Od 1 stycznia Poczta Polska straci monopol na listy l偶ejsze ni偶 50 g. Ustaw臋 w tej sprawie podpisa艂 w czwartek prezydent Bronis艂aw Komorowski. Prawo liberalizuje te偶 rynek pocztowy.
Ustawa wdra偶a w Polsce prawo europejskie i zak艂ada m.in., 偶e wszystkie firmy 艣wiadcz膮ce us艂ugi pocztowe otrzymaj膮 r贸wny dost臋p do rynku. Wystarczy, 偶e b臋d膮 mia艂y wpis do rejestru operator贸w pocztowych w Urz臋dzie Komunikacji Elektronicznej zamiast obecnego zezwolenia. Jednocze艣nie likwidacji ulega obszar us艂ug zastrze偶ony dotychczas dla Poczty Polskiej, jak przyjmowanie i dor臋czanie list贸w o masie mniejszej ni偶 50 g. Do tej pory inni operatorzy obchodzili ten przepis, doci膮偶aj膮c przesy艂ki blaszkami (na listy ci臋偶sze niz 50 g monopolu nie by艂o).
Poczta Polska nie zniknie
Ustawa definiuje te偶 na nowo us艂ugi pocztowe, rozdzielaj膮c przyjmowanie, transport i dor臋czanie przesy艂ek; czynno艣ci te mog膮 by膰 wykonywane przez r贸偶ne podmioty. Wzmacnia te偶 ochron臋 konsument贸w m.in. poprzez wprowadzenie i uporz膮dkowanie systemu procedur reklamacyjnych i odpowiedzialno艣ci operator贸w pocztowych. Z mocy ustawy pa艅stwo nadal b臋dzie gwarantowa艂o 艣wiadczenie tzw. us艂ug powszechnych, czyli takich, kt贸re dla dobra wsp贸lnego musz膮 by膰 艣wiadczone w spos贸b jednolity i po przyst臋pnych cenach, niezale偶nie czy si臋 to op艂aca, czy nie.
Zmniejsz膮 zatrudnienie w molochu? Us艂ugi powszechne przez pierwsze trzy lata po wej艣ciu w 偶ycie ustawy b臋dzie 艣wiadczy膰 Poczta Polska, p贸藕niej jednak ich operator zostanie wybrany w drodze konkursu na kolejnych 10 lat. W ustawie znalaz艂 si臋 mechanizm kompensacji dla operatora, je艣li us艂ugi powszechne oka偶膮 si臋 nierentowne. Powstanie fundusz kompensacyjny, na kt贸ry z艂o偶膮 si臋 wszystkie firmy pocztowe 艣wiadcz膮ce us艂ugi powszechne lub podobne. Je偶eli 艣rodki z funduszu nie wystarcz膮 na pokrycie strat, dop艂aci bud偶et, ale po weryfikacji koszt贸w przez UKE. W ocenie autor贸w, skutkiem wprowadzenia ustawy liberalizuj膮cej rynek us艂ug pocztowych mo偶e by膰 zmniejszenie zatrudnienia w Poczcie Polskiej, w zwi膮zku ze zniesieniem obszaru us艂ug dla niej zastrze偶onych i utrat膮 cz臋艣ci rynku.
Autor: jk/tr/k / 殴r贸d艂o: PAP