Kolejne przypadki koronawirusa w zakładach mięsnych w Szczecinie

TVN24 | Pomorze

Aktualizacja:
Autor:
MAK
Źródło:
TVN24
Koronawirus w zakładzie mięsnym i hoteluTVN24
wideo 2/8
TVN24Koronawirus w zakładzie mięsnym i hotelu

U kolejnych 11 osób z zakładów mięsnych w Szczecinie potwierdzono koronawirusa - przekazał w sobotę sanepid. Wśród nich jest dziecko. Łącznie potwierdzono 66 przypadków, z czego trzy osoby już wyzdrowiały. Obecnie kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym objętych jest ponad 260 osób.

Koronawirusa potwierdzono u pracowników zakładów mięsnych Animex w Szczecinie. Wśród zakażonych osób jest również część załogi firmy zewnętrznej, która świadczyła usługi na rzecz zakładu oraz bliscy pracowników. Większość chorych przebywa w izolacji domowej i hotelu.

Jeszcze w piątek stacja sanitarna informowała o 55 przypadkach zakażeń, w sobotę liczba ta wzrosła do 66 - z czego trzy osoby wyzdrowiały. Oznacza to, że w zakładach mięsnych i hotelu są obecnie 63 aktywne przypadki SARS-CoV-2.

Agnieszka Potocka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie przekazała, że kwarantanną objęto 119 osób, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi. Z kolei nadzorem epidemiologicznym objęte zostały 144 osoby. Dodatkowo, w trosce o bezpieczeństwo pracowników, kierownictwo zakładu postanowiło z własnej inicjatywy odesłać do domu między innymi osoby z grupy ryzyka.

- Osoby 60 plus, te, które są siłą rzeczy narażone na zakażenie, ale także osoby, które mają różnego rodzaju choroby tak zwane współistniejące, choroby przewlekłe, tak aby nie narażać tych osób na potencjalne ryzyko zakażenia - tłumaczy Łukasz Dominiak, rzecznik prasowy Animex Food.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zakazili się prawdopodobnie podczas prywatnych spotkań

Pierwsze przypadki zachorowań w zakładach mięsnych w Szczecinie wykryto już dwa tygodnie temu. W początkowym etapie do zakażeń doszło najprawdopodobniej w hotelu, w którym mieszkają pracownicy firmy zewnętrznej. Jak ustalili inspektorzy sanepidu, osoby te zarażały się prawdopodobnie po pracy, podczas prywatnych spotkań.

- Prawdopodobnie transmisja wirusa nastąpiła w miejscu zamieszkania. Wiadomo, że dużo łatwiej jest o transmisję w miejscu zamieszkania niż w zakładzie pracy, ponieważ tu panuje reżim sanitarny - tłumaczy Agnieszka Potocka.

Zakłady mięsne w Szczecinie to duża firma, w której pracuje ponad tysiąc osób. Kierownictwo postanowiło więc, że zakłady będą działać normalnie. Zawieszono jednak współpracę z firmą zewnętrzną, której pracownicy są zakażeni.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor:MAK

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: