TVN24 | Pomorze

Pociąg uderzył w drezynę, zginęli pracownicy kolei. Dwie osoby usłyszały zarzuty

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Zdjęcia z akcji ratunkowejtvn24
wideo 2/7
tvn24Zdjęcia z akcji ratunkowej

Dyżurny ruchu i toromistrz usłyszeli zarzuty w sprawie wypadku, do którego doszło w marcu 2020 roku w Szymankowie (Pomorskie). Lokomotywa najechała wtedy na drezynę. Zginęli mężczyźni w wieku 56 i 61 lat, pracownicy kolei.

Do tragicznego wypadku doszło podczas prac na torach 9 marca 2020 roku. Maszynista lokomotywy pociągu towarowego wjechał na rozjeździe kolejowym w Szymankowie w drezynę, którą jechało dwóch pracowników kolei, maszynista drezyny i monter. Obaj mężczyźni - w wieku 56 i 61 lat - zginęli na miejscu.

Jak przekazał w piątek Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, śledczy zlecili w tej sprawie szereg opinii, między innymi z Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych. - W oparciu o całokształt ustalono, że doszło do umyślnego naruszenia obowiązujących przepisów o prowadzeniu ruchu pociągów przez dyżurnego i toromistrza stacji Szymankowo - poinformował.

Zarzuty usłyszeli Leszek G. oraz Krzysztof S.

- Dyżurnemu ruchu oraz toromistrzowi prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstwa z artykułu 177 paragraf 2 kodeksu karnego, to jest umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w następstwie czego doszło do wypadku, w wyniku którego śmierć poniosły dwie osoby - mówi Duszyński.

Grozi im osiem lat więzienia

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Prokurator dodał, że przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się i złożyli w tej sprawie wyjaśnienia.

- W tej chwili postępowanie nadal się toczy, prokurator weryfikuje między innymi wyjaśnienia złożone przez podejrzanych - mówi Duszyński.

Za zarzucane przestępstwo mężczyznom grozi do ośmiu lat więzienia.

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Ochotnicza Straż Pożarna w Lichnowach