Pomorze

Pomorze

Było ponad 200 różnego rodzaju żaglowców, jachtów i motorówek. Wielką paradą zakończył się Zlot Żaglowców Baltic Sail w Gdańsku. Podczas czterodniowej imprezy można było podziwiać wyjątkowe żaglowce i przyglądać się widowiskowym inscenizacjom historycznym.

O godz. 22 zakończło się w niedzielę głosowanie w przedterminowych wyborach na prezydenta Elbląga. Miejska komisja wyborcza ocenia, że wyniki głosowania zostaną ogłoszone przed godz. 3 w nocy. Według wstępnych szacunków frekwencja przekroczyła 30 proc.

Restauracja Althaus z Gdyni została zakwalifikowana do finału prestiżowego konkursu Restaurant & Bar Design Awards 2013. To jedyne na świecie nagrody, które nie skupiają się na jedzeniu, ale na projekcie wnętrza, w którym jest ono podawane. Polski lokal w swojej kategorii ma silnego rywala - paryską restaurację zaprojektowaną przez gwiazdę designu, Jaimego Hayona.

Instytut Turystyki ocenia, że każdego roku na Pomorze przyjeżdża okolo 5,5 miliona turystów. Większość z nich, bo nawet 3,5 mln to Polacy. Przyjeżdżają leżeć na plaży, ale też zwiedzać. Zamek w Malborku odwiedziło ponad 400 tys. osób.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa nie znalazła 69-letniego żeglarza z Ustki, który w piątek po południu wypadł z jachtu w okolicach Helu. Zaginiony kapitan Edward Zając jest doświadczonym żeglarzem, przemierzył ponad 11 tysięcy mil morskich.

Dziś II tura przedterminowych wyborów prezydenta Elbląga. Zarówno kandydat PiS Jerzy Wilk, który wygrał pierwszą turę, jak i kandydatka PO Elżbieta Gelert są przekonani, że mają duże szanse na zwycięstwo. Na mocno zaostrzonym finiszu kampanii wyborczej wsparły ich najbardziej znane twarze obu ugrupowań z Donaldem Tuskiem i Jarosławem Kaczyńskim na czele.

- Kaszubi są solą tej ziemi, są solą północnej Polski, polskiego morza, tego co najcenniejsze w wymiarze ogólnonarodowym - powiedział prezydent Bronisław Komorowski do uczestników XV Światowego Zjazdu Kaszubów we Władysławowie.

W sobotę wieczorem na głównej scenie Open'er Festival wystąpi amerykański zespół Kings of Leon, trzeci headliner gdyńskiego festiwalu. Będzie to ostatni koncertowy dzień, ale to nie koniec atrakcji. W niedzielę na terenie lotniska Gdynia-Kosakowo zaśpiewa barbadoska gwiazda pop – Rihanna.

Koncerty ludowych zespołów, tradycyjne jedzenie i przemarsz przez miasto. W sobotę we Władysławowie odbywa się wielki światowy zjazd Kaszubów. Po raz pierwszy podczas zjazdu spotyka się z nimi prezydent Bronisław Komorowski.

Strażacy opanowali wyciek gazu LPG na stacji benzynowej w Chojnicach (woj. pomorskie) przy ul. Tucholskiej - poinformował rzecznik miejscowej Komendy Powiatowej PSP kpt. Marcin Wróblewski. Na zamkniętej przez kilka godzin ulicy przywrócono ruch. Ewakuowano stację benzynową w Chojnicach po tym jak rozszczelnił się zbiornik z gazem, w który uderzyła ciężarówka. Na miejscu jest 11 zastępów straży pożarnej.

Siedemnasta edycja Baltic Sail Gdańsk przyciagnęła nad morze tłumy turystów i mieszkańców Trójmiasta. Wyjątkowe zdjęcia uczestników święta żeglarzy, z pierwszego dnia tej imprezy na portalu tvnmeteo.pl umieścił jeden z gości.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk poinformował, że prawnicy analizują sprawę ujawnionych kilka dni temu w internecie taśm z jego wypowiedziami. Zastrzegł, że prawdopodobnie nie zdąży złożyć pozwu w trybie wyborczym.