko, bo wiązałoby się to z odczytaniem podczas apelu pamięci nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej. W odpowiedzi wojewoda zapowiedział zorganizowanie obchodów w Lesznie. Tam 98 lat temu żadnych walk nie było. Miasto zajmowali wtedy Niemcy.