Pomorze

Podejrzani o porwanie Chińczyka w areszcie

Pomorze

Do porwania doszło w jednej z gdańskich restauracji
Do porwania doszło w jednej z gdańskich restauracjitvn24
wideo 2/2

Na wniosek prokuratury gdański sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla 57-letniego Rosjanina i 62-letniej mieszkanki Gdańska. Są oni podejrzani o uprowadzenie z restauracji w Gdańsku obywatela Chin. Policja wciąż szuka trzeciej osoby mogącej mieć związek z porwaniem.

O piątkowej decyzji sądu o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym dla podejrzanych poinformowała Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Wyjaśniła, że wnioski o areszt podyktowane były wysoką karą grożącą obojgu podejrzanym, a także obawą matactwa z ich strony wynikającej z tego, że zarówno mężczyzna, jak i kobieta nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Wawryniuk dodała, że w przypadku Rosjanina wniosek o areszt podyktowany był także obawą ukrywania się przez niego przed organami ścigania.

Podejrzani w czwartek usłyszeli zarzuty.

- Oboje podejrzani działali wspólnie i w porozumieniu w celu wymuszenia od pokrzywdzonego zwrotu wierzytelności na rzecz kobiety. Podejrzani pozbawili go wolności. Użyli też wobec pokrzywdzonego przemocy przez m.in. szarpanie oraz dokonali rozboju. Ukradli około sześć tysięcy złotych, telefon i dokumenty – wyjaśniła prokurator.

Kobieta i mężczyzna nie przyznali się do zarzutów. Grozi im do 12 lat więzienia

- Nie negują, że byli w restauracji i spotkali się z pokrzywdzonym, ale zaprzeczają, że dopuścili się zarzuconych im czynów. Ich wyjaśnienia się różnią, nie pokrywają się w całości ze sobą – dodała Wawryniuk.

Porwanie

Do porwania doszło we wtorek w jednej z restauracji przy ulicy Podwale Staromiejskie w Gdańsku. Policja dostała zgłoszenie przed godziną 13 i od razu rozpoczęła pościg.

Zorganizowano obławę na ulicach Trójmiasta i w okolicznych miejscowościach. Jeszcze tego samego dnia o godzinie 23 zatrzymano mężczyznę, który mógł mieć związek ze sprawą.

- Przy ulicy Sopockiej w Gdyni policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy nas wspierali, zatrzymali 57-letniego obywatela Rosji. To on kierował samochodem marki Audi - informuje asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

W środę po południu funkcjonariusze zatrzymali kolejną podejrzewaną o przestępstwo osobę - 62-letnią Polkę.

- Dzięki szybkim i skutecznym działaniom policjantów z wydziału operacyjno-rozpoznawczego gdańskiej komendy zatrzymano 62-letnią mieszkankę Gdańska podejrzewaną o uprowadzenie 30-latka. Równolegle inni policjanci dowiedzieli się, gdzie przebywa pokrzywdzony. Dotarli do niego, został przesłuchany, jest bezpieczny - mówi aspirant.

W porwaniu miała brać udział jeszcze jedna osoba. Jak mówią policjanci, znają oni już tożsamość tego mężczyzny. Jego zatrzymanie to kwestia czasu.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/gp / Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości