TVN24 | Pomorze

"Lekceważył zasady kwarantanny", musi zapłacić 20 tysięcy złotych. Ma na to siedem dni

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Łamał zasady kwarantanny, musi zapłacić 20 tysięcy
Łamał zasady kwarantanny, musi zapłacić 20 tysięcyTVN24
wideo 2/15
TVN24Łamał zasady kwarantanny, musi zapłacić 20 tysięcy

Nie było go kilkukrotnie, kiedy policjanci przychodzili pod wskazany adres - mówi podkomisarz Anna Gembala z zachodniopomorskiej policji. Teraz za uporczywe łamanie kwarantanny mężczyzna musi zapłacić 20 tysięcy złotych kary. Ma na to siedem dni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Ukarany mężczyzna to mieszkaniec powiatu gryfickiego (Zachodniopomorskie).

Jak przekazała podkom. Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, mężczyzna nie wytłumaczył, dlaczego wychodził z mieszkania mimo obowiązującej go kwarantanny. Funkcjonariusze jednak nie zastali go pod wskazanym adresem kilka razy.

- Każda osoba objęta kwarantanną domową musi być odpowiedzialna, by nie narażać innych na ryzyko. Niestety, nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji - mówi Gembala.

Policjanci zgłosili sprawę do Powiatowego Inspektora Sanitarnego z Gryfic, a ten nałożył karę w wysokości 20 tysięcy złotych.

- Kara podlega natychmiastowej wykonalności z momentem doręczenia i powinna być zapłacona w terminie siedmiu dni - przekazała policjantka.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Za złamanie zasad kwarantanny grozi nawet 30 tysięcy

Mimo wysokich kar i ryzyka zakażenia innych osób łamiących kwarantannę są setki.

58-letni mieszkaniec gminy Kłoczew (Lubelskie) mimo kwarantanny wychodził z domu, narażając innych ludzi. Jak ustalili policjanci, był on widziany w urzędzie gminy i sklepie. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę i w piątek decyzją sądu został on tymczasowo aresztowany.

Z kolei mieszkanki Gniezna (Wielkopolskie) złamały kwarantannę dwa razy. Pierwszy raz 23 marca oddaliły się od domu o 200 metrów i rozmawiały z innymi osobami. Na widok patrolu wróciły do środka. Policjanci przypomnieli im wtedy zasady kwarantanny i złożyli wniosek o ukaranie kobiet. One jednak, nic sobie z tego nie robiąc, kilka dni później wyszły ponownie. Tym razem do weterynarza.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie nałożył na nie najwyższą wtedy możliwą karę - grzywnę w wysokości 5 tysięcy złotych.

Obecnie za złamanie zasad kwarantanny grozi kara od 5 do 30 tysięcy złotych.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Zachodniopomorska policja

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości