"Wzywam polski Sejm do przestrzegania standardów Rady Europejskiej i by nie pracował w pośpiechu nad rozpatrywaniem i przyjmowaniem projektu ustawy o Sądzie Najwyższym" - sekretarz generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland napisał w liście do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
List został wysłany do marszałka Marka Kuchcińskiego we wtorek, gdy w Sejmie toczyło się pierwsze czytanie projektu PiS nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.
"Szczególne zaniepokojenie" Jaglanda
"Piszę do Pana, by wyrazić swoje zaniepokojenie wynikające z nowego poselskiego projektu zmian ustawy o polskim Sądzie Najwyższym, który został zgłoszony w Sejmie w ubiegłym tygodniu", napisał w liście Thorbjørn Jagland.
Sekretarz generalny Rady Europy, podkreślając kluczową rolę jaką odgrywają Sądy Najwyższe w systemach demokratycznych, wyraził swoje "szczególne zaniepokojenie" projektem zmian prawa, która - po wprowadzeniu w życie - zakończy mandat wszystkich sędziów Sądu Najwyższego z wyjątkiem tych wybranych (przez ministra sprawiedliwości - red.) do kontynuowania swojej pracy.
Zaznaczył, że projekt ten powinien być widziany łącznie z innymi przyjętymi ostatnio w Polsce i dotyczącymi sądownictwa, które również budziły zaniepokojenie, jak choćby projekt zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa.
Jagland dodał, że uwzględniając rolę pełnioną przez sądownictwo, zarówno władza wykonawcza jak i ustawodawcza muszą być szczególnie ostrożne podczas rozważania poprawek legislacyjnych bezpośrednio naruszających niezależności funkcjonowania sądownictwa.
"Za Pana pośrednictwem wzywam polski Sejm do przestrzegania standardów Rady Europejskiej i nie pracowania w pośpiechu nad rozpatrywaniem i przyjmowaniem projektu ustawy o Sądzie Najwyższym" - zakończył swój list.
PiS zmienia sądy
Projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego wpłynął do Sejmu w ubiegłą środę wieczorem. Przewiduje m.in. trzy nowe izby Sądu Najwyższego, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku "z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".
Złożenie w Sejmie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz zakończenie w ubiegłym tygodniu prac parlamentarnych nad zmianami w ustawach: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych wywołało protesty opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej.
Protesty przeciw zmianom
Przeciw planom zmian w sądownictwie protestowano w niedzielę przed Sejmem. Demonstrację zorganizowały partie i środowiska opozycyjne, m.in.: PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP.
Także sam Sąd Najwyższy krytycznie zaopiniował poselski projekt ustawy. "Przekazanie tak istotnej władzy ministrowi sprawiedliwości prowadzi do kolizji z zasadami podziału i równowagi władz, niezależności sądów i niezawisłości sędziów, przez co dochodzi do braku gwarancji prawa do sądu" - ocenił w wydanej opinii.
Autor: mm/sk / Źródło: Rada Europy, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Fred Marvaux/Parlament Europejski