Pogotowie zostało wezwane na pomoc leżącemu na przystanku w Gdańsku mężczyźnie. Jak informuje policja, podczas badania w ambulansie 77-latek zaczął ubliżać ratownikom, a jednego kopnął. Był pijany. Mężczyzna usłyszał zarzuty znieważenia ratowników i naruszenia nietykalności cielesnej jednego z nich.
Do zdarzenia doszło w czwartek (2 lutego) po południu w Gdańsku. Zespół ratownictwa medycznego został wezwany do mężczyzny, który leżał na przystanku autobusowym przy ulicy Chłopskiej. Według osoby zgłaszającej był on pijany.
Policja: ratownicy zostali zaatakowani, poprosili o pomoc policjantów
W karetce ratownicy zbadali 77-latka i udzielili mu pomocy. - Podczas badania mężczyzna zaczął być agresywny, znieważył ratowników słowami wulgarnymi, a jednego z nich kopnął w brzuch - poinformowała w komunikacie podinspektor Magdalena Ciska, rzeczniczka gdańskiej policji.
Ratownicy wezwali policję. 77-latek został zatrzymany przez funkcjonariuszy i osadzony w areszcie. - Sprawdzenie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał w organizmie prawie dwa promile alkoholu - przekazała Ciska.
Zarzuty za atak na ratowników. 77-latkowi grozi do trzech lat więzienia
Po wytrzeźwieniu 77-latek usłyszał zarzuty znieważenia ratowników medycznych i naruszenia nietykalności cielesnej jednego z nich, za co grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności.
- Pamiętajmy, że lekarz czy ratownik medyczny, podczas pełnienia obowiązków służbowych, korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego - podkreśliła w komunikacie rzeczniczka gdańskich policjantów.
Osoba udzielająca pierwszej pomocy albo kwalifikowanej pierwszej pomocy, osoba wchodząca w skład zespołu ratownictwa medycznego, osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale ratunkowym, dyspozytor medyczny podczas wykonywania swoich zadań, wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego wykonujący zadania, o których mowa w art. 29 ust. 5, oraz krajowy koordynator ratownictwa medycznego wykonujący zadania, o których mowa w art. 20a ust. 3, korzystają z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138) dla funkcjonariuszy publicznych.
Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
Źródło: pomorska policja
Źródło zdjęcia głównego: pomorska policja